Maj 20, 2024, 20:08:38 pm

Autor Wątek: Pytanie o kąt ostrzenia  (Przeczytany 2626 razy)

Offline maniek444

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Pytanie o kąt ostrzenia
« dnia: Styczeń 10, 2018, 16:55:16 pm »
Witam
Dziś chciałem podostrzyć nóż od ośnika veritas. Założyłem go w przyrząd, ustawiłem kąt 25 stopni i nie jest to ten kąt pod który był naostrzony ogrinalnie. Może ktoś wie jaki kąt ma mieć ten nóż? Nie mam przyrządu do określenia kąta.

MChObi

  • Gość
Odp: Pytanie o kąt ostrzenia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2018, 16:57:30 pm »
Zadzwoń do dluta.pl ;D powinni podpowiedzieć

djaworek

  • Gość
Odp: Pytanie o kąt ostrzenia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2018, 20:23:10 pm »
Swojego mimo , że nie Veritas naostrzyłem na 25 stopni i śmiga.
Jak ci nie pasuje tak to max będzie miał 30 st.

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o kąt ostrzenia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2018, 15:19:21 pm »
Maniu, podstawowy kąt to 20 stopni, a następnie mikrofaza do 25 stopni. Możesz przecież łatwo zmierzyć przy pomocy kątomierza szkolnego, skośnicy. Jeśli nie masz- zakup, na pewno będzie Ci jeszcze potrzebny nie raz.Jak zmierzyć tak mały kąt ? Połóż ostrze na płaskiej powierzchni, np na krawędzi biurka do" góry nogami", czyli ostrzona krawędź ma być na spodzie . Naciśnij palcem lub n.p zapałką w pobliżu ostrza, wtedy ostrze podniesie się i pokaże jaki jest kąt . Wystarczy to zmierzyć zwykłym kątomierzem, i nie musisz pytać, bo wiesz. ;D

Offline maniek444

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o kąt ostrzenia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2018, 15:23:51 pm »
Dzięki MchObi za radę. Zadzwoniłem dziś do Dłuta.pl, taka miła Pani powiedziała że sprawdzi kąt w oryginale i oddzwoni. I faktycznie mieli błąd na stronie, nóż ostrzony jest 30 stopni i mikrofaza 35. Zaoferowała mi poza tym darmowe ostrzenie z odebraniem i przesyłką kurierską włącznie. Tak że polecam Dłuta.pl. Nie skorzystałem bo mam czym naostrzyć ten nożyk. Błąd na stronie został poprawiony. 

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o kąt ostrzenia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2018, 15:34:57 pm »
Nie wiem jak to jest, nie znam angielskiego ale na stronie Veritasa pisze tak: Sharpening

The blade comes with a finely ground 20° primary bevel and a 25° micro-bevel. This configuration provides a strong, long-wearing edge that can be quickly honed many times before the primary bevel needs to be reground. Additional honing will improve performance. The finely ground blade face can be readily lapped to a mirror finish. The screw posts may be removed during sharpening for ease of handling.


A tu masz linka do tej strony:
http://www.leevalley.com/us/shopping/Instructions.aspx?p=49758

krzysiek

  • Gość
Odp: Pytanie o kąt ostrzenia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2018, 20:25:27 pm »
@krit 6 : dobrze tłumaczysz tekst z linku , ale czy chodzi o ten sam ośnik ? ???
Twój link dotyczy kompletu (nóż, śruby, dystans) Veritas'a do samodzielnego wykonania ośnika , wyżej jest instrukcja jak wykonać uchwyt.