Maj 20, 2024, 22:54:37 pm

Autor Wątek: Ostrzenie starych noży struga czy dłut  (Przeczytany 4514 razy)

Offline drhambone

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« dnia: Listopad 18, 2017, 10:42:03 am »
Cześć

Ile może trwać zebranie 1mm stali z ostrza struga o powierzchni ok. 5x50mm? Pytam, bo od 3 dni różnymi sposobami próbuję doprowadzić do stanu używalności 2 noże strugów oraz 1 dłuto które otrzymałem od teścia i jestem załamany. Noże  były zardzewiałe i wyszczerbione. Na początek wyprowadziłem sobie odpowiednie kąty i wszystko szło pieknie. Do czasu aż powierzchnia ostrza zrobiła się już płaska i gładka i zostało zebranie materiału, aby znikły wyszczerbienia. Teraz to istna katorga. Wczoraj 2h zbierałem ok 0,2-0,3mm na papierze 60 i 80. Nie muszę mówić jak wyglądają moje palce :) Kamień 150 tak jak by wogóle nie zbierał materiału. Czy to normalne i musi tyle trwać, czy ja robię coś źle?

Dzięki za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Tomek

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2017, 10:51:37 am »
. Noże  były zardzewiałe i wyszczerbione.

Kłania  się w tej sytuacji szlifierka ,z częstym chłodzeniem.

Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2017, 12:19:06 pm »
Tak jak napisał Tomek, bez szlifierki się nie obejdzie.
Szkoda tracić czas i nerwy.
Wyszczerbione noże ostrzę na taśmówce, BEZ RĘKAWICZEK trzymając palce blisko ostrzonej krawędzi. Kiedy czuję, że nóż zaczyna parzyć - zanurzam go w zimnej wodzie. Od kiedy nie zakładam rękawiczek nie zdazylo mi się przypalić krawędzi i tym samym rozhartować miejscowo noża. Polecam ten sposób

krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2017, 12:45:58 pm »
Obejdzie się bez szlifierki. Płyta szklana ,papier ścierny 60 trochę płynu do mycia naczyń i po pół godzinie będziesz miał problem z głowy.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2017, 13:27:40 pm »
Szkoda tracić czas i nerwy.

Krzyś :)

krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2017, 13:56:37 pm »
No ja się oczywiście nie upieram przy mojej metodzie, ale zaciekawiła mnie jedna rzecz. Autor wątku pisze i nożach 5x50 mm. Mogę prosić o troszkę więcej szczegółów.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2017, 14:01:38 pm »
to powierzchnia fazy noża struga :)

krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2017, 19:02:06 pm »
Q...a powinienem czytać uważniej posty. ;D

Offline drhambone

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 19, 2017, 11:07:54 am »
Dzięki za wszystkie rady.
Na szlifierce próbowałem, chwila nieuwagi i skończyło się przypaloną tą wąską końcówką ostrza. Musiałem to zebrać i robota od nowa. No, ale skoro nie ma innego szybszego sposobu to próbuje dalej.

Pozdrawiam

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2017, 11:44:04 am »
Zeszlifuj na szlifierce tyle materiału, aby znikły wszystkie uszczerbienia.  Ale:  tutaj szlifujesz pod kątem 90° (tak, kompletnie na tępe ostrze). Potem szlifujesz już normalnie na szlifierce, ale zostawiasz jeszcze około 0,1 ...0,2mm  tego tępego ostrza. Po tej czynności zostaje ci wklęsła faza, którą można bardzo wygodnie szlifować ręcznie na kamieniu, czy też na papierze. Jak żelazko będzie już ostre, to możesz zakończyć szlifowanie nawet, jeżeli w środku fazy pozostanie jeszcze trochę wklęsłości.
Przy takiej obróbce na szybkoobrotowej szlifierce ryzyko przegrzania jest już bardzo małe.

Właśnie na takie dłuta i żelazka kupiłem kiedyś najtańszą szlifierkę z dużym, wolnoobrotowym kamieniem, który ma na dole pojemniczek z wodą.
Ta szlifierka to coś takiego: https://importmax.pl/szlifierki-stolowe/151-szlifierka-stolowa-lxbg150-950-w.html
Wystarczy mi taka bardzo tania, bo prawdziwe ostrzenie to u mnie już od ręki.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2017, 18:06:55 pm »
ja mam tormeka, ale gdybym nie miał to bym zaniósł do szlifierza, jak za noże biorą po 10 zł to nawet niech by tyle samo sobie krzyknął . potem doostrzać na kamieniach i uważać żeby nie wyszczerbić

Offline drhambone

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2017, 07:31:36 am »
Arek no niby można dać to szlifierzowi, nie pomyślałem wogóle jakoś o takim rozwiązaniu, bo nie spodziewałem się, że to będzie tak wolno szło. Mimo wszystko spróbuje zrobić to sam. Może pokusze się o szlifierke wolnoobrotową, to ustrojstwo się zawsze przyda. Dam znać jaki będzie rezultat, tylko teraz troche z czasem kiepsko i może to trochę potrwać.

Pozdrawiam

Offline Strużyn

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2017, 10:56:47 am »
Tylko nie kupuj takiej szlifierki jak z linka wysyłkowo. U mnie w takim egzemplarzu oba koła miały ogromne bicia, które w przypadku tego dużego koła ciężko wyeliminować. Sam pojemnik na wodę u mnie szybko pękł. Możliwe, że uszkodził się w przesyłce. Ostatni mankament to fakt, że nie ma żadnego podparcia dla szlifowanych na mokro narzędzi. Dodatkowo, żeby pracować na dużym kole trzeba szlifierkę koniecznie przykręcić do blatu.

Gdzieś też słyszałem że jak chcemy zedrzeć większą warstwę ostrza na wysoko obrotowej szlifierce to warto używać kamieni o niskiej gradacji. Wtedy stal się mniej grzeje.

Rafalski ... dobry patent z tym tępieniem czuba przed wyprowadzeniem ostrza :)

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2017, 12:37:17 pm »
Cytuj
Rafalski ... dobry patent z tym tępieniem czuba przed wyprowadzeniem ostrza
O niech to,  zapomniałem go zameldować - a teraz już za późno.  ;)

Cytuj
Ostatni mankament to fakt, że nie ma żadnego podparcia dla szlifowanych na mokro narzędzi.
Tutaj trzeba sobie skonstruować jakiś mały wihajster.

krzysiek

  • Gość
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2017, 19:33:19 pm »
Trick stary jak świat. :D 
Pokazywał go też Daneb Puchalski na jednym z klipów Lie-Nielsen'a.
Dłuto lub nóż struga należy ustawić pionowo do kamienia i pod kątem do kierunku posuwu, trzeba to robić delikatnie żeby nie podłubać kamienia.