Listopad 26, 2020, 14:25:02 pm

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 7 8 [9] 10
81
Kleje i klejenie / Odp: Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Czerwiec 13, 2019, 12:35:12 pm »
Nie napisałeś  w odpowiednim  dziale coś o sobie .

Tu dopisz dokładnie Twoje postępowanie z materiałem po jego zakupie ( odpakowanie , jak położona itp )
82
Kleje i klejenie / Wygięte klejonki bukowe i jesionowe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez taktak dnia Czerwiec 13, 2019, 11:08:14 am »
Cześć!

Szanownych użytkowników chciałbym zapytać o pewną rzecz. Szukałem w sieci jednak nie radzę sobie ze znalezieniem odpowiedzi w tej materii (przynajmniej takiej która by mnie satysfakcjonowała ;) ).
Otóż, w warsztacie nie posiadam jeszcze grubościówki i wyrówniarki, dlatego nim na nie zarobię postanowiłem pracować na zakupionych u różnych dostawców gotowych materiałach. I pewnie tutaj już robię pierwszy błąd. ;)
Chodzi o klejonkę bukową oraz jesionową którą zakupiłem i która była teoretycznie heblowana itd itp. Sądziłem że tak przygotowane drewno oczywiście będzie pracować ale już w mniejszym stopniu. Okazało się jednak, że np. mały kawałek (350x450x10mm?) po dojechaniu do mnie wygiął się okropnie, ok. 3,5-4 mm po środku wzdłuż dłuższej krawędzi i linii klejenia. Blat 1300x750x18 oraz 500x500x18 nieco mniej, lecz również ok 1-2 mm po środku.
Zakładam, że przed wysyłką do mnie drewno było proste a problem leży gdzieś po mojej stronie.
Pytanie:
1) W jaki sposób składować takie blaty aby nie robiły figli po dniu lub dwóch? Przekładać kartonem, na podłodze, na półkach, w pionie, w poziomie?
2) Jak można się zabezpieczyć przed np. zmianą wilgotności? Powinienem je może jakoś impregnować po dotarciu do mnie a przed dalszą obróbką, następującą kilka dni później?
3) Wycinane będą z tego mniejsze elementy ok 30cm średnicy więc to wygięcie nie będzie aż tak widoczne, jednak do obróbki np. na CNC przydałoby się mieć te blaty w miarę proste. Na krawędziach będę zbierał frezem po 2 mm a po środku już 6. Przecież połamię narzędzia.. ;)
4) Da się to jakoś naprostować? Widziałem wideo jak skośnoocy lekko podgrzewali materiał po jednej stronie i coś tam działali. Nie chciałbym jednak pogorszyć sprawy.
5) Czy używając oleju istnieje ryzyko że klejonka również zacznie wykonywać "nieprzewidziane ruchy"? Czy dotyczy to tylko wilgoci?

Jak wspominałem, nim zarobię parę zł na wyrówniarkę to trochę minie. Z resztą w moim zasięgu na razie byłyby pewnie jedynie takie o szerokości obróbki 250-300 mm, więc wyrównanie takiego gotowego blatu i tak nie wchodzi w grę. Tworzenie własnej klejonki (oczywiście zgodnie ze sztuką, musiałbym się wyedukować) też odpada, chce się skupić na wyrobie a nie budowaniu od podstaw tartaku.. A może po prostu firma w której zamawiałem dała d.? Macie jakieś sprawdzone firmy tworzące takie blaty, lub posiadające najlepiej od ręki pozostałości po innych zamówieniach? Żeby nie czekać po 3 tygodnie na jeden blat..

Wybaczcie proszę niektóre, pewnie banalne żeby nie powiedzieć głupie pytania. Po prostu mam dość wszechobecnej sklejki i mdf'u i chciałem popracować w litym drewnie, jednak to przeskok na dużo wyższy poziom wiedzy i doświadczenia którego jeszcze mi brakuje.

Z góry dzięki za zaangażowanie i pozdrawiam!
83
Kleje i klejenie / Odp: blat z merbau
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mar33cki dnia Czerwiec 05, 2019, 12:00:29 pm »
to prawda, większość jest tańsza od merbau, ale mieliśmy już 2 stoliki w salonie i żona chciała to samo drewno ;)
84
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Kwiecień 04, 2019, 11:57:11 am »
Popatrz na tego stolarza -ma dużo dobrych rad .


85
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Yahoo dnia Kwiecień 04, 2019, 11:40:56 am »
Dziękuję Ci bardzo za wszystkie udzielone rady.

Zapytam jeszcze, czy mogę to drewno skleić krawędziami pod kątem 90' (krawędzie przycięte na 45') przy wymiarach płaszczyzn ok 80x45 blat i 45x40 ścianka boczna, bez kołkowania na sam klej czy muszę zastosować jakieś inne rozwiązanie?

Zależy mi na łączeniu bez widocznych śladów.

86
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Kwiecień 04, 2019, 11:31:12 am »
Zapamiętaj -cokolwiek robisz z drewna  masywnego ,zawsze kładź  na przekładkach by  był dostęp powietrza .

Dosuszenie z 16  na 10  % potrwa dłuższy  czas ,bo woda musi wyjść z  komórek drewna przez ich błonę komórkową - a to trudne  dla  niej  zadanie . Przyspieszy to  ruch powietrza oraz ciepło . Profesjonalnie w suszarniach  są odpowiednie  tabele procesu  suszenia .
Pozostaje Ci dosuszyć    j.w  i poczekać . 
87
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Yahoo dnia Kwiecień 04, 2019, 09:12:41 am »
Posłuchałem Twojej rady, zaniosłem w suche miejsce, poleżało jak pisałeś i dzisiaj rano już jest płaskie. Zostawię tak do weekendu całość.


Próbuję jeszcze ogarnąć gdzie popełniłem błąd, bo drewno od tych 16% leżało tydzień w garażu. Było rozciete, przetarte z grubości i chyba problemem było to że złożyłem wszystkie części jedna na drugą i tak leżały kilka dni. W warunkach pokojowych ile musi taka deseczka poleżeć by zejść do tych 10% jeżeli wyjściową są wartości ok 16% ?
88
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Kwiecień 04, 2019, 07:59:49 am »
Przypuszczenia  moje  się sprawdziły - mokre drewno . A powinno  mieć 8 - 10 % .
89
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Yahoo dnia Kwiecień 03, 2019, 22:28:51 pm »
Wg. "porządnego" wilgotnościomierz (akurat był parkieciarz) drewno miało 16%, kleiłem Sudal'em 66a. Położę to w ciepłym i suchym msc. jak mówisz zobaczymy za parę dni.
90
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka modrzew
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Kwiecień 03, 2019, 19:20:53 pm »
Kawałki które  kleiłeś  są ze środkowej  partii kłody ,więc  dziwne że się   skrzywiły . Dlatego podejrzewałem ich  złe położenie .
A drewno masz  suche ? Może poczekaj trochę i się wyprostują,  można położyć  też stroną  wklęsłą na płycie , to druga  strona będzie   dosychać i się  prostować
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10