Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => Strugi ręczne => Wątek zaczęty przez: cumbajszpil w 29 Marca 2017, 23:03:16 czas Polski

Tytuł: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: cumbajszpil w 29 Marca 2017, 23:03:16 czas Polski
Jakie, mniej więcej wiem ale może coś byście polecili.
Pytanie - gdzie w Warszawie kupię?
Potrzebny kawałek z którego wytnę rozmiar mniej więcej 8x12x3  i coś na przód fi40. Oczywiście jeszcze ułożenie słojów, więc  wymiar ciut większy bo trzeba i tak zdjąć trochę materiału.
A może ktoś ma jakiś "odpad"?
Edit
Na dwa strugi rozmiar 4.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 29 Marca 2017, 23:10:45 czas Polski
A jaki gatunek bo nie doczytałem?
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: Dentarg w 30 Marca 2017, 07:48:00 czas Polski
Chyba sensowne to jesion, wiąż i dąb. Ale jak chcesz mieć niepowtarzalne rączki to możesz użyć egzotyka jakiegoś. Tutaj trzeba uważać, bo niektóre egzotyki mogą powodować podrażnienie skóry przy bezpośrednim kontakcie. Ale takie drewna jak bete, bodo, niangon, wenge, czy amaranth powinny być ok (ten ostatni może powodowac reakcje alergiczne). Teoretycznie jak polakierujesz taki uchwyt, to nawet te drażniące drewna będą ok.

Możliwe nawet, że mam gdzieś odpady egzotyków. Pewnie na przednią gałkę by się nadały, bo są to z reguły klocki 4,3mmx4,3mm.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 30 Marca 2017, 07:54:53 czas Polski
Ja to ewentualnie orzech mam.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: Strużyn w 30 Marca 2017, 11:49:19 czas Polski
To jak na razie nie masz gdzie to może Męska Szopa będzie dobrym rozwiązaniem.

https://www.facebook.com/meskaszopa/
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: mk_kosa w 30 Marca 2017, 14:16:55 czas Polski
może być też grab; niektórzy obecni producenci nadal go stosują
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: krit 6 w 30 Marca 2017, 20:19:27 czas Polski
Ja proponuję drewno bukowe, gdyż grab"odparza rękę " i nie nadaje się na rękojeści. Ponadto jest trudny w obróbce. Jeżeli masz problem z pozyskaniem drewna spróbuj  kupić np. w hipermarkecie L..M...lub A... albo C.. np. styl do kilofa. Nie są drogie i pewnie drewna wystarczy na te rączki, a jak nie to znajdź jakąś stolarnię i pewnie kawałek dechy kupisz za parę groszy.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 30 Marca 2017, 20:38:24 czas Polski
Grab nadaje się do oprawiania dłut tak jak również akacja, do strugów buk, czereśnia , jabłoń.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 30 Marca 2017, 22:52:21 czas Polski
Takie coś mam na zbyciu...
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 30 Marca 2017, 23:25:17 czas Polski
Mam tego więcej... powiedz jaki kawałek ma być już po obróbce...? Coś znajdę.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 31 Marca 2017, 07:28:17 czas Polski
Wysłałem nr na PW. Dzwoń - tylko nie popijaku w nocy ;)
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 31 Marca 2017, 08:51:02 czas Polski
Jeszcze takie kantówki mam ale nie wiem co to... na legary do tarasu były użyte. Przekrój 40x55 ale szlif potrzebny. Można zrobić z tego 35x50 jak na foto.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: SpecPiotr w 31 Marca 2017, 08:52:14 czas Polski
Może meranti. Pasuje wygląd i przeznaczenie.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 31 Marca 2017, 09:17:42 czas Polski
Brzmi jak imię faceta przebranego za dziwkę w egzotycznym burdelu ;D podoba mi się to ;D
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: hycel w 31 Marca 2017, 10:37:35 czas Polski
Witam .
  To jest Merbau .Na uchwyty odradzam ,po skaleczeniu tym drewnem rany
 bardzo długo sie goją . L-N .robi chwyty z czereśni .
 Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: swfr w 31 Marca 2017, 10:57:03 czas Polski
Nie za jasne jak na merbau?

@Kozio
Jaka cena za tę kantówkę?
Jaka cena za orzech?
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 31 Marca 2017, 12:00:01 czas Polski
Jaka cena? Dzwońta i dowiadujta się ;)

Mam jeszcze dla Ciebie na te rączki orzeszka takiego o wymiarach :
Grubość 4.5cm
Szef 27-33cm
Długość 50cm

Rdzeń jest miejscami spruchnialy ale coś z pewnością wybierzesz. Ogarnij sobie kuriera albo daj adres. Mój adres masz na PW. Polecam furgonetka.pl
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: mk_kosa w 31 Marca 2017, 12:38:30 czas Polski
gdyż grab"odparza rękę " i nie nadaje się na rękojeści.

mając kiedyś podobny model jak ten https://dluta.pl/struganie/strugi-specjalne/strug-zebak-nr-108-s-ece.html (https://dluta.pl/struganie/strugi-specjalne/strug-zebak-nr-108-s-ece.html)
nie zauważyłem różnicy w gatunkach drewna korpusu i rączek - więc chyba jest dobry...
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: sajo w 31 Marca 2017, 12:54:34 czas Polski
błąd na stronie, korpus jest bukowy.
http://www.mytoolstore.com.au/products/108%252dS-%252d-ECE-Toothing-Plane.html

ale inne chyba mają graba:
https://www.fine-tools.com/putzh.html

piszę "chyba" bo ECE w swoim katalogu podaje w większości przypadków tylko z czego jest zrobiona stopa.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: swfr w 31 Marca 2017, 20:23:42 czas Polski
Dzwońta i dowiadujta się

Dzwonię i dzwonię ale chyba nie w tym kościele.
Masz jakiś numer czy cuś?
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: krit 6 w 31 Marca 2017, 20:55:05 czas Polski
@mk-kosa   polecam Ci lekturę
http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/encyklopedia-lesna/drewno-graba
http://www.penny.pl/porady/grab-abc-drewna-grabowego/
http://www.itd.poznan.pl/pl/vademecum/grab
gdzie autorzy twierdzą, że grab odparza ręce i jest  biologicznie aktywny, powoduje uczulenia skórne.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: kozio w 31 Marca 2017, 23:28:52 czas Polski
Masz jakiś numer czy cuś?
Jest w Internecie...
Wystarczy wpisać w Google.
Tytuł: Odp: Ďrewno na rączki
Wiadomość wysłana przez: krzysiek w 02 Kwietnia 2017, 19:15:22 czas Polski
W strugu nr 1 wodzik jako żywo wygląda jak od Macallister'a. Ponieważ składa się z dwóch połówek nie zawsze będzie chodził w równy sposób - znam bo mam to samo w moim Macallisterze. Nawet pokrętka jest identyczna. Wodzik i pokrętka są dopasowane do siebie , prawdopodobnie oryginalny wodzik został zerwany stąd i pokrętka wymieniona.
Sprawdź czy sprężyna docisku nie prze na odchylak w okolicach otworu na wodzik , bo będzie problem z opuszczaniem noża i może być tak ,że wodzik się zdeformuje bo ten egzemplarz nie złamie się .