Forum stolarskie Domidrewno.pl

Wyposażenie warsztatu => Ogrzewanie/wentylacja => Wątek zaczęty przez: kszot w Wrzesień 12, 2017, 23:00:10 pm

Tytuł: Pellet
Wiadomość wysłana przez: kszot w Wrzesień 12, 2017, 23:00:10 pm
Czy ktoś z Was stosuje pellet do ogrzewania??
Warto??
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: stachmiesz w Wrzesień 12, 2017, 23:11:41 pm
Może tak, może nie.
O tym pewnie dowiesz się
Jeśli wpierw
Przedstawisz się

 :D
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: meridox w Wrzesień 25, 2017, 22:19:46 pm
ja pierdu  :o jedni piosenki śpiewają inni wierszem piszą a w drewnie już zapomnieli jak się robi ;D
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: MChObi w Wrzesień 25, 2017, 22:58:11 pm
Jedni robią prawie działające " magiczne skrzynki " a inni podpierniczają najlepsze kantówki na zlotach ;D
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Amroz w Wrzesień 25, 2017, 23:16:41 pm
Jedni robią prawie działające " magiczne skrzynki " a inni podpierniczają najlepsze kantówki na zlotach ;D
O zaczyna się "Drewno" kością niezgody :)
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Qiub w Wrzesień 26, 2017, 09:23:34 am
(https://media.giphy.com/media/1JTnJmc1kLbd6/giphy.gif)
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Andriu w Wrzesień 26, 2017, 14:48:59 pm
mój kolega robi pelet  i  grzewa  tym  warsztat i domy  dla całej rodziny. nie kurzy się i nie brudzi jak z eko groszku.
trochę  więcej  bo chyba 20% więcej trzeba spalić  niż  ekogroszku, natomiast cena oscyluje  w granicach  600 -650 zł za1m3
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: kszot w Styczeń 04, 2018, 21:52:15 pm
mój kolega robi pelet  i  grzewa  tym  warsztat i domy  dla całej rodziny. nie kurzy się i nie brudzi jak z eko groszku.
trochę  więcej  bo chyba 20% więcej trzeba spalić  niż  ekogroszku, natomiast cena oscyluje  w granicach  600 -650 zł za1m3
a jak z kalorycznością tego pelletu??
Znajomi mają około 17 kJ z pelletu ze Stelmetu
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: ndriu w Styczeń 05, 2018, 02:29:45 am
Ja przez kilka lat ogrzewałem dom pelletem i generalnie nie było źle. Kotłownię mam trochę niefortunnie bo pomiędzy garażem a korytarzem w domu ale dawałem radę bez większego brudzenia. Paliłem głównie Barlinkiem i w jednym sezonie trochę ze Stelmetu. Barlinek chyba ma lepszą kaloryczność. Raz chciałem zaoszczędzić i kupiłem od kogoś lokalnie i potem bujałem się bo niby 200 PLN w kieszeni ale co się naczyściłem potem piec to moje... Zresztą wysypując trafiły się raz czy dwa małe kawałeczki płyty wiórowej więc kij go wie z czego to było robione... Tak że jak okazje to tylko że sprawdzonych źródeł
Teraz mam gaz, kocioł kondensacyjny i taniej wychodzi i to sporo. O spokoju duszy nie mówiąc
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Raczek w Luty 14, 2018, 20:27:52 pm
Witam,
Super, że trafiłem na taki wątek. Myślę, nad zakupem kotła na pellet chodzi mi o automat do ogrzania domu i warsztatu. Mam dostęp do pelletu ale słyszałem różne opinie. Dodatkowo trochę poczytałem o produkcji pelletu na własny użytek. Zastanawiam się czy zdałoby to egzamin. Słyszałem różne opinie na temat kotłów i czytając w sieci powtarzają się informację o spiekach. Myślałem też nad zamontowaniem samego palnika do kotła który mam już ponad 9 lat. Taką opcję znalazłem w firmie Kostrzewa. Może ktoś ma doświadczenie? Zastanawiam się czy jest sens montażu palnika do starego kotła bo nie wiem ile wytrzyma kocioł. A zaproponowali mi kocioł wraz z palnikiem czyszczonym, bo na tą chwilę nie mają samego palnika z czyszczeniem niby ma być a teraz oferują tyko starszej generacji bez czyszczenia. Może zanim wprowadzą ktoś podrzuci pomysł na produkcję pelletu :) i podzieli się doświadczeniami. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w Luty 15, 2018, 11:29:51 am


4)Krok kolejny to wpis w dziale http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/. Kilka słów o sobie w zupełności wystarczy, a innym forumowiczom zdecydowanie pomoże to odnaleźć na forum snycerza, tartacznika, operatora CNC itp.
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w Luty 22, 2018, 11:49:12 am
Od ponad 4 lat ogrzewam nowowybudowany dom pelletem. Dom ma 160 m.kw + garaż w bryle, ogrzewanie w całym domu podłogówka wraz z garażem + ciepła woda.
Raz na tydzień kupuję 10 worków po 15kg w cenie (na ten rok) 14-17 PLN, czyli maksymalnie 170 PLN/tygodniowo.
Wcześniej kupowałem pełne palety, wychodziło trochę taniej, ale zrezygnowałem z takiego podejścia. Powód: Na zewnątrz nie mam (jeszcze ;D) zadaszonego i w miarę zabezpieczonego przed deszczem miejsca na składowanie całej palety, a pellet chłonie wodę jak cholera, trzymanie palety nawet ofoliowanej na zewnątrz nie sprawdzało się, druga sprawa że z jakością pelletu bywa różnie nawet z tej samej firmy potrafi raz być jedna partia ok. a druga zapiaszczona i spieki na palniku do czyszczenia codziennie.
Pellet, który kupuję teraz to albo "dębowo-bukowy" no name za 14PLN, a jak go nie ma w składzie jadę do casto po ten iglasty za 17PLN, jest droższy ale przyzwoity, spieków z niego jak do tej pory nie miałem, a i popiołu tyle że raz na tydzień czyszczę piec.

Piec za namową hydraulika który instalował mi całą hydraulikę i c.o. w domu, kupiłem najprostszy,  mały żeliwny (viadrus) 20kW, w którym mogę jeśli zajdzie potrzeba palić praktycznie wszystkim, do tego palnika pellasa zamontowany w wyciętym w drzwiczkach pieca otworze i beczka do kiszenia na pellet do której wchodzi rura podajnika + prosty sterownik też pellasa. Do Beczki jednorazowo mogę wsypać około 4 worków pelletu.

W całym domu ciepło, żona z tych co ciepło lubią nawet w nadmiarze.

Nie wiem jak koledze gaz wyszedł taniej. Wspólnik ma podobny rozmiarowo dom ogrzewany gazem z ulicy i wychodzi mu czasami za sezon 6000-7000 PLN, u mnie oscyluje wokół 4000-5000 PLN, a obsługa ogranicza się do pojechania po pellet raz na tydzień przy okazji, trzy razy w tygodniu dołożenia do beczki i raz na tydzień wyczyszczenie pieca.
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: ndriu w Luty 22, 2018, 15:18:54 pm
Pytanie jaką temperaturę w domu utrzymujesz? ja około 21 stopni. U mnie w zimę szło około 3,5-4 tony pelletu czyli mniej więcej 4000. Poza sezonem ciepłą wodę podgrzewałem grzałką. Za gaz zapłaciłem 2800 za cały zeszły rok. Pod uwagę trzeba wziąć że złożyłem też solary i w lecie gazu mało co idzie. Te 6000 to faktycznie lekki kosmos jak dla mnie. A kolega ma zwykły piec gazowy czy też kondensacyjny? Bo to robi różnicę. Może też kwestia instalacji... W instalacji w zależności od temperatury na zewnątrz mam 30-40 stopni - grzejniki są ciepłe ale nie gorące, pompy chodzą sobie prawie cały czas, a piec działa na minimalnej mocy. Zmieniając na gaz nawet nie liczyłem że będzie taniej, miałem nadzieję że będzie może chociaż porównywalnie. Weź też pod uwagę że sprawność kotła na paliwo stałe jest mniejsza niż takiego na gaz.
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w Luty 22, 2018, 16:20:21 pm
Nie mam w domu termometru :) Nigdy nie potrzebowaliśmy, ciepło jest na tyle, że po domu łażę w koszulce i bez skarpetek :) Obstawiam, że jest minimum 20C i więcej, bo jak nocują u nas znajomi co mieszkają w bloku, gdzie ja się gotuję, to mówią że zimno im nie jest :).
Wspólnik ma piec kondensacyjny, jakiegoś junkersa czy coś takiego.
Co do globalnych wyliczeń. Kiedy zaczynaliśmy budowę robiłem przymiarkowe wyliczenia teoretycznych kosztów utrzymania i w zasadzie wychodziło mi to że:
- węgiel najtaniej
- pellet to wartość około 1,5x tego co węgiel (przyjmuje się że 1,5t pelletu to 1t węgla)
- później był gaz
- no i olej i elektrownia

Pytanie,  za 2800 jaką powierzchnię/kubaturę ogrzewasz i ilu domowników korzysta z ciepłej wody? U mnie jest nas czworo z czego małżonka i córka potrafią na jedno posiedzenie pod słuchawką jeśli wejdą jedna po drugiej to 160L trzeba podgrzać niemal na nowo do (50C bo tak mamy ustawioną cw) :)

Pewnie ndriu gdzieś bliżej gazociągu mieszkasz z prywatnym ujęciem ;D
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Lopi1 w Luty 22, 2018, 17:29:17 pm
Kocioł na paliwo stałe w domu jednorodzinnym to nieporozumienie. Dotyczy to i pelletu i ekogroszku. Gaz, pompa ciepła, czy to gruntowa czy powietrzna, to powinno się montować. Przy nowym, dobrze docieplonym domu o pow. ok. 150m2, roczne koszty ogrzewania z ciepłą wodą nie powinny przekroczyć 2-3 tysięcy, czy to przy gazie lub z pompą ciepła. Fakt, pompy ciepła są stosunkowo drogie ale ich cena sukcesywnie spada. Sam mam kocioł na ekogroch, cena ekogroszku jest coraz wyższa, rok temu rosyjski kosztował 800 zł, teraz 1000 zł. Do tego człowiek się pierdzieli z syfem, popiołem, spiekami, smołą. Awarie przy tych kotłach też częste i kosztowne. Rdzewiejące zasobniki, ślimaki, padąjace motoreduktory itd. Jeśli ktoś przy ogrzewaniu gazem nowego domu o pow. ok. 150 m2 płaci 6 tysięcy za ogrzewanie to pewnie ma dziurawe docieplenie lub lata na golasa, bo lubi saunę w domu.
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Raczek w Kwiecień 16, 2018, 22:10:57 pm
Przyglądam się tematowi kotłów na paliwa stałe. Ze wszystkich dostępnych paliw pellet wydaję się być rozsądnym rozwiązaniem. Trochę doczynienia z nim miałem i tak na logikę parę wniosków... rdzewienie zasobnika przy groszku owszem może być ale przy pellecie to mało prawdopodobne a nawet nie realne. Z reguły temat rozkładam na czynniki pierwsze oczywiście uniknąć wszystkiego się nie da. Groszek czy węgiel to dość trudny i brudny temat... potrzeba dużo więcej wysiłku i komplikacji aby stworzyć dobry automat do węgla. Parę czynników wzbudzających zastrzeżenia różnorodność paliwa, skład, twardość. Pellet wydaję się łatwiejszy do ogarnięcia chociaż jest stosunkowo nowy na rynku w porównaniu do węgla ale nie na tyle, żeby nie powstało dobre Polskie urządzenie. Łatwość mam na myśli rozpalanie podawanie praktycznie tej samej wielkości granulek -małych. Analizując budowę palników na pellet nie wydaję się żeby były tam jakieś skomplikowane części. Jeśli chodzi o syf to tak samo nie ma jakiejś tragedii. A co do pomp ciepła to trochę obawiam się napływu chińskiej technologii. Nie są to tanie rzeczy na rynku bardzo, krótko pytanie co z jakością i serwisem... Gaz jest fajną opcją ale nie wszędzie możliwą i opłacalną.
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: Krysh w Marzec 06, 2019, 11:31:49 am
Zgodzę się z poprzednią wypowiedzią. Niestety ogrzewanie gazowe nie jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ jest ogrzewaniem bardzo drogim. Ceny gazu są moim zdaniem zbyt wysokie. Ja również nie tak dawno szukałam rozwiązania i postawiłam na piec na pellet, który właśnie opisujesz. Miałam tylko problem z wyborem odpowiedniej firmy, która zamontowałaby mi w domu taki piec, ale po dłuższych poszukiwaniach znalazłam wiele dobrych opinii w internecie o tej firmie http://www.wentor.pl/ (http://www.wentor.pl/).
Tytuł: Odp: Pellet
Wiadomość wysłana przez: HenrykStary0 w Wrzesień 30, 2019, 12:20:46 pm
Dobrej jakości pellet w połączeniu z nowoczesnym piecem jest aktualnie jednym z najbardziej wydajnych paliw. Co najważniejsze jest bardzo ekologiczny i ekonomiczny. Najbardziej opłaca się kupować pellet w dużych hurtowniach. Pellet jest o wiele bardziej ekologiczny niż węgiel i ekogroszek. W przypadku pelletu emisja szkodliwych gazów zostaje ograniczona do minimum, natomiast emisja dwutlenku węgla jest równa zeru.