Forum stolarskie Domidrewno.pl
Klejenie i kleje => Kleje i klejenie => Wątek zaczęty przez: Stasiek w 02 Lutego 2017, 15:15:03 czas Polski
-
Cześć, planuje zrobienie klejonki bukowej jako korpus do szafki, szafy i komody. Czy między lamele dawac kołki czy kupić lamelownice i dac lamelki co 40-50cm?
Czy klej rakoll express d3 będzie odpowieni?
Czy ramę drzwi szafy i szafki najlepiej połączyć na czopy? Dziękuję i pozdrawiam
-
To tak na zapamiętanie .
Buk to najlepszy jest na krzesełka gięte. Reszta to z musu ,czy fantazji . :)
Klejonka nie musi mieć żądnych lamelek i będzie trzymać , one podnoszą wytrzymałość i ułatwiają pracę podczas klejenia .
-
Dodam ramy do szafy najlepiej zrobić na czopy ,choć z drugiej strony jest to też uwarunkowane budowę mebla i można np.zastąpić je kołkami .
Wrzuć projekt zobaczymy.
-
Reszta to z musu ,czy fantazji
tzn że buk się nie nadaje na meble do domu? :)
-
Zależy jakie
-
Zależy jakie
Mam wielką prośbę o rozwinięcie tak wyczerpującej odpowiedzi :P
Bardzo cienie sobie Twoja oszczędność w słowach Tomku :)
-
Buk dużo pracuje, reaguje na zmiany wilgotności (bardzo kurczliwy, co oznacza też, że "przybiera" wraz z wzrostem wilgotności).
Dlatego wg mnie na zewnątrz raczej odpada; kuchnia, łazienka odpada. Odpadają też meble, z ruchomymi częściami - szafki przestaną "pasować", drzwiczki itp.
Ale np. często widzę krzesła robione z buku- gięte i toczone części. W stolikach- nogi i ramy.
Takie moje przemyślenia.
-
To jakie drewno twarde i nie za drogie będzie najlepsze do w miarę uniwersalnych rozwiązań amatorskich? Czy nie można tego w ten sposób szufladkować?
-
Pytanie co oznacza niedrogi i w porównaniu do czego.
Ja uwielbiam jesion. Jest mocny, twardy i stabilny. A do tego jest po prostu piękny.
Tu masz porównanie buczyny i jesionu.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170203/6ff7a83338beb4c7bbba921156858742.jpg)
Z bukiem jedynie mniejszy problem z klejonką. W sensie doboru w miare pasujących do siebie lameli.
-
Czyli Jarek musiał nie darzyć sympatią kogoś z rodziny robiąc mu w prezencie bukową szafkę do łazienki ;)
-
Szach - mat.
A tak naprawdę myślę że koledzy po prostu idealizują. Proponuję najlepsze rozwiązania.
Jest jeszcze kwestia impregnacji, odizolowania od wilgoci.
-
Mam wielką prośbę o rozwinięcie
Sajo - ładnie rozwinął temat
-
Witam .
W moim domu buku ci dostatek , obejrzyj moje realizacje .
Piwnica,pralnia, kuchnia ,schody ,podłogi i coś tam jeszcze ,ale
nie pamiętam .
Pozdrawiam.