Marzec 29, 2024, 08:53:47 am

Autor Wątek: Czym i jak to skleić???  (Przeczytany 4943 razy)

Offline Pazurekal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Czym i jak to skleić???
« dnia: Luty 08, 2020, 23:16:36 pm »
Na początku jako nowy użytkownik chciał bym się przywitać. Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze rozwiązania do pracy którą planuje wykonać. Zaznaczam że próbowałem odnaleźć odpowiedni wątek i nie trafiłem na nic odpowiedniego.
Od początku wygląda to tak, mam duży rozkładany stół, niestety po jednej z suto zakrapianych imprez został on potraktowany czym się da w mocno niewybredny sposób, w rezultacie wygląda fatalnie. Mogę go wyrzucić lub dac mu drugie życie i tu zaczyna się zabawa.
Blat wykonany jest z mdfu pokrytego jakimś fornirem, planuje zeszlifiwac powłokę lakieru i okleic go oblogiem dębowym o grubości 4mm (do takiego mam dostęp), finalnie powierzchnia ma zostać wykończona olejowoskiem.

Pytanie jakiego kleju użyć do połączenia tych materiałów zakładając że nie mam prasy, mogę to docisnąć płytą i dac jakieś obciążenia ale to tyle. Zaznaczam że nie chodzi mi o efekt ideału jakby był z plyty. Liczę się z pewnymi niedoskonałościami które niewątpliwie wystąpią.

Będę wdzięczny za wszelkie porady.
Pozdrawiam serdecznie.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2020, 00:35:07 am »
Masz możliwość dostania samego  blatu.
Zasadniczo praktykuje się obklejanie  płyt  z obu stron ,najlepiej w prasie mocznikiem na ciepło.
A samo szlifowanie  nie pomorze ?

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2020, 00:44:24 am »
A jak wygląda? Zdjęcie prosimy.

Offline Pazurekal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2020, 09:21:03 am »
Obawiam się nie nie pomoże bo blat miał ubytki, podcieklo "cos" na jedną z krawędzi i płyta miejscowo spuchła, wysuszylem to kilka tygodni i zeskrobalem do warstw nie ruszonej po czym wypełnilem szpachla chemo. Zdjęcie będę mógł zrobić dopiero jak udam się na wioche bo wywiozlem to z domu.

Offline Pazurekal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2020, 22:50:14 pm »
Panowie na prawdę nikt nic nie podpowie??? Po forum pasjonatów pracy z drewnem i meblami spodziewałem się ciut większego wsparcia. No nic potestuje sam A jak ktoś będzie zainteresowany wynikami to proszę pisać śmiało 

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2020, 12:39:25 pm »
Chcemy pomóc. Narzekasz że nie ma reakcji a czekamy na jakieś zdjęcie które miałeś podesłać.. Pokaż jak to wygląda?

Offline Pazurekal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2020, 19:45:16 pm »
Ależ szanowny kolego napisałem że stół wywiozlem na wioche i zdjęcie będę mógł zrobić dopiero jak tam będę. Niestety narazie nie mogę się wybrać gdyz mam w domu epidemie ospy ( 2 na raz). Wydaje mi się że zdjęcia nie wyniosą wiele do tematu. Powierzchnia idealnie płaska, blat "poszerzony" na bokach do 10 cm więc lukowanie powinno być zminimalizowanie. Pytanie po prostu czym najlepiej w amatorskiej warunkach dobrze skleić oblog z mdfem.

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7538
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2020, 20:59:54 pm »
Obłóg czy fornir?

Offline Pazurekal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2020, 21:16:57 pm »
Oblog dębowy 4mm

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2020, 22:04:21 pm »
Można na klej kontaktowy ,  winylowy ,  poliuretanowy  , stolarski na ciepło .  Pewność musisz mieć czy : fornier na  mdf -e dobrze trzyma , oraz powierzchnia po lakierze przyjmie  właściwie  klej ( jaki typ  lakieru , podkładu )

Może lepiej  okleić nowy kawałek płyty
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2020, 22:06:29 pm wysłana przez tomekz »

Offline Pazurekal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: Czym i jak to skleić???
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2020, 22:29:28 pm »
Też o tym myślałem tylko trochę szkoda mi tego materiału który pójdzie w kosz, stół ma 90 cm na 340 po rozłożeniu + poszerzenia boków i teraz musiał bym wywalić całość zastępując nowym materiałem bo wszystkie elementy są wykonane tak samo, mdf, fornir, bejca, lakier. Nie mam możliwości dojść czym to było kryte. W rezultacie pewnie tak się skończy ale miałem nadzieję że ktoś może bawił się w coś podobnego.