24 Czerwca 2026, 22:05:35 czas Polski

Autor Wątek: wiercenie w twardym drewnie  (Przeczytany 2323 razy)

Offline dekiel.pl

wiercenie w twardym drewnie
« dnia: 26 Lutego 2015, 18:20:22 czas Polski »
witam
Proszę o pomoc
potrzebuje wywiercić kila otworów w drewnie bukowym średnica 18mm i 30mm
nie mam wiertarki stołowej tyko ręczną z regulowanymi obrotami
jakich wierteł użyć? Mam irwiny Blue Groove ale te bardzo szybko wchodzą w materiał (400 obrotów) i chyba się nie nadają do tego drewna
Poradzie jakie wiertła kupić?
https://dekiel.pl - Narzędzia stolarskie do pracy z drewnem

Online tomekz

  • Moderator
  • Hero Member
  • ***
  • Wiadomości: 5618
  • Ocena +65/-7
  • View Gallery
    • Zobacz profil
Odp: wiercenie w twardym drewnie
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lutego 2015, 18:54:13 czas Polski »
Nadają się
Masz dwa wyjścia :D
Pierwsze przytępić żądło ( gwint na czubku ) by tak nie ciągnęło  w materiał
Drugie , wywiercić wpierw  cienkim wiertłem otwór pod żądło

Offline MarcinW

Odp: wiercenie w twardym drewnie
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lutego 2015, 09:22:53 czas Polski »
druga opcja, którą daje tomekz brzmi interesująco. Dobierz tylko średnicę wiertła cienkiego tak by otwór dobrze prowadził żądło Irwina. To ci da czysty otwór

Możesz też użyć sednika
Ostatnio kupiłem sedniki DeWalta w których można wyjąć/zmienić pilota - wtedy będziesz miał powolne wchodzenie w materiał

Ale dużo jeszcze zależy czy chcesz otwór przelotowy czy ślepy i jaka masz grubość materiału/ głębokość do wiercenia

Offline dekiel.pl

Odp: wiercenie w twardym drewnie
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lutego 2015, 17:55:39 czas Polski »
Zamówiłem wczoraj sedniki (będą pewnie w poniedziałek)
ale nie wytrzymałem i dzisiaj wierciłem irwinem tak jak zaproponował tomekz
czyli najpierw cienkim wiertłem otwór pod żądło i poszło prawie gładko

Wierciłem przelotowo 40 mm
https://dekiel.pl - Narzędzia stolarskie do pracy z drewnem