Maj 20, 2024, 22:54:17 pm

Autor Wątek: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką  (Przeczytany 2784 razy)

Offline Ciekawski George

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Witam, chcialbym się dowiedzieć jakim rodzajem struga bede mógł wykończyć powierzchnie po przestruganiu na popularnych strugarkach czy grubościówkach, które mozna kupić w granicach 2 - 2,50 tys zł ?. Proszę wybaczyć brak precyzji w nazewnictwie ale dopiero się uczę. Planuje zakup podstawowych sprzętów i zastanawiam się jak najprościej/najszybciej perfekcyjnie wykończyć powierzchnie strugana. Oczywiście ma to związek minimalizacja kosztów wiec jesli kupię grubościówkę, to zakup zdzieraka rozumiem, ze będzie zbędny ? Proszę o pomoc, pozdrawiam :)

Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2017, 15:08:54 pm »
Chyba nie do końca Ciekawski- nie "zgłębiłeś" regulaminu
Już zwrócono Ci uwagę w innym temacie...... kolego- przedstaw się w odpowiednim dziale a uzyskasz odpowiedź....

Offline Ciekawski George

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2018, 21:37:16 pm »
Ok zrobione. Proszę sprawdzić. Trochę zabawne, ze koledzy tak sztywno trzymają się regulaminu w tak mało istotnej sprawie :)

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 01, 2018, 22:21:48 pm »
zastanawiam się jak najprościej/najszybciej perfekcyjnie wykończyć powierzchnie strugana.

Za pomocą papieru ściernego na szlifierce   np.
 https://www.oleole.pl/szlifierki/bosch-pex-220-a.bhtml?from=pla&gclid=EAIaIQobChMI2Y3Z1Ni32AIVxBXTCh2e_Q0ZEAQYASABEgKGl_D_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CKym493Yt9gCFUUo4Aod7F4OtAmimośrodowej

lub recznie.


Offline stachmiesz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1361
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2018, 10:00:38 am »
Strugarką przestrugasz, więc raczej nie widzę sensu poprawiania płaskiej powierzchni strugiem. Tak jak już Ci pisał Tomek- szlif w zależności od tego , czym chcesz wykończyć. Za gładko też nie dobrze. Przeszlifujesz 800 czy 1000 i nic się nie będzie wchłaniało.... wystaczy do gradacji około 240 i drewno będzie już gładkie :)

Offline Ciekawski George

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2018, 18:29:51 pm »
dzięki za podpowiedzi Panowie. Jednak nie do końca mnie one przekonywują. Co prawda ze strugarką miałem do czynienia tylko jako mały gówniarz i wiem, że nie jest do końca tak precyzyjna jakby się chciało. Być może teraz są lepsze sprzęty ale jakoś brak mi wiary w grubościówkę za 2 tyś ;) Co do papieru to mam już większe doświadczenia ale mając na uwadzę fakt, ze chce się uczyć dobrej "klasycznej" roboty stolarskiej to wydaje mi się, że to lekka profanacja. Jakoś tak z sercem podchodzę do mojego nowego hobby i chciałbym uzyskać powierzchnię perfekcyjną. Tym bardziej, że pewnie będę pracował w różnych gatunkach i wiem, że nie ma uniwersalnego wyjścia w przypadku papieru. Zdaje sobie sprawę, że wizualnie zbyt dużej różnicy może nie będzie ale jednak wolałbym stronić od papieru. Z tego co napisaliście wnioskuje, że jeśli już się uparłem na finalne struganie ręczne, to zostaje mi tylko gładzik. A jeśli tak, to jaki polecacie aby był na moje amatorskie potrzeby dość uniwersalny. Chodzi konkretnie o numeracje.. ? ( a dobór firmy już sobie doczytam w Waszych opiniach na innym poddziale :)
 )

Offline maniek444

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2018, 19:16:57 pm »
Koledzy dobrze Ci radzą, finalną sprawą jest papier ścierny. Jeśli chodzi o numeracje struga ja przeważnie używam 4 1/2 jako gładzik, przy klejonce spustnik jest nieodzowny, równiak też często jest potrzebny. A zapomniał bym, kątnik czasem też przydaje się.

krzysiek

  • Gość
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2018, 20:04:27 pm »
@Ciekawski George idź swoją drogą , poczytaj posty na forum. Sam sobie dobierz metodę postępowania taką dzięki ,której będziesz uzyskiwał najlepsze efekty. Pamiętaj też ,że z ręcznym strugiem nie jest tak ,że weźmiesz  go do ręki popchniesz i masz wygładzone. To narzędzie wymaga nauki, prób i uporu. Papier ścierny jest dobry do usuwania z drewna śladów po ołówku, do wykańczania na "szlachetnie" tylko strug ręczny. Ale to nie tak szybko , przygotuj się na chwilowe rozczarowania.

Offline Ciekawski George

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2018, 21:15:52 pm »
no tak domyślam się, że to wyższa szkołą jazdy. Jednak spróbuje się nauczyć tej sztuki. "kto nie ryzykuje ... " ;) Miałem juz okazję pobawić się strugami ale nie gładzikiem. Mimo to na pewno i papier przetestuje wielokrotnie. Zobaczymy, wiele roboty i nauki przede mną. Dzieki za podpowiedzi i pozdrawiam

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2018, 21:27:24 pm »
A może kanna i/lub cyklina?
Jak będziesz patrzył co strugasz, dbał o noże, ostrzył czesto itd. to da się ze strugarki wyciągnąc "lustro"..Pytanie ile chcesz tego materiału i jakiego przerabiać..

Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Wykańczanie strugiem po wstępnym obrobieniu strugarką/grubościówką
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 05, 2018, 16:56:02 pm »
Z własnego doświadczenia wiem, że niczym nie da się uzyskać tak idealnej powierzchni po struganiu ręcznym jak powierzchnia przepolerowana CZYSTYMI strużynami.
Nie napisałeś z jakim drewnem masz zamiar pracować.
Kolega powyżej słusznie proponuje cyklinę, ja pójdę krok dalej i zaproponuję gładzicę np. Stanley no 80.
Poza tym przy pracy z pokręconymi słojami gładzik z nożem nachylonym pod standardowym kątem 45 stopni nie dorówna gładzikowi z nożem na 52-55 stopni..
A jako ciekawostkę poszukaj sobie filmu na którym jest pokazane jak zachowuje się kropla wody na przeszlifowanej powierzchni a jak na przestruganej :)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 16:59:59 pm wysłana przez esortodox »