Czerwiec 01, 2020, 17:49:25 pm

Autor Wątek: Jesion na "zewnętrzu"  (Przeczytany 392 razy)

Offline ---fester---

• Newbie
  • *
Jesion na "zewnętrzu"
« dnia: Maj 01, 2020, 21:42:22 pm »
Witam serdecznie. Panowie (i Panie), szybkie pytanko: kto z Was użytkuje cokolwiek wykonanego z jesionu i będącego na tzw. "zewnętrzu" 😉 i jakie są Wasze obserwacje, szczególnie mam na myśli drewno nie barwione w żaden sposób, tylko np. zaolejowane w kolorze naturalnym. Osobiście mam tylko w ogrodzie jesionowy słupek pod latarnię, stoi drugi rok, nic go nie gryzie, trzyma się dzielnie, ale jest zabarwiony (olej, barwa palisandrowa więc dosyć ciemny). Mnie natomiast nurtuje pytanie, jak klorystycznie będzie się zachowywał jesion po zaolejowaniu olejem bezbarwnym i wystawieniu go na działanie wody i promieni UV, czyli po prostu typowych warunków na jakie narażone są meble ogrodowe. Czy zszarzeje, zżółknie, zzielenieje, czy co tam jeszcze niedobrego może się z nim stać, no i jeśli macie już taki temat przerobiony to pytanie jaki olej, lub inny impregnat (nie upieram się, aczkolwiek zwolennikiem jestem jednak olejów) będzie się nadawał aby drewno uchronić przed estetyczną i biologiczną degradacją? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi!  :D

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Jesion na "zewnętrzu"
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2020, 08:08:16 am »
Nie wiem na 100% ale raczej zszarzeje.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2020, 08:45:51 am »
Przede wszystkim  jesion nie stosuje się na  zewnątrz jeśli nie  ma dachu , bo wtedy jest mało wytrzymały .
Jak każde drewno od  UV  zmieni kolor ,w tym wypadku na szary ( bez zabezpieczenia )

Offline ---fester---

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2020, 13:31:14 pm »
Dzięki za zainteresowanie. Niezabezpieczony bedzie szarzeć, tego też jestem pewien, mnie natomiast interesuje trwałość jego koloru po bezbarwnej impregnacji. Co do samego zastosowania "pod chmurką" to rzeczywiście teoria jest taka, że raczej nie lubi być wystawiony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. W tej kwestii króluje robinia ale strasznie o nią trudno ostatnio (przynajmniej w okolicach Poznania). Jednak pojęcie "mało wytrzymały" jest dosyć względne, wszystko zależy w odniesieniu do czego- jeśli porównamy jego trwalość w warunkach domowych i zewnętrznych no to jasne, że lepiej wypada w domu. Natomiast jeśli porównamy jego trwalość i trwalość np. sosny w tych samych warunkach zewnętrznych to stawiam jednak na jesion, że wytrzyma dłużej. Druga sprawa, że odpowiednia impregnacja też częsciowo bedzie miała wpływ na trwałość. No dobra, czekamy dalej czy ktoś już podobnie eksperymentował 😁 pozdrawiam!

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2020, 14:25:08 pm »
Jesion na powietrzu liczy się jego trwałośc  na 20 lat
zaś 
sosna -80 
świerk -50
dąb - 120

wiec tu masz porównanie .

zaś w warunkach niezmiennie wilgotnych

sosna 500 lat
jesion  10 lat
 olcha  800 lat ale na powietrzu  tylko 5 lat

Offline Andrzey

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2020, 09:27:19 am »
Tomek, a buk jak się w tym rankingu przedstawia?
Jeśli nie można czegoś naprawić, to znaczy, że nie było zepsute.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2020, 11:47:22 am »
Buk  jeszcze gorzej
 na powietrzu - 10 lat
niezmiennie wilgotnych - 10 lat

Offline ---fester---

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2020, 15:53:07 pm »
Tomekz, dzięki za odpowiedź. Ciekawe, ciekawe, na pewno informacje warte zapamietania 👍 rozumiem, że te okresy trwałości to przy założeniu, że drewno jest nie impregnowane? Masz może szersze opracowanie w tym temacie, albo źródło?
Co do buku to sam mam tabliczkę z adresem zawieszoną na ogrodzeniu, czwarty rok wisi, nic sie nie dzieje. Całość była impregnowana lakierem jachtowym a przedtem bejcowana, miejsca niekoloryzowane zszarzały po ok. dwóch latach.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2020, 17:48:33 pm »
To są ogólne dane co do trwałości   drewna.
Trwałość danego  gatunku zależy od wielu  czynników i zasadniczo jest  duża jeśli jest drewno w suchym  przewiewnym miejscu.Wpływ na to  mają czynniki  chemiczne (  np. kwaśne deszcze itd )  biologiczne - grzyby ,owady ,bakterie  , fizyczne - zmiany temperatury ,słońce itp

Do tego dochodzi czy drewno twardzielowe o dużej gęstości ,garbniki , olejki eteryczne ,żywicę , ścięte z gór od strony północnej w średnim wieku itp.

poczytaj

http://sp3.pulawy.pl/sites/default/files/files/drewno.pdf
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2020, 17:50:36 pm wysłana przez tomekz »

Offline ---fester---

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2020, 18:57:15 pm »
Dziękuję, dziękuję 👍😁 na pewno się przyda.