Styczeń 16, 2021, 18:43:05 pm

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Drewno lite - iglaste / Odp: Ja usunąć plamy zaciekowe z bali sosnowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 20, 2020, 12:12:40 pm »
Kwasem szczawiowym to robią:

92
Drewno lite - iglaste / Ja usunąć plamy zaciekowe z bali sosnowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez dariusov dnia Październik 17, 2020, 17:43:21 pm »
Proszę o poradę jak mogę usunąć zacieki z bali.

93
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Arek15 dnia Październik 15, 2020, 22:42:27 pm »
Jak wyschnie to dopiero obrabiac
94
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Październik 15, 2020, 14:30:18 pm »
Taki urok :)
95
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez przemoprzem dnia Październik 15, 2020, 12:19:35 pm »
No dobra - to jak suszyć żeby nie pokrzywiło? Dociążać ile się da? Spiąć pasami? Czy taki urok żywego drewna, że jak ma pokręcić to pokręci?
96
Drewno lite - iglaste / Odp: Trwałość -sosna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Norberto dnia Październik 12, 2020, 21:23:42 pm »
Wygląda jak ucięte z suszki. Kupiłem kiedyś 3 okna drewniane, emaliowane na biało więc super zatuszowane wszystko i wyglądały wszystkie tak samo, ale okno z posuszu od razu poznałem w rękach..
97
Drewno lite - iglaste / Odp: Trwałość -sosna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 12, 2020, 13:03:24 pm »
Popatrz ile masz twardzieli w tym klocku - grzyb zjadł tę część, gdzie była biel - tak mi się to widzi. I weź tu idź do drzewiarza i powiedz, że chcesz materiał z ładnych drzew a nie cienizny, to będzie patrzył jak na wariata albo głupoty jakieś wciskał. Ja mam sporo odpadków sosnowych po budowie, leży to luzem, na zewnątrz, sosna spokojnie trochę poleży, u Ciebie to jakaś masakra.
98
Drewno lite - iglaste / Odp: Sprawdzony sposób na trociny?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 12, 2020, 12:59:57 pm »
Możesz boczniaki hodować :P Albo sypiesz na pryzmę, szczepisz grzybnią jakiegoś saprofita w stylu boczniak czy pieczarka, okrywasz ziemią, za rok posypujesz wapnem albo popiołem z kotła i masz galanty kompost. Trociny, jak pisał Tomek, zakwaszają, ale można wyregulować odczyn popiołem, wapnem itp. Ja swoje odpady przekazuję rodzicielce, która tak właśnie robi - taki kompost jest spoko, pod warunkiem, że czegoś jeszcze tam dorzucisz. Co zostanie idzie na rozpałkę do starego dolniaka.
99
Drewno lite - iglaste / Odp: Krzywe, zwichrowane deski 2 tygodnie -po zakupie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 12, 2020, 12:53:07 pm »
Ja się tam nieznam, więc się wypowiem. :P No nie wierzę, że te dechy tak pokręciło, bo dostały wilgoci. Raczej nabili Cię w butelkę i dostałeś niedosuszony materiał. W zeszłym roku kupowałem dużo sosny 32mm na szalunki od lokalnego drzewiarza. Drewno było wręcz mokre po zakupie - po roku, owszem, są niektóre pokręcone, ale nie tak jak u Ciebie i na długości 4m. Materiał na zabawy stolarskie trzymam w większości pod dachem, ale na zewnątrz - jak pada, to tej wilgotności przybywa, ale nawet po tej pięknej wiośnie, jaką mieliśmy tego roku nic mi się nie deformowało. Miernik "z kolcami" można mieć za równowartość średniej jakości pół litra i będzie działać dość precyzyjnie, pod warunkiem, że producent go właściwie skalibrował.
100
Drewno lite - liściaste / Odp: wilgotność drewna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KonradR dnia Październik 11, 2020, 22:06:19 pm »
Mam miernik działający na zasadzie pomiaru reaktancji pojemnościowej (wilgotniejsze drewno ma większą pojemność elektryczną), w skrócie - pudełeczko z metalową gałką na końcu - i tęże gałkę przykłada się do drewna. Ma to podobno mierzyć dość daleko wgłąb. Niestety daje to bardzo duży rozrzut pomiarów - w desce o średniej wilgotności 12% potrafi pokazać i 20 kilka procent. Na mój domysł wiąże się to z zasadą działania tego sprzętu, drewno nie jest "jednorodne" dielektrycznie. Także ogólnie to zasadniczo odradzam zakup, bo są to raczej zmarnowane pieniądze - z wyników pomiaru tym urządzeniem ciężko wyliczyć jakąś wypadkową.

Zwykły miernik warto mieć. Ja mam jakiś kitajski firmy "Basetech" czy "Benetech" czy jakoś tak - na all** jest ich jak psów. Daje radę, pomiar daje całkiem, całkiem trafny. Zrób tak - weź dwa gwoździe, odtłuść, wbij obok siebie tam, gdzie chcesz pomiar i przyłóż do nich szpikulce miernika. Drewno ma opór rzędu megaomów, więc gwoździe nie zaburzą Ci pomiaru swoją rezystancją.
Strony: 1 ... 8 9 [10]