Październik 01, 2020, 03:00:54 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - andzei

Strony: [1]
1
Krok po kroku (realizacje własne) / Łóżko piętrowe dla 10-latka
« dnia: Wrzesień 08, 2019, 20:05:02 pm »
Cześć

Projektuję łóżko dla syna.
Czy mogę prosić o uwagi krytyczne i rady? Czy od strony wytrzymałości to da radę?
Materiał: sklejka 18mm. Najważniejsze połączenia: śruby młoteczkowe (szwedzkie?) - połączenia głównych, z powodu wielkości, elementów muszą być rozbieralne. Długość łóżka: 2m, szerokość: 1m, wysokość do krawędzi łóżka: 1,6m.
Mam nadzieję, że dobrze załączam obrazki:
Z góry bardzo dziękuję.


2
Krok po kroku (realizacje własne) / Mała strugnica
« dnia: Kwiecień 08, 2018, 00:24:59 am »
Cześć wszystkim.

Trochę wstecznie, bo jestem już w trakcie klejenia podstawy mojej pierwszej małej strugnicy, ale może się przyda. A ja chętnie poczytam parę słów krytycznych od praktyków:

Dostałem od szwagra 3 piękne palety. Nogi każdej z nich to 3 kantówki 100x100 o długości 80 parę centymetrów i każda jako platformę miała 5 desek ok. 1050x150x35. Wszystko sosna albo świerk. Nie widziałem jeszcze takich fajnych - nosiły nadruki, żeby je użyć ponownie. Faktycznie - szkoda byłoby wyrzucić.

Postanowiłem zrobić sobie z nich moją pierwszą strugnicę.

Problem pierwszy jak je rozebrać - każda deska przybita na 4 spore (tak ze 3 cale) gwoździe do każdej z kantówek. Popróbowałem podważania - nic z tego - szkoda desek. Stanęło na rozwiercaniu łbów gwoździ, wybijaniu desek i wyciąganiu gwoździ z kantówek przy pomocy szczypiec z dźwignią i "łapki". Roboty było na kilka popołudni i weekendów, ale materiał odzyskany w całości.

Do strugania zakupiłem - za radą forum - strug Macallistera z Castoramy i "5" Stanleya. Wcześniej miałem tylko "4" Stanleya. Dokupiłem zapasowy nóż i za - Paulem Sellersem - przeszlifowałem go na skrobak/żłobak (scrub plane - lekko zaokrąglony nóż).

Wynik prac - nie całkiem zadowalający, ale pierwszy raz robiłem "równe"  :o i "prostopadłe" deski z tarcicy z odzysku. Pod koniec umiałem już uzyskać kąty proste tam gdzie chciałem... 8)
Przepraszam za jakość zdjęć - robione telefonem w garażu, w różnych warunkach - często pracuję wieczorami. 

3
Krok po kroku (realizacje własne) / Pierwsza półka
« dnia: Kwiecień 06, 2018, 13:57:28 pm »
Cześć

Wreszcie i ja mogę coś pokazać i - przede wszystkim - zapytać: co mogłem zrobić lepiej?
To był mój pierwszy w życiu projekt, więc proszę o krytykę ale bez przesady, ok?

Prosta półka w odpowiedzi na zapotrzebowanie: potrzebujemy półkę na ścianę, ale musi pasować do kominka (chodziło o  kształt frezowania i kolor drewnianego wykończenia na kominku). Całkiem konkretne zlecenie :) Co było zrobić - kupiłem deskę jesionową i zacząłem.

Ależ ten jesion jest piękny...4
Przedstaw się na Domidrewno / Cześć, dzień dobry
« dnia: Sierpień 12, 2017, 23:17:59 pm »

Cześć, dzień dobry wieczór.

Tu Andrzej z Wrocławia. Mam 45 lat i od roku sprawdzam czy mój garaż nadaje się na mały warsztat i czy ja - informatyk, sieciowiec - będę potrafił zrobić coś w drewnie. Naoglądałem się filmów na Youtube, naczytałem forów no i próbuję, bo to bardzo przyjemne mieć swoją "jamę", poczuć zapach drewna po otworzeniu jej drzwi. Na razie ostrzę noże strugów, uczę się ciąć pod kątem prostym i organizuję warsztacik. Zbieram drewno i zacząłem budowanie prawdziwego stołu warsztatowego.
Aha - bardziej kręcą mnie narzędzia ręczne - czy tutaj będę w dużej mniejszości?

Strony: [1]