Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: agoliat w 11 Lutego 2017, 00:10:37 czas Polski

Tytuł: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 11 Lutego 2017, 00:10:37 czas Polski
Witam ja was wszystkich

Zima się kończy, sezon grillowy za chwilę, to by trza było zbić jakąś większą podstawkę pod karkówekczę i pifko.

@stachmiesz zrobić coś fajnego, to i ja spróbuję

Anu że mam desek sosnowych, sezonowanych na poddaszu ok 15-20 lat, dość dużo to chcę zrobić eksmisję wszelkim istotom tam żyjącym i sam użyć tego co pozostało.

A więc w skrócie

Od siebie :
Zaznaczam że jestem amatorem i to jest moja pierwsza większa realizacja bazująca na wiedzy zdobytej na forum za co z tego miejsca wszystkim wam dziękuję. Projekt zawiera kilka trudniejszych dla mnie elementów jak np czopy czy wręgi ale bez przesady. Powód jest taki że bardzo chcę to zrobić ale mam mało czas i termin do końca lutego.

Założenie :
Zrobić dość fajnie, w miarę szybko i nie na wieki a na jakieś 2-3 lata. Po tym czasie myślę zrobić coś bardziej ambitnego

Wymiary : 1600mm x 900mm x 700mm(wysokość)

Materiał :
- Deski sosnowe o grubości 20mm ale będą zestrugane do ok 1.6-1.5mm aby dojść do ładnej powierzchni.
- Kantówki sosnowe 80x80 lub 60x60
- Lamelki nr 20 i 10 lub kołki
- Złącze meblowe lub inny patent do zdejmowalnych nóg
- Kółka obrotowe z hamulcem
- Klej PATTEX D3

Zabezpieczenie powierzchni :
- Impregnat na robaczki
- bejca w kolorze
- no i coś na to ale jeszcze nie wiem co :)

Pytania do Was :
Nad projektem spędziłem ze 3 wieczory i mam nadzieję że w miarę zobrazowałem swoją wizję.
Ale spodziewam się problemów, stąd moje pytania
1. Wąskie listwy w blacie mają grubość 15 mm. Czop przewiduję o grubości 10mm. Czop będzie wchodzi we wręgę bez klejenia i z luzem. Wręga będzie także w desce o grubości 15mm. Czy to wytrzyma ciężar większego "obiadu" ?
2. Projekt przewiduje demontowalne nogi. Wymyśliłem złącze meblowe jak w załączniku. Pytanie czy ono da odpowiednią sztywność ramie stołu by ten się nie chwiał pod ciężarem? Choć jestem otwarty na inne propozycje.
3. Pokazałem gdzie i jak będę chciał użyć lamelek do lączenia. Teoretycznie to to samo co kołki ale czy tak mogę być zastosowane ? Może jednak kołki ?
4. Jeśli macie jakieś uwagi to "walcie jak w siwy dym" :)

5. No i najwazniejsze pytanie, nie mam etykieciarki jak Kozio, czy bez tego da radę się za to wogóle zabrać ? :D

Jutro od rana zaczynam strugać a w międzyczasie postaram się czytać komentarze.

Dzięki wielkie za uwagi.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 11 Lutego 2017, 00:12:53 czas Polski
Dodatkowe wizualizacje :)
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: nebutek w 11 Lutego 2017, 05:47:47 czas Polski
Powiem Ci, że jak na stół z ograniczonym terminem przydatności do spożycia - sporo w niego chcesz włożyć pracy.  Nie wiem czy tego typu złącza jeżeli chodzi o nogi będą odpowiednie.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 11 Lutego 2017, 07:10:09 czas Polski
Sosna, to nie jest dobry pomysł...
Będzie.żywica płynąć...
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 11 Lutego 2017, 07:25:18 czas Polski
Oskrzynia klejona w narożach na lamele, to nie jest dobry pomysł. Również rozbieralne nogi robi się inaczej - są do tego specjalne okucia stalowe do przykręcania nóg i jednocześnie łączenia elementów oskrzyni. Obejrzyj tu:  http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/stol-rozkladany/msg23728/#msg23728

Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: nebutek w 11 Lutego 2017, 07:25:35 czas Polski
Sosna jak sona, ja mam dostęp przede wszystkim do sosny ale co fakt to fakt może żywica wychodzić - nie wiem tylko czy to dotyczy tak sezonowanego materiału.
Co do nóg zamiast tego klocka, alternatywą może być coś takiego (zdjęcie załączone). Eliminujesz wtedy ten klocek łączący ramę blatu.
Amigorg widzę, że o tym samym myśleliśmy. :)
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Lutego 2017, 07:29:47 czas Polski
1. Jeśli listewki mają 15mm i rama z która się łączą też to 10.mm czop jest przesadą. Czop z zasady powinien mieć minimum 1/3 grubości więc tu jest to zachowane, ale wręg o którym piszesz (myślę że masz na myśli wpust) niestety nie powinien bardzo przekraczać tej 1/3- ej gdyż będzie to słaby punkt tego stołu... optymalnie przy tych wymiarach można by się pokusić na czop i wpust 6mm bo łatwiej dobrać frez 6mm niż 5 ;)

2. Te złącza będą tylko szpecic stół więc zastanów się jak często będziesz bo demontował/ rozkładał. Chyba wolałbym zwykle metalowe łączniki do nóg stołu. Beda wtedy niewidoczne.

3.Lamelki są ok jeśli masz lamelownicę , ale kleju użył bym poliuretanowego że względu na to iż stół będzie przebywał na dworze. Byle by nie w miejscach gdzie dzialaja duze naprężenia.

4. Jeśli chodzi o uwagi to nie mam.

5. Tak, poradzisz sobie bez etykieciarki ale zejdzie się że dwa dni dłużej ;)

Sama bejca to mało i dobrze by było jakiś lakier położyć.
Olej jest kłopotliwy z aplikacją przy tego typu zakamarkach a trza proces powtarzać.

Sosna faktycznie jest kłopotliwa jeśli postoi na słońcu.

Kółka są ok ale może być problem ze stabilnością jednak przekonasz się jak już zrobisz.

Możesz wrzucić plik skp lub pokazać bo na 3dwarehouse?
Albo na Emila.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 11 Lutego 2017, 09:47:41 czas Polski
Dzięki za uwagi i spieszę z odpowiedziami

stół z ograniczonym terminem przydatności do spożycia - sporo w niego chcesz włożyć pracy.
Ten stół to ma być przyjemność i doświadczenie. Tak jak z budową domu dla siebie, dopiero trzeci wybudowany jest w miarę ok. Jak zbuduję nowy stół(może i nawet za 4 lata) to ten w zależności jak będzie się trzymał to pójdzie do kogoś na działkę. Nie spalę go :)

Sosna, to nie jest dobry pomysł...
Będzie.żywica płynąć...
Mam materiał więc nie bardzo chcę kupować kolejny.

Co do żywicy, to powiem tak. Deski są składowane na poddaszu szopy krytej blachą. Tam sobie tak leżą ze 15 a pewnie i dłużej lat. Temperatura w takim blaszaku w gorące lato to pewnie ok 40 stopni. Desek tych już używałem nawet do mebelków w domu. Przekładając deski czy szlifując nie napotkałem na ślady żywicy.

Więc moje pytanie jest takie, czy żywica wychodzi pod wpływem słońca czy temperatury ?
Stół będzie stał na tarasie ale zacienionym lekko.

Oskrzynia klejona w narożach na lamele, to nie jest dobry pomysł. Również rozbieralne nogi robi się inaczej
Znam to rozwiązanie i postaram się je zastosować.
Przyświecała mi myśl zrobienia blatu, oskrzyni i nóg osobno jako całe elementy i dopiero wtedy łączyć w całość. Wiem że to nie jest zgodne ze sztuką ale chciałem być innowacyjny :)

1. Jeśli listewki mają 15mm

2. Te złącza będą tylko szpecic stół więc zastanów się jak często będziesz bo demontował/ rozkładał. Chyba wolałbym zwykle metalowe łączniki do nóg stołu. Beda wtedy niewidoczne.

3.Lamelki są ok jeśli masz lamelownicę , ale kleju użył bym poliuretanowego że względu na to iż stół będzie przebywał na dworze. Byle by nie w miejscach gdzie dzialaja duze naprężenia.

Sama bejca to mało i dobrze by było jakiś lakier położyć.

Kółka są ok ale może być problem ze stabilnością jednak przekonasz się jak już zrobisz.

Możesz wrzucić plik skp lub pokazać bo na 3dwarehouse?

ad1 - ok zmienię proporcje czopa i wpustu. Wpust ten ma iść po całej długość deski.

ad2 - Złącza te były by od wewnętrznej strony stołu wiercone w narożniku kantówki. Myślałem o korku drewniany, także byłyby niewidoczne.
Stół będę chował na zimę do warsztatu. Stół z nogami zajmuje znacznie więcej miejsca a warsztatu z gumy nie mam i walczę o przestrzeń :)

O jakich łącznikach metalowych do nóg piszesz ?

ad3 - Lamelownicę zgapiłem od Ciebie, tylko że na "smyczy" :)

Co do kleju to myślałem że D3 spełnia te wymogi. Możecie więc jakiś klej polecić ?

No ok damy lakier lub lakiero-bejce

Kółka są dla mnie istotne i jeśli będzie się stół kiwał to zrobię w jednej nodze regulowaną wysokość by temu zapobiegać w miarę szybko.

Zamieszczam projekt w załącznikach
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Lutego 2017, 10:26:15 czas Polski
Łączniki do nóg takie jak pokazali koledzy.
Klej poliuretanowy np soudal 66a
Teraz też bym już kupił lamelownice na 230v
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w 11 Lutego 2017, 10:32:38 czas Polski
Klej pokusiłbym się klasy D4.
Mam leżeć w piwnicy taki stół z krzeslami.  Blat stołu jest pokrzywiony. Nogi rozkładane krzyżowo, można złożyć do przechowywania. Zrobione chyba z buka.  Znajomi chcieli wyrzycić, to zabrałem z myślą o " podpatrzeniu" konstrukcji blatu.
Komplet służył im kilka lat, ale jednego roku nie zaolejowali i blat się zwichrował. Dodam, że był pod zadaszeniem, na tarasie ocienionym. Myślę, że taka konstrukcja to idealne miejsce do wchodzenia wilgoci w zakamarki

Ps. Mój stolik jeszcze nie skonczony z powodu temperatur. Maluję w piwnicy, smród jak cholera a przez mrozy musiałem pozamykać okna. Czekam na lekkie ocieplenie aby dzialac dalej  ;)
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 11 Lutego 2017, 14:59:18 czas Polski
Ile byś nie sezonował, to z sosny (stojącej na zewnątrz - słońce ) bedzie płynąć żywica.

Odświeżałem klientowi jakiś czas temu stół właśnie z sosny - pomimo tego, że stoi cały czas w altanie, to ciężko znaleźć miejsce, gdzie można się oprzeć na stole bez ryzyka przyklejenia...
stół ma ok. 12 lat...

Kiedyś znalazłem stare parapety sosnowe - pomyślałem se, że będzie z nich fajna ławeczka - leżały ze 20 lat u wuja na strychu, więc żywica wyschła...
przestrugałem, pomalowałem i zostawiłem na słońcu żeby wyschło .... po kilku godzinach żywica wylazła ... :P
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: kozio w 11 Lutego 2017, 15:07:03 czas Polski
Dokładnie. Na sosne to chyba tylko farba typu olejna czy alkidowa.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 11 Lutego 2017, 17:15:06 czas Polski
W ramach eksperymentów, ćwiczyłem lakierobejcę, lakier...
Wyłazi je...na... :(
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: raven w 12 Lutego 2017, 12:22:58 czas Polski
Tyle osób w historii forum już robiło mebelki ogrodowe z sosny, a dopiero teraz wytknęliście, że to zły materiał do takich realizacji. Powiedzcie proszę, bo pokrzyżowało mi to plany realizacyjne, jakiego drewna (niedrogie, popularnie dostępne) użyć do mebli ogrodowych, donic, skrzyni tarasowej itp?
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: kozio w 12 Lutego 2017, 12:27:43 czas Polski
Tu chodzi o siedziska i blaty.
Siadasz i popierasz łokcie o stół a tu żywica.
Z drzew iglastych jodła i świerk jest lepszy pod tym względem ale z liściastych i tanszych często stosowana jest olcha.
Z bardziej wyszukanych finansowo jest np dąb albo egzotyki...
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 12 Lutego 2017, 13:03:21 czas Polski
Ja ZAWSZE zwracam na to uwagę.

Osobiście robię z dębu, brzozy,olchy.
czasem robię tak, że nogi są z sosny a siedziska i blat z innego drewna
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: nyca7 w 12 Lutego 2017, 18:39:19 czas Polski
Modrzew nadaje się na zewnątrz tylko jest żywiczny.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 12 Lutego 2017, 21:59:38 czas Polski
W sobotę miałem chwilę by przejrzeć i wybrać materiał.
Znalazłem jedną deskę w mojej stercie gdzie było widać żywicę.
Reszta desek wyglądała w miarę ok.

Dumałem podczas pracy i faktycznie, nie ma co ryzykować. Jeśli życica pojawia się na skutek słońca a nie temperatury to faktycznie meble do domu się nadają z sosny.
Blat zrobię z innego gatunku. Oskrzynia i nogi raczej pozostaną sosnowe.
Materiał jaki mam użyję do innych projektów. Chciałem trochę pozbyć się desek a tu muszę jeszcze dokupić :)

A to zdjęcia z zabawy sobotniej. Tak w skrócie
Przygotowane deski częściowo użyję do stołu jako oskrzynię a reszta pójdzie na inne realizcje. Jutro zobaczę czy uda mi się kupić olchę czy może dąb.

A czy jesion, który to ma ładne usłojenie, nadaje się na taki blat ?
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 12 Lutego 2017, 22:00:29 czas Polski
c.d.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: przemek77 w 12 Lutego 2017, 22:31:30 czas Polski
Jesion jak najbardziej nadaję się nie tylko na blat . Ma ładny rysunek drewna  ;)
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 12 Lutego 2017, 23:06:12 czas Polski
Dzięki Przemku, więc jutro jak się uda to rozpocznę swoją przygodę z jesionem.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 28 Lutego 2017, 15:35:31 czas Polski
Okurzę temat bo aż kichać mi się chce :)

Po feriach, kiedy to nie było czasu na takie przyjemności, wróciłem do mojego podestu na wódeczkę i karkóweczkę :)

Pojechałem do składu po jesion a wróciłem z olchą :) a dokładnie z siedmioma deskami 320 cm dł, 2.6 cm grubości no i od 15 do 30 cm szerokości.

Wczoraj wieczorem poszedłem do szopy popracować. Najwięcej czasu, ku mojemu zdziwieniu, zajęło mi rozplanowanie jak rozcinać.
Rozplanowałem, zbrzegowałem i na pile stołowej na szerokość sobie rozciąłem. Poszło mi na tyle dobrze że z 7-miu desek, 5 użyłem a 2 zostały na przyszłość.

Pierwszy raz pracowałem z czymś innym niż sosna stąd moje spostrzeżenia
1. Początkowe brzegowanie paliło miejscami deskę, zmniejszyłem obroty na zagłębiarce i było znacznie lepiej
2. Fajny zapach ma olcha podczas cięcia
3. Podczas cięcia na pile stołowej(bez klina) czasami deska tak się skręcała że dochodziło do kleszczenia piły.
Więc dłuższe deski rozcinałem na jakieś 50cm, wsadzałem klina w koniec deski i tak ciąłem. Czasami deska przez tego klina potrafiła pęknąć po przeciwnej stronie. Na szczęście bez większych strat. Stąd moje zdziwienie że aż takie kruche to drewno.

Po rozcięciu, deski nie są płaskie ale lekko wygięte, nie mam strugarki, zakładam że da się to jakoś zniwelować.

Plan
1. Na grubościówce wyrównać z 26mm do 20-22mm. Zobaczymy wtedy jak proste są te deski
2. Na ukośnicy przyciąć do finalnych wymiarów
3. Zrobić wpusty lamelownicą na głębokość 20mm
4. Zrobić czopy frezarką górnowrzecionową ale "spod lady" na 15mm z każdej strony tak by deski mogły pracować 5mm w każdą stronę(w sumie 10mm)
5. Skleić sam blat
6. Dorobić deski oskrzyni i nogi
7. Złożyć
8. Pomalować

Pytania
1. Oskrzynia pod blatem ma za zadanie usztywnić konstrukcję ale i przeciwdziałać odkształcaniu się blatu. Czy mogę sobie tak radośnie zmontować osobno blat stołu, osobno oskrzynię i to później razem skelić ?
Czy może jednak zrobić to równoczenię zanim blat jakiś się powygina i później będzie już ciężko oskrzynię do niego dokleić ?

2. Kiedy impregnować czopy i wpusty. Cały stół chcę po złożeniu. Ale czopy i wpusty będą już słabo dostępne wtedy. Zrobić to wcześniej ? czy nie ma to aż takiego znaczenia ?

3. Nie mam strugarki. Grubościówka zniweluje pewne nierówności ale nie wszystkie i deski przed montażem nie będą idealnie proste.
Olcha nie jest twarda więc zakładam że deska o grubości 20mm podda się. Chodzi mi głównie o narożniki łączone pod kątem 45st.
Zrobię połączenie na lemelki, klej, ścisnę tak by zlicować i mam nadzieję że po wyschnięciu tak pozostanie. Pobożne życzenia czy raczej powinno się udać ?

4. Ponoć praca z Festool-em jest przyjemniejsza no i efekt końcowy zdecydowanie lepszejszy. Postanowiłem nie ryzykować ze stołem i przykleiłem znaleziony znaczek Festoola na szafce. Myślicie że dzięki temu krzywe deski przestają mieć znaczenie ? :)

PS. Wczoraj zapomniałem aparatu, zdjęcia z dziś ale już po pracy :(
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 28 Lutego 2017, 15:40:45 czas Polski
Olcha miękka. Poczytaj na forum jak wyrównać deskę przy pomocy grubościówki - Lirorobert pięknie opisywał a i na YouTube jest sporo filmów.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 28 Lutego 2017, 17:00:09 czas Polski
Poczytaj na forum jak wyrównać deskę przy pomocy grubościówki
Znam te rozwiązania zarówno przy pomocy frezarki jak i grubościówki. Moje pytanie jest zasadniczo czy jest to konieczne ?
Wydaje mi się że skoro olcha miękka jest to oskrzynia i sklejanie krawędzi powinno utrzymać ją w ryzach. Ale może mi się tylko wydaje

Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: robson w 28 Lutego 2017, 17:20:04 czas Polski
Stanowcze nie ,dla przyklejania blatu do oskrzyni , blat trzeba zamocować tak aby się nie wyginał a jednocześnie miał możliwość pracy.
Z drugiej strony to blat klejony do stołu ogrodowego to chyba średni pomysł .
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 28 Lutego 2017, 18:10:46 czas Polski
Biednemu to wiatr w oczy :)

Zmieniłem material z sosny na olchę
Zaktualizowałem swój innowacyjny pomysł zdejmowalnych nóg za sprawą @amigorg-a na klasyczny a więc nogi dochodzą do blatu i łącznik metalowy dociska je do oskrzyni za pomoca śruby

Załączam zaktualizowany widok.

Chcesz mi @robson powiedzieć że te lamelki łączące oskrzynię z blatem są błędem ?
Mam nie kleić oskrzyni do blatu tylko łączyć na wkręty ?
Oskrzynia nie jest "zamknięta", w narożnikach jest przerwana nogami.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 28 Lutego 2017, 21:07:51 czas Polski
Blat będzie pracował (rozszerzał i kurczył się) w rytm zmian wilgotności, musi mieć taką możliwość. Na zdjęciu sposób mocowania do oskrzyni.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: robson w 28 Lutego 2017, 21:13:15 czas Polski
Dokładnie tak jak, Amigorg to przedstawił .
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 28 Lutego 2017, 22:15:32 czas Polski
No dobra chłopaki, dzięki za rady, zrobię jak każecie, ze mną jak z dzieckiem :)

a więc :
- deski wyrównam na płask JIGiem do grubościówki i później je po grubości zrównam
Boję się tylko że i tak zapracują przed klejeniem bo trzymam i pracuję w szopie która to jest ogrzewana kozą.
Więc grzanie jest jak ja jestem, a jestem 2,3 razy w tygodniu na 2-3h

- oskrzynię przymocuję w taki sam lub podobny sposób jak został mi przedstawiony przez @amigorg-a

Kurczę, jeszcze kilka rad od @amigorg-a i stół mi wyjdzie taki sam jak jego :)

No to jeszcze dopytuję o impregnację czopów i wpustów. Po złożeniu ciężko będzie to zaimpregnować, rozumiem że to się robi przed składaniem, tak ?
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 28 Lutego 2017, 22:43:25 czas Polski
Proponowałbym w Twojej sytuacji kleić zaraz po struganiu. Inaczej na bank lekko zapracuje. Olcha jest miękka ale nie licz że przy klejeniu ściskiem wszystko wyrównasz.
Tytuł: Odp: Stół Ogrodowy by aGoliat
Wiadomość wysłana przez: agoliat w 28 Lutego 2017, 23:29:48 czas Polski
Dzięki @mily