Forum stolarskie Domidrewno.pl

Materiałoznawstwo => Płyty => Wątek zaczęty przez: pasterz w 30 Stycznia 2017, 12:25:07 czas Polski

Tytuł: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: pasterz w 30 Stycznia 2017, 12:25:07 czas Polski
Witam serdecznie,
Planuje zbudować dwie szuflady pod schodami.

Coś takiego:
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170130/7db13f13727c7045ae423a9d782bbabf.jpg)

z płyt MDF 18mm, które mają jeździć na takich suwnicach i kółkach:
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170130/cc4ad01fa9d6039766aca090188173a9.jpg)

Trzy suwnice na szuflade + 4 kółka.

Oto mój projekt na papierze z wymiarami w mm:
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170130/ced7c80275f5e8b3dc93df785c3c395e.jpg)

Moje pytanie to jak połączyć te płyty ze sobą?

Posiadam takie wkręty:
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170130/13f90e7fde9c5e1351643aec417658aa.jpg)

Łatwo można wygoglować: Wkręty WURTH assy 4x50.

To ponoć połączenie konfirmatów z wkrętem.

Myślę nad kołkami + właśnie te wkręty, ale niejednokrotnie słyszałem opinię, że kołki to przesada.

Co Wy na to?
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 30 Stycznia 2017, 13:31:17 czas Polski
Jak ktoś mowi że kolki to przesada to........ powiem delikatnie że bardzo się myli.
Kołki ustabilizują konstrukcję i pomoga w skręcaniu.
Ja uważam że kolkininklej wystarczą, ale.dodatkowo wkręty nie zaszkodzą o ile nie przeszkadza widok wkrętów.
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: robson w 30 Stycznia 2017, 13:40:29 czas Polski
Jak najbardziej popieram wypowiedź Liroroberta ,same wkręty to takie połączenie lekko gumowe ,
natomiast kołki to stabilizacja .
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 30 Stycznia 2017, 14:13:25 czas Polski
To ja przy okazji podpytam specjalistów, czy przy budowie podobnych szaf wnękowych oraz mebli kuchennych można kołki zastąpić lamelkami ?

Dzieki
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 30 Stycznia 2017, 14:24:27 czas Polski
Można
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w 30 Stycznia 2017, 15:04:39 czas Polski
Jak najbardziej można jak TomekZ napisał, ale jednak kołki lub domino lepiej się sprawdzą.
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 30 Stycznia 2017, 15:20:06 czas Polski
Dzięki chłopaki

Domino jest pewnie super sprawą ale za drogie na moje hobby
Kołki są fajne ale jednak nie wybaczają błędów. Mam przyrząd WolfCrafta i nie mówię że się nie da, ale trochę czasu schodzi na to.
Lamelownica stosunkowo tania no i chyba znacznie szybsza i przyjemniejsza praca.
A skoro lamelki dają na tyle solidne połączenie że szafa się utrzyma to nie widzę lepszej opcji :)
Tytuł: Odp: Kołki czy wkręty, czy wkręty i kołki?
Wiadomość wysłana przez: pasterz w 04 Lutego 2017, 00:15:59 czas Polski
Jeszcze nie skończone, ale większa część małej szuflady jest złożona - jedynie kołki + klej i jest super stabilna, jak najbardziej mam zamiar dodatkowo użyć wkrętów ze względu na fakt, że szuflady są duże i będą ruchome, ale jak najbardziej kołki świetnie połączyły płyty ze sobą :)