Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: Arek w 23 Stycznia 2014, 18:15:02 czas Polski

Tytuł: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 23 Stycznia 2014, 18:15:02 czas Polski
Żeby moje małe dwie pociechy miały się gdzie bawić postanowiłem im zrobić domek ,w tej chwili już ze 4 lata minęło od jego budowy i trzyma się dobrze.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: makak w 23 Stycznia 2014, 18:19:36 czas Polski
Gdzie kupiles ta zjezdzalnie? Musze mojej malej na wiosne zamontowac :)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 23 Stycznia 2014, 18:20:30 czas Polski
Arku, piekielnie zdolny z Ciebie "amator", masz kolejnego plusa :)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 23 Stycznia 2014, 18:32:13 czas Polski
Gdzie kupiles ta zjezdzalnie? Musze mojej malej na wiosne zamontowac :)

Zjeżdżalnia jest wykonana własnoręcznie ,z profila zamkniętego wyspawana rama ,potem przynitowana blacha ,,Alucynk,,(taką miałem pod ręką) ,boki wykonane z drewna sosnowego ,potem tylko chlorokauczuk do koloru.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: kreczmar w 23 Stycznia 2014, 21:06:54 czas Polski
na alle drogo znajdziesz plastikowe zjeżdżalnie różnej długości
3 metrowa
http://allegro.pl/nowa-zjezdzalnia-3m-super-jakosc-4-gratisy-hit-i3877041752.html (http://allegro.pl/nowa-zjezdzalnia-3m-super-jakosc-4-gratisy-hit-i3877041752.html)
2,5 metra
http://allegro.pl/tobi-toys-slizg-2-5m-zjezdzalnia-wyprzedaz-s2-i3852423577.html (http://allegro.pl/tobi-toys-slizg-2-5m-zjezdzalnia-wyprzedaz-s2-i3852423577.html)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Daniel w 23 Stycznia 2014, 21:18:49 czas Polski
Ładnie prezentuje się ten domek :) Można wiedzieć czym malowałeś drewno z zewnątrz?
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 23 Stycznia 2014, 21:29:08 czas Polski
 :) Sadolinem  ;)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 23 Stycznia 2014, 21:35:16 czas Polski
Domek bardzo ładny i solidnie zrobiony.
Jak córki podrosną, to i na randkę się nada  ;)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Dreluks w 25 Stycznia 2014, 23:25:32 czas Polski
Witam,

Rzeczywiście domek rewelacja. Bardzo dobrze Ci wyszedł. Tak prawdę powiedziawszy nie miałbym zastrzeżeń prócz dachu. Przy kolejnych realizacjach postaraj się by nie dawać płyty OSB na dach, ponieważ jest ona narażona na wilgoć i zacznie CI puchnąć.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 25 Stycznia 2014, 23:37:59 czas Polski
Przy kolejnych realizacjach postaraj się by nie dawać płyty OSB na dach, ponieważ jest ona narażona na wilgoć i zacznie CI puchnąć.
Te wodo odporne też puchną, pytam z ciekawości, bo nigdy nie miałem z nimi do czynienia.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 25 Stycznia 2014, 23:54:06 czas Polski
Bez przesady, OSB się sprawdza tutaj, oczywiście jak jest gont albo papa  ;D
Nawet jeśli spuchnie to co? Deski też by wilgoć ściągnęły.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 26 Stycznia 2014, 01:23:34 czas Polski
A OSB jak nałapało by wilgoci nie rozpadnie się?Może nie od samej wilgoci ale np jakby woda gdzieś się regularnie dostawała i nie miała ujścia?I takie pytanie czy jest możliwe że w OSB wejdzie robak?,spuszczele czy inne dziadostwo?
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 26 Stycznia 2014, 02:03:06 czas Polski
Co do robaków to już mnie nic nie zdziwi, bo widziałem zjedzoną płytę wiórową  :o
A co do wilgoci, to one są klejone żywicami które są (a przynajmniej powinny być) wodoodporne. To tak z założenia przynajmniej.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Morświn w 26 Stycznia 2014, 02:13:18 czas Polski
Pytam bo mi OSB tak podziurawiło że można jako sita używać...
U mnie leżały pod chmurką i nawet po zimie się nie rozpadły :o naprawdę mocne były nadal po takim traktowaniu (z rok tak leżały) tylko "trochę" obleśnie wyglądały :P.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 26 Stycznia 2014, 09:35:30 czas Polski
Jak już na początku pisałem domek ma już 4 lata i nie zauważyłem  żadnych zmian w tej płycie,jest ona wodoodporna ,,kronopol,, ,ale raczej niema kontaktu z wodą.Znalazłem jeszcze zdjęcie z tego samego roku i też wykorzystałem tą płytę do zrobienia dachu i dobrze się trzyma.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 26 Stycznia 2014, 09:53:38 czas Polski
Arku, a trochę więcej o tej wędzarni :)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Dreluks w 26 Stycznia 2014, 09:54:04 czas Polski
Bez przesady, OSB się sprawdza tutaj, oczywiście jak jest gont albo papa  ;D
Nawet jeśli spuchnie to co? Deski też by wilgoć ściągnęły.

Witam,

Jakubie masz rację że deski nasiąkają wilgocią ale nie puchną. Wiem to z doświadczenia.


Jeśli chodzi o wędzarnie ciekawie rozwiązana. Jest prosta i to mi się podoba. Drzwiczki z czego wykonałeś?
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 26 Stycznia 2014, 09:56:51 czas Polski
Arku, a trochę więcej o tej wędzarni :)
nie wiem czy to odpowiednie forum na wędzarnię,nie chcę podpaść ,,Jarkowi,,
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 26 Stycznia 2014, 11:30:28 czas Polski
nie wiem czy to odpowiednie forum na wędzarnię
Drzwi wędzarni z drewna to spoko i pali się drewnem to już luzik :P  a smacznymi wyrobami nikt nie pogardzi jeśli zdradzisz recepturę  ;)
A wracając do OSB to jak każdą płytę w miejscu cięcia trzeba zabezpieczyć bo będzie trochę puchła  :o ale kiedyś  widziałem na składzie budowlanym płytę pod chmurka nie zabezpieczoną to nie wyglądała za ciekawie, nie pamiętam czy spuchła ale powyginana była, a leżała na beleczkach może za rzadko  :o A o płycie OSB to można poczytać tutaj
http://www.mdb.kronopol.pl/Plyta-OSB/Produkt (http://www.mdb.kronopol.pl/Plyta-OSB/Produkt)
Jest jej kilka rodzai i budowane są z niej całe domy a czy trzyma parametry to już inna sprawa ,pożyjemy zobaczymy  :-\ Ja mam podłogę na belkach zrobioną, na razie spoko :P
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: lemonmint w 26 Stycznia 2014, 12:33:18 czas Polski
Wydaje mi się, że widziałem kiedyś na YT projekt tej wędzarni. Chyba się nie mylę?
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 26 Stycznia 2014, 12:43:10 czas Polski
Jeśli mogę coś do radzić
Ja do budowy wędzarki nie używał bym ani płyty osb ani mfp
Jak najdalej od tych płyt
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 26 Stycznia 2014, 13:12:13 czas Polski
Wiem że płyta osb np do żywności się nie nadaje ,ale akurat w tym przypadku niem żadnej styczności z żywnością i się nienagrzewa nawet,jedyne to drzwiczki się nagrzewają a są wykonane z desek dębowych.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 26 Stycznia 2014, 15:56:00 czas Polski
Arek dębina tez się nie nadaje nawet do wędzenia
Na temat wędzenia wiem sporo bo prawie 10 lat wędze dla siebie
nie jem przepraszam za słowo tego gówna które następnego dnia nadaje się jako
klej do tapet
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Arek w 26 Stycznia 2014, 16:43:47 czas Polski
Arek dębina tez się nie nadaje nawet do wędzenia
Na temat wędzenia wiem sporo bo prawie 10 lat wędze dla siebie
nie jem przepraszam za słowo tego gówna które następnego dnia nadaje się jako
klej do tapet

Ja właśnie wędzę olchą i dębiną http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99dzenie (http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99dzenie) i trochę dłużej niż 10lat
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 26 Stycznia 2014, 18:54:45 czas Polski
Arek  olcha jak najbardziej
ale nie dębina.
 Dębina nie nadaje sie do wędzenia
tu powinni ci wytłumaczyć stolarze dokładniej nie jestem ekspertem w tej dziedzinie
z dębiny nawet desek do krojenia się nie robi
chodzi o garbniki są rakotwórcze czy coś takiego
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 26 Stycznia 2014, 22:06:05 czas Polski
deski nasiąkają wilgocią ale nie puchną
Nie żebym się czepiał itd, ale jak już się zaczęła dyskusja na temat wilgoci...
Mianowicie: w powyższej wypowiedzi sam sobie zaprzeczyłeś  ;D Chodzi o to, że nie ważne czy płyta, czy drewno, czy glina - są to materiały higroskopijne, czyli takie które pochłaniają wilgoć (z powietrza jako parę wodną lub wprost wilgoć jako wodę), a jeśli pochłaniają to zwiększają swoją objętość. Czyli, jeśli deska lub płyta ma 6% wilgotności i 20 mm grubości, a następnie je wystawimy na zewnątrz i damy im dojść do powiedzmy 16% to nie ma bata oba zwiększą swoją objętość w wyniku pochłonięcia wilgoci. Oczywiście w przypadku płyty może to być nawet ze 3 mm na grubości (ze względu na większą porowatość), w przypadku drewna mniej przyrośnie na grubość (pewnie nawet poniżej 1 mm) ale za to na szerokości przybędzie jej znacznie więcej.
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Dreluks w 26 Stycznia 2014, 22:34:09 czas Polski
Witam,


Dziękuję Jakubie za tak obszerną wypowiedź na ten temat  ;)
Tytuł: Odp: Domek dla dzieci
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 26 Stycznia 2014, 23:24:00 czas Polski
Zawsze do usług  :P