Forum stolarskie Domidrewno.pl

Forum Domidrewno => Hyde Park Domidrewno => Wątek zaczęty przez: tomekz w 13 Marca 2017, 15:29:25 czas Polski

Tytuł: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 13 Marca 2017, 15:29:25 czas Polski
Witam :)

Zapraszam  do Poznania  na pogaduchy i nie tylko, w warsztacie 18 marca 2017 r (Sobota). Godzinę spotkania możemy wspólnie ustalić , ja mogę już od np. 10 godz.

Pozdrawiam Tomekz
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 13 Marca 2017, 15:51:10 czas Polski
Również będę. Zabiorę skrzynię z narzędziami - można będzie pogadać na stolarskie tematy i nie tylko. Jeżeli będzie więcej chętnych to mogę zorganizować jakieś chipsy albo co. Jak się nikt oprócz mnie nie pojawi to mam Tomka tylko dla siebie ;D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: fyme w 13 Marca 2017, 16:00:06 czas Polski
Szkoda że mam taki kawał do Poznania :(
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: sajo w 13 Marca 2017, 16:16:01 czas Polski
... mam Tomka tylko dla siebie ;D
niedoczekanie :D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: criss128 w 13 Marca 2017, 17:55:45 czas Polski
Ja mam tylko 100km, chętnie bym poznal człowieka z tak duza wiedza, obu doświadczonych kolegów :)
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: axer w 14 Marca 2017, 20:03:14 czas Polski
Każdy inny dzień by mi pasował, tylko nie 18 marca :(
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 14 Marca 2017, 22:00:54 czas Polski
Również będę. Zabiorę skrzynię z narzędziami - można będzie pogadać na stolarskie tematy

No to fajnie , zobaczymy słynną skrzynię z super ostrymi narzędziami -  strach podchodzić ;D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 15 Marca 2017, 14:12:27 czas Polski
Cytuj
No to fajnie , zobaczymy słynną skrzynię z super ostrymi narzędziami -  strach podchodzić ;D
Jak ktoś ma jakieś problematyczne narzędzie ręczne to zachęcam do zabrania ze sobą - może uda się wspólnymi siłami coś poradzić żeby działało lepiej ... naostrzymy, ustawimy i takie tam.
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: sajo w 15 Marca 2017, 16:32:49 czas Polski
ja mam właśnie taki plan. Krzywe ostrze od spusta, problem z łamaczem wiórów w innym. Ja mogę wziąć dłuta rzeźbiarskie ( https://dluta.pl/dluta-dla-rzezbiarzy/pfeil/dluto-rzezbiarskie-pfeil-wygiete-rodzaj-l.html ), żebyś sobie zobaczył, czy nie lepiej będzie "drążyć" łyżki w suchym drewnie nimi, a potem wykańczać nożem.
Tomek, wziąć jakieś dłuta do toczenia?
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 15 Marca 2017, 17:04:56 czas Polski
Tomek, wziąć jakieś dłuta do toczenia?

No widzisz ,a tokarka czeka na kółka i uruchomienie :)

A co sądzicie o próbie fornirowania starą metodą za pomocą żelazka i kleju glutynowego  na ciepło ?
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 15 Marca 2017, 17:28:26 czas Polski
Dobry pomysł. Nawet bardzo dobry! W sobotę rano podrzucę narzędzia - o której mogę wpaść?
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 15 Marca 2017, 17:51:18 czas Polski
Jak będziemy kleić ,to nastawie klej na wieczór.  Okleiny mam , naostrzymy piłeczki metodą "na marmurce". ;)

Czas jaki mogę poświęcić to  od 10, 15      do  16 ,oo . bo później zaproszony jestem do Cechu ,z okazji przypadającego w niedzielę  Józefa a więc - Święta Stolarzy :)
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 15 Marca 2017, 18:33:15 czas Polski
No to wpadnę w piątek wieczorem z narzędziami. W sobotę melduję się o 10.20.
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: obas w 15 Marca 2017, 18:48:10 czas Polski
Jaka szkoda że tak daleko...

A może zrobicie jakis dłuższy film dla nieobecnych żądnych wiedzy...?
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 15 Marca 2017, 20:45:26 czas Polski
Myślę ,że Łukasz coś utrwali  z przebiegu prac .

Rozmawiałem z  " Panem Flexem" który postara się odwiedzić  nas  w warsztacie . :)
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 15 Marca 2017, 21:24:33 czas Polski
Utrwalę ale na zdjęciach. Mój stary lapek nie uciągnie edycji video.
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: mily68 w 15 Marca 2017, 23:56:08 czas Polski
Ciekawe, czy Paweł wspomni coś o tym spotkaniu na swoim blogu...
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 18 Marca 2017, 17:34:53 czas Polski
Sobotnie Spotkanie Stolarskie odbyło się dzisiaj w kameralnym gronie - Tomekz, Grzesiu "Sajo", Paweł "Pan Flex" i ja - Człowiek Miotła oraz Samozwańczy Dokumentalista Sobotnich Spotkań Stolarskich.
Dzisiejszy temat - fornirowanie klejem glutynowym, konsumpcja serków z wędzarni Tomka i chlebków własnoręcznie upieczonych, ogólna dyskusja oraz moja osobista prywata - wypróbowanie kamieni niewiadomego pochodzenia które Tomek przechowuje w swoich zbiorach;-)

Miejsce pracy
(http://imageshack.com/a/img924/3928/0TLqwS.jpg)
Klej  glutynowy w wersji przed podgrzaniem i wersja gotowa do użytku
(http://imageshack.com/a/img924/5830/KpObBq.jpg)
(http://imageshack.com/a/img924/431/YRpv4Q.jpg)
(http://imageshack.com/a/img921/3797/znOPVZ.jpg)
Taśma fornierska w użyciu - ręce Mistrza
(http://imageshack.com/a/img922/7342/bGjMEr.jpg)
Okleinowanie sosnowej nogi
(http://imageshack.com/a/img923/742/eWuA5C.jpg)
Paweł ćwiczy piłkę do forniru
(http://imageshack.com/a/img924/1149/sLC8mq.jpg)
Sezamie otwórz się!
(http://imageshack.com/a/img924/1507/MusCMv.jpg)
W środku takie skarby
(http://imageshack.com/a/img921/6104/bIpPO0.jpg)
Z własnym chlebem - no cóż...
(http://imageshack.com/a/img922/6117/OlBims.jpg)
Na deser tomkowa czekolada - wiecie co to jest?
(http://imageshack.com/a/img924/5020/VAb1QA.jpg)
Dwa kamienie - jeden do zgrubnej, drugi (ten ogryziony) - marmurek. Wyjątkowo przyjazne dla miękkich stali moich Stanleyów - efekt mnie rozłożył. Te kamienie świetnie współpracują ze "starymi" stalami - nie wiem w czym rzecz ale efekt jest o wiele lepszy niż diamenty i kamienie wodne. Jestem pewien, że "nowoczesnej" stali A2 by nawet nie zarysowały ale stare noże Stanleya oraz laminowane żelazka do strugów drewnianych dostają nowe życie po tych kamieniach :o
(http://imageshack.com/a/img922/7046/PGBgjO.jpg)
Stolarz z Ojca na Syna...
(http://imageshack.com/a/img924/7231/qIUxJI.jpg)
I na koniec - w planach na przyszłość - Sajo dostał questa - ta tokarka ma jeszcze śmigać!
(http://imageshack.com/a/img923/8762/YaemuR.jpg)
To śpiewałem ja - Łukasz G.

Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 18 Marca 2017, 17:44:08 czas Polski
Ale wam zazdroszczę, chętnie bym się z wami spotkał  :(
A czekoladka to of kors haszysz :D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 18 Marca 2017, 18:02:11 czas Polski
No i jak smakował klej glutynowy z zasobów Tomka ;)
P.S.
Tomek wygląda jak Ernest Hemingway :)
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 18 Marca 2017, 18:09:25 czas Polski
Napisałbym coś sensownego ale zazdrość mnie blokuje ;)

Z chęcią bym na takie "warsztaty" pojechał. Może innym razem.
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 18 Marca 2017, 18:13:49 czas Polski
Szliśmy o zakład, że Amigorg będzie wiedział ;D
Łez nie rońcie - Sobotnie Spotkania Stolarskie (w skrócie SSS) - Jak Bóg Da (i Tomek będzie miał cierpliwość) jeszcze się odbędą. Pewnie w jakąś Sobotę. Tomek ma jeden wymóg - ma to być deszczowa Sobota więc wypatrujcie Deszczowych Sobót ;D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: krit 6 w 18 Marca 2017, 18:25:23 czas Polski
Dawniej Warszawa słynęła z" obiadów czwartkowych", a teraz Poznań zasłynie z "deszczowych sobót". Całkiem twórcze te warsztaty, pozdrawiam uczestników i sympatyków tych spotkań.
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: tomekz w 19 Marca 2017, 18:43:54 czas Polski
Fajne  spotkanie , a  w miłym towarzystwie czas przeleciał szybko .
Znowu po wielu latach mogłem poczuć zapach ciepłego kleju i przypomnieć sobie stare  techniki  pracy  ( pewne już uleciały z głowy) :( .Okazuje się ,że wiedza nie poparta praktyką i wprawą  nie  da dobrego  efektu  końcowego ( zapomniałem o czosnku   ??? ). ;D
Przy okazji zapoznaliśmy się z zawartością słynnej  skrzyni  narzędziowej Łukasza i jego śmigającymi strugami,oraz koledzy pogadali na fachowe tematy z Panem Flexem. :).

To czekamy na    ..... wolną deszczową sobotę
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: kozio w 19 Marca 2017, 20:05:39 czas Polski
Samozwańczy Dokumentalista
Znalazł się król Julian sobót deszczowych ;)
Też chciał bym mieszkać bliżej...
U mnie w okolicy to Robson mógł by zrobić takie "szkolenia" ale nie naciskam  ;D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 19 Marca 2017, 20:26:43 czas Polski
U siebie to Przemkowi77 muszę truć du...ę. I nieważne czy deszcze czy słońce ;)
Kiedyś się tam do Was przejadę jak jeszcze pytań dozbieram ;D
Tytuł: Odp: Cienkim wiórkiem i nie tylko ....... u Tomkaz
Wiadomość wysłana przez: marcin6391 w 19 Marca 2017, 20:41:03 czas Polski
Świetna sprawa  :)