Forum stolarskie Domidrewno.pl

Klejenie i kleje => Kleje i klejenie => Wątek zaczęty przez: TonaWiorow w Luty 13, 2020, 19:03:12 pm

Tytuł: Szczelina w klejonce - jak uratować deskę do krojenia
Wiadomość wysłana przez: TonaWiorow w Luty 13, 2020, 19:03:12 pm
Cześć,
po zaopatrzeniu się w kilka podstawowych narzędzi przyszedł czas na pierwszy w życiu mini "projekt".
Do moich rąk trafiła przypadkiem tarcica bukowa, więc postanowiłem wykonać deskę do krojenia. Niby bułka z masłem ale jednak mając w rękach tylko stanleya no5 + platnice  bahco przygotowanie materiału zajęło mi kilka dobrych godzin. Niestety pojawił się problem tuż przed klejeniem. Nie posiadam strugnicy. Jedynie chwiejny stół z jeszcze bardziej chwiejnym imadłem. W efekcie nie potrafiłem idealnie wyrównać elementów pod klejonkę. Efekt widoczny na zdjeciu.

Bardzo chciałbym uratować tę deskę i nie zamieniać jej w odpad. Przychodzą mi na myśl dwa rozwiązania; zostawić i liczyć że po olejowaniu i oczywiście od samego uzytkowania się to zasklepi, albo kombinować z zasklepianiem tego mieszanka kleju z trocinami. Co wg was będzie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji?
Klej: Titebond III
Dzieki z góry za pomoc! :)
Tytuł: Odp: Szczelina w klejonce - jak uratować deskę do krojenia
Wiadomość wysłana przez: amigorg w Luty 13, 2020, 20:38:18 pm
Jeżeli już deski są sklejone, to  rozetnij je wzdłuż tych połączeń ze szczelinami i wystrugaj na nowo krawędzie. Deski do krojenia nie mogą mieć szczelin (zbiornik na bakterie).  Wcześniej wzmocnij stół aby się nie chwiał, do krawędzi blatu przykręć od dołu deskę i materiał chwytaj ściskami do tej deski -  wtedy możesz obrabiać krawędzie strugiem . Prędzej czy później musisz zrobić porządny stół jeśli dalej chcesz zajmować się stolarką. Jeżeli masz mało miejsca, to zrób mini strugnicę - są takie wzory w internecie - np. taką jak na  zdjęciu.
Na blat kup stopień bukowy 1100 x 300 x 40 mm i kantówki sosnowe na nogi. Samodzielnie robione imadła znajdziesz na naszym forum.