Maj 20, 2024, 22:07:21 pm

Autor Wątek: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...  (Przeczytany 4194 razy)

Offline אדם

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« dnia: Marzec 02, 2018, 16:55:27 pm »
Witam
W większości tematów przewalają się propozycje zakupu strugów chińskich , angielskich , a nie widzę ,żeby ktoś coś pisał o Polskich strugach .
Są jakieś firmy warte polecenia, dobrej jakości ? W normalnych pieniądzach bo wolę wspierać Polski rynek niż takiego Stanleya  .
Szukam strugów typu zdzieraki, spustniki :) zastosowania stolarskie  :P

Offline krit 6

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
    • Zobacz profil
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2018, 18:10:11 pm »
         Jak szukasz polskich, to tutaj masz namiar na sklep:
https://www.fnglob.pl/narzedzia/153,strug-katnik-do-drewna-240-x-25-mm

Ale jak chcesz innych producentów, to tylko giełda staroci, targowiska . Pewności nie ma , że kupisz polski. Prędzej francuski, niemiecki lub rosyjski.


Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2018, 21:03:50 pm »
Adam jakie masz doswiadczenie w pracy strugami? I do jakiej pracy ich potrzebujesz, od tego trzeba zacząć. Przy braku wprawy w przygotowaniu i ustawianiu drewnianych strugów można się szybko zniechęcić więc wybór metalowego może być istotny dla początkującego (łatwiejszy do ustawienia).
Mój pierwszy strug który strugał zadowalająco to był odpowiednik stanleya sb4 kupiony na alledrogo za 30zł.
Jeżeli jednak upierasz się przy drewnianych to poszukaj używanych np. Drezdenko. Za cenę nowego struga drewnianego możesz kupić 2-3 używane które będą służyć lata.

Offline Łukasz G.

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1057
    • Zobacz profil
    • Blog 5m2+
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2018, 21:35:17 pm »
I Stavros właściwie wyczerpał temat jeżeli chodzi o Polskich producentów strugów w okresie powojennym. Zresztą nawet Drezdenko (bardzo słabe jakościowo) jest już przeszłością. Chęć wspierania "Polskiego rynku" jest chwalebna ale w tym przypadku niemożliwa. Chyba, że wykorzystasz niszę i sam rozpoczniesz produkcję. Radzę przestać się dąsać i przeprosić Stanleya.

PS. W Polsce przedwojennej również nie produkowano (z tego co wiem) narzędzi stolarskich na większą skalę - małe manufaktury, jednostkowa produkcja. Narzędzia ściągano głównie z Niemiec i Austrii. Albo robiono we własnym zakresie wykorzystując fabryczne ostrza. Widywałem też narzędzia ze Szwecji - ale to już w dobrych warsztatach budujących meble na eksport.

Offline אדם

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2018, 21:43:07 pm »
esortodox
Mam doświadczenie w strugach . Niektóre strugi mamy jeszcze z lat 80 -tych :) , ale to już wysłużony sprzęt . W zeszłym roku zakupiłem strug Veritas super jakości , ale cena jego to kosmos . Strug nie musi być drewniak :) . Praca zgrubna no i  czasem  coś wyrównać z "ręki".  Ważne żeby to nie odbiegało od jakości tych PRL
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 21:56:13 pm wysłana przez אדם »

Offline pinkpixel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
    • PinkPixel
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2018, 23:17:17 pm »
Ja mam 3 bardzo dobre strugi od polskiego producenta zakupione na aukcji allegro.
Jak się ten user nazywał, czekaj niech no sobie przypomnę:
jakoś tak: gdakos
nie
może: smakosz
nie chyba też nie
o mam!
Stavros Gakos i jeszcze filmy o tych strugach nakręcił ;)
Wymienionego pozdrawiam i dziękuję bo służą mi one cały czas wyśmienicie :)

Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2018, 04:21:02 am »
esortodox
Mam doświadczenie w strugach . Niektóre strugi mamy jeszcze z lat 80 -tych :) , ale to już wysłużony sprzęt .

Skoro masz strugi to spróbuj je odnowić, to może być dla Ciebie ciekawe doświadczenie i kto wie, może w ten sposób rozwiążesz swój problem :)

Ja mam 3 bardzo dobre strugi od polskiego producenta zakupione na aukcji allegro.
Jak się ten user nazywał, czekaj niech no sobie przypomnę:
jakoś tak: gdakos
nie
może: smakosz
nie chyba też nie
o mam!
Stavros Gakos i jeszcze filmy o tych strugach nakręcił ;)
Wymienionego pozdrawiam i dziękuję bo służą mi one cały czas wyśmienicie :)

Ps. Dzięki Sławek! Fajnie byłoby je znowu zobaczyć, chociaż nie pamiętam które konkretnie nabyleś :)
Ps. W ten sposób jeszcze nie przekręcono mojego nazwiska :) heh również pozdrawiam

Offline pinkpixel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
    • PinkPixel
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2018, 09:25:30 am »
Ps. Dzięki Sławek! Fajnie byłoby je znowu zobaczyć, chociaż nie pamiętam które konkretnie nabyleś :)
Ps. W ten sposób jeszcze nie przekręcono mojego nazwiska :) heh również pozdrawiam

Mały gładzik, równiak (ala ULMA) i zdzierak z "rączkami" wykończonymi na czarno i był to dla mnie zakup trochę w ciemno bo nie widziałem że jesteś na tym forum. A zakup sprawdził się i sprawdza wyśmienicie, to przy pomocy tych strugów zrobiłem w domu wszystkie wewnętrzne parapety wzbudzając zachwyt małżonki, oraz blat stołu dla córki :).

Nie wiedziałem że to nazwisko, myślałem że to taki grecko brzmiący nik sobie obrałeś, nazwiska nie powinno się od tak sobie przekręcać za co przepraszam.

Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2018, 10:41:55 am »
Adam możesz wrzucić fotki tego co masz?

Ps. Dzięki Sławek! Fajnie byłoby je znowu zobaczyć, chociaż nie pamiętam które konkretnie nabyleś :)
Ps. W ten sposób jeszcze nie przekręcono mojego nazwiska :) heh również pozdrawiam

Mały gładzik, równiak (ala ULMA) i zdzierak z "rączkami" wykończonymi na czarno i był to dla mnie zakup trochę w ciemno bo nie widziałem że jesteś na tym forum. A zakup sprawdził się i sprawdza wyśmienicie, to przy pomocy tych strugów zrobiłem w domu wszystkie wewnętrzne parapety wzbudzając zachwyt małżonki, oraz blat stołu dla córki :).

Nie wiedziałem że to nazwisko, myślałem że to taki grecko brzmiący nik sobie obrałeś, nazwiska nie powinno się od tak sobie przekręcać za co przepraszam.

Skoro najważniejsze jurorki były pod wrażeniem to znaczy, że to Ty wykonałeś solidną robotę!
Co do mojego drugiego imienia i nazwiska to nie mam powodów żeby się obrażać skoro myślałeś, że to pseudonim:)

Offline אדם

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
Odp: Polskie strugi , zdzieraki , spustniki wasze propozycje ...
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2018, 23:15:39 pm »
Skoro masz strugi to spróbuj je odnowić, to może być dla Ciebie ciekawe doświadczenie i kto wie, może w ten sposób rozwiążesz swój problem
To się już nadaje na złom ,a nie na rekonwalescencje.