Październik 28, 2020, 06:30:42 am

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Drewno lite - iglaste / Odp: Trwałość -sosna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Norberto dnia Październik 12, 2020, 21:23:42 pm »
Wygląda jak ucięte z suszki. Kupiłem kiedyś 3 okna drewniane, emaliowane na biało więc super zatuszowane wszystko i wyglądały wszystkie tak samo, ale okno z posuszu od razu poznałem w rękach..
12
Drewno lite - iglaste / Odp: Trwałość -sosna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 12, 2020, 13:03:24 pm »
Popatrz ile masz twardzieli w tym klocku - grzyb zjadł tę część, gdzie była biel - tak mi się to widzi. I weź tu idź do drzewiarza i powiedz, że chcesz materiał z ładnych drzew a nie cienizny, to będzie patrzył jak na wariata albo głupoty jakieś wciskał. Ja mam sporo odpadków sosnowych po budowie, leży to luzem, na zewnątrz, sosna spokojnie trochę poleży, u Ciebie to jakaś masakra.
13
Drewno lite - iglaste / Odp: Sprawdzony sposób na trociny?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 12, 2020, 12:59:57 pm »
Możesz boczniaki hodować :P Albo sypiesz na pryzmę, szczepisz grzybnią jakiegoś saprofita w stylu boczniak czy pieczarka, okrywasz ziemią, za rok posypujesz wapnem albo popiołem z kotła i masz galanty kompost. Trociny, jak pisał Tomek, zakwaszają, ale można wyregulować odczyn popiołem, wapnem itp. Ja swoje odpady przekazuję rodzicielce, która tak właśnie robi - taki kompost jest spoko, pod warunkiem, że czegoś jeszcze tam dorzucisz. Co zostanie idzie na rozpałkę do starego dolniaka.
14
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 12, 2020, 12:53:07 pm »
Ja się tam nieznam, więc się wypowiem. :P No nie wierzę, że te dechy tak pokręciło, bo dostały wilgoci. Raczej nabili Cię w butelkę i dostałeś niedosuszony materiał. W zeszłym roku kupowałem dużo sosny 32mm na szalunki od lokalnego drzewiarza. Drewno było wręcz mokre po zakupie - po roku, owszem, są niektóre pokręcone, ale nie tak jak u Ciebie i na długości 4m. Materiał na zabawy stolarskie trzymam w większości pod dachem, ale na zewnątrz - jak pada, to tej wilgotności przybywa, ale nawet po tej pięknej wiośnie, jaką mieliśmy tego roku nic mi się nie deformowało. Miernik "z kolcami" można mieć za równowartość średniej jakości pół litra i będzie działać dość precyzyjnie, pod warunkiem, że producent go właściwie skalibrował.
15
Drewno lite - liściaste / Odp: wilgotność drewna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 11, 2020, 22:06:19 pm »
Mam miernik działający na zasadzie pomiaru reaktancji pojemnościowej (wilgotniejsze drewno ma większą pojemność elektryczną), w skrócie - pudełeczko z metalową gałką na końcu - i tęże gałkę przykłada się do drewna. Ma to podobno mierzyć dość daleko wgłąb. Niestety daje to bardzo duży rozrzut pomiarów - w desce o średniej wilgotności 12% potrafi pokazać i 20 kilka procent. Na mój domysł wiąże się to z zasadą działania tego sprzętu, drewno nie jest "jednorodne" dielektrycznie. Także ogólnie to zasadniczo odradzam zakup, bo są to raczej zmarnowane pieniądze - z wyników pomiaru tym urządzeniem ciężko wyliczyć jakąś wypadkową.

Zwykły miernik warto mieć. Ja mam jakiś kitajski firmy "Basetech" czy "Benetech" czy jakoś tak - na all** jest ich jak psów. Daje radę, pomiar daje całkiem, całkiem trafny. Zrób tak - weź dwa gwoździe, odtłuść, wbij obok siebie tam, gdzie chcesz pomiar i przyłóż do nich szpikulce miernika. Drewno ma opór rzędu megaomów, więc gwoździe nie zaburzą Ci pomiaru swoją rezystancją.
16
Drewno lite - liściaste / Odp: wilgotność drewna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mario78 dnia Październik 07, 2020, 00:49:25 am »
Jakis czas temu odbierałem deski jesionowe z suszarni i wydawały mi sie dość ciężkie,wilgotnosc około 10 %. Trzymałem je w piwnicy,cześć okręcona folią,inne na podkladach i przyszly ulewne deszcze. Piwnica została zalana po kostki,drewno było wyżej.Tego samego dnia woda została usunięta ale drewno prawdopodobnie naciągneło wilgoci. Być moze nie było dobrze dosuszone poprzedniego razu 10%. Pocietę w listwach zawiozłem do delikatnego dosuszania w 40° Dosuszało sie 3 tyg bo miało wilgotność 12-16%. Po odebraniu miało 6%. Jestem pewien ze kiedy wkładałem do suszarni było znacznie cięższe. Teraz jestem bardzo ostrożny jeski chodzi o przechowywanie drewna. Trzymam w ogrzewanym miejscu,sprawdzam wilgotnosc w pomieszczeniu i jak jest okolo 50% włączam osuszacz zeby obniżyć o 10%. Czy to ma sens?
17
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tayjkt dnia Wrzesień 30, 2020, 10:33:19 am »
podstawowy wilgotnościomierz kosztuje około 80zł. Na pewno nie są to bardzo dokładne pomiary, ale będziesz widzieć czy nie jest mokre.
18
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Arek15 dnia Wrzesień 29, 2020, 23:06:06 pm »
Jak mokre i wyschną to na pewno zwichruje dechę... Ale czy w drugą stronę tak samo to już nie wiem... Nie wydaje mi się... Niech się inni wypowiedzą....
Gdzie kupione? Już zbyt późno ale lepiej by było sprzewcy nic nie mówić i pojechać po "więcej" i niech on wilgotność zmierzy. Wtedy by było wiadomo co i jak
Myślę że gdyby zawilgotnialy i później ponownie wyschły to by mogło się tak zrobić...ale nie mam na tyle doświadczenia by na 100 %powiedzieć. Niech inni się wypowiedza
19
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jarek1231 dnia Wrzesień 28, 2020, 23:55:15 pm »
Wilgotności nie znam, nie mam czym zmierzyć.. drewno niby z dobrej firmy, świerk skandynawski..sprzedawca mowil ze dostaly wilgoci.. - czy to mozliwe przez 2 tygodnie, z czego 5 dni przelezaly w busie ?
20
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Arek15 dnia Wrzesień 28, 2020, 22:16:35 pm »
Pewnie mokre obrobione i później doschło i pokrzywiło. Ile ma teraz wilgotności? Mierzył ktoś? Jak tak kupiłem listewki.. Nie chciało mi się ciąć i kupiłem gotowe... Sprzedawca zaznaczył że Drewno konstrukcyjne sprzedaje.... Kazałem mu zmierzyć.... 14 procent... Kilka dni w ciepłe... 12 %teraz mają moje banany... Na szczęście krótkie elementy z tego będą i mi nie przeszkadza ale w twoim przypadku to lipa....
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10