Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: Stachu18 w 20 Kwietnia 2017, 21:50:04 czas Polski

Tytuł: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: Stachu18 w 20 Kwietnia 2017, 21:50:04 czas Polski
Hej,

Parę dni temu miałem wątek związany z klejeniem płyt osb 3 tylko poszedł on trochę w inną stronę. Miał on na celu zebrać informację do budowy stołu warsztatowego, który planuje na razie umieścić w piwnicy.

Trochę czytając forum i oglądając filmy na YT zainspirowałem się filmem:


gdzie dodatkowo znajdują się plany jak by ktoś nie doczytał/ nie zauważył:
http://bit.ly/solidworkbenchplans

Na początku planowałem zrobić go z płyty osb3 ale dużo osób albo i nawet wszystkie odradzało mi to i polecało MFP.

Oglądając kolejny raz film i budowy/montażu zauważyłem, że jest on zrobiony ze sklejki.

I mam kilka pytań:
1) jaką płytę użyć MFP czy może jednak sklejkę,
2) jak je łączyć. czy sam klej wystarczy (jaki ?), czy tak jak na filmie sklej + wkręty,
3) z tego co patrzyłem to koszt około 4 płyt sklejki to jest około 700-1000 zł czy opłaca się iść w tym kierunku czy może jednak już coś robionego z litego drewna,
4) czy jest jakiś patent może by stół miał ruchomą wysokość, jeśli nie to jakie kółka z blokadą zamontować.

29.04 chciałbym zacząć go składać więc mam jeszcze trochę czasu na poszukanie materiałów i ewentualnie zmianę planów.

Z góry dziękuję za pomoc.
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: jasiop w 20 Kwietnia 2017, 22:05:28 czas Polski
Według mnie nie opłaca się robić wszystkich elementów ze sklejki.
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek_84 w 21 Kwietnia 2017, 11:28:38 czas Polski
osobiście szedłbym w coś gotowego.
Ja pracuję hobbistycznie, do pracy złapałem stare stabilne ciężkie biurko. blat był z 18mm płyty. dokleiłem od spodu płytę też 18mm pionowo żeby blat wyrównać, potem dokleiłem blat 18mm na wierzchu biurka i póki co 3 rok będzie działać.
biurko ze śmietnika, płyta, praca, wkręty pewnie 100zł dodatkowo mam szafeczki po boku biurka a na środku wisi sobie frezareczka przykręcona do blatu :)
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: tommies w 21 Kwietnia 2017, 12:32:12 czas Polski
Oczywiście popieram robienie własnymi rencamy i głowom ;) Ale..
Ale za około 500-700 można znaleźć stół stolarski w przyzwoitym stanie z imadłami i imakami. Lub nawet za 300 do remontu.
Za tyle nie kupisz nawet imadeł do stołu.
No i często taki stół ma własną historię. Sam mam takowy po pradziadku :)
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: Stachu18 w 23 Października 2017, 22:32:27 czas Polski
Hej,

Trochę odwietrzę temat,

Udało mi się prawie skończyć mój stół, po ciężkich bojach.

Zostały jeszcze fronty na szuflady.

Mam pytanie, czym można lub powinienem zaimpregnować stół?
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: Jakacor w 23 Października 2017, 22:56:22 czas Polski
Czemu takie niskie te szuflady? Nie beda graty wypadac?
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: arturs w 24 Października 2017, 07:09:19 czas Polski
jak obciążysz szuflady to jest duża szansa że szlag trafi te prowadnice bo wyglądają na zwykłe białe po taniości..
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: kozio w 24 Października 2017, 07:23:40 czas Polski
czym można lub powinienem zaimpregnować stół?
Czym prędzej...

Wszystko zależy od Ciebie. Ja pewnie kupił bym impregnat a na blat dodatkowo jakiś wosk.
Tytuł: Odp: Stół warsztatowo/piwniczny
Wiadomość wysłana przez: Stachu18 w 24 Października 2017, 10:22:10 czas Polski
Czemu takie niskie te szuflady? Nie beda graty wypadac?

ściany mają około 6cm wysokosci więc z tego co sprawdzałem to jest idealnie.

jak obciążysz szuflady to jest duża szansa że szlag trafi te prowadnice bo wyglądają na zwykłe białe po taniości..

Niestety wiem o tym, ale mam nadzieję, że 2 lata posłużą i wymienię wtedy cały stół. Na tym się uczyłem. A jak prowadnice nie wytrzymają to na gwarancję :)


Czym prędzej...

Wszystko zależy od Ciebie. Ja pewnie kupił bym impregnat a na blat dodatkowo jakiś wosk.

Dzięki :)