Maj 20, 2024, 20:36:46 pm

Autor Wątek: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm  (Przeczytany 10330 razy)

Offline pawel49

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« dnia: Lipiec 04, 2015, 08:09:53 am »
Dzień dobry wszystkim. Mam do zrobienia szafę typu komandor w dużym pokoju. Będzie zajmować miejsce na całej krótszej ścianie. Dokładne wymiary gdzie ma być ulokowana to 305cm x 248cm, szafę wymierzyłem na 303,6cm i 247cm. Planuję sobie wszystko rozrysować i zamówić wszystko docięte na wymiar (przy okazji - jeśli ktoś ma do polecenia firmę zajmującą się tym w Poznaniu to proszę), skręcone będzie na plastikowe łączniki. Zrobiłem wstępny projekt w SketchUp i nasuwa mi się kilka pytań (na projekcie nie ma uwzględnionego miejsca na drzwi przesuwne, ale mam to na uwadze; chodzi o rozmieszczenie półek).

1. W planach są trzy skrzydła drzwiowe, środkowe z lustrem. Mam program Compositor4 ze strony sevrolla i się będę nim bawił, ale ktoś może rozwieje  moje wątpliwości:
- lustro mocowane jest na taśmę dwustronną i trzyma się w ozdobnej ramce na około drzwi?
- czy przy 3 skrzydłach wnęki szafy najkorzystniej jest podzielić na 3 równe części (wydaje się logiczne, ale widziałem projekt, że wnęka środkowa jest węższa
- skrzydło środkowe na torze jezdnym zewnętrznym czy wewnętrznym? zdaje mi się, że na zewnętrznym, bo inaczej by trzeba paluchami po lustrze muzgać
2. Co do samego rozmieszczenia:
- czy zastosowanie pawlacza na górze na całą długość jest najkorzystniejsze? Czy przy takim rozwiązaniu płyta na samej górze, która będzie miała 3 metry, nie ugnie się? (będzie wsparta przez plecy i tor jezdny jedynie)
- jak zamontować plecy? rowek z tyłu i przykręcenie lub przybicie chyba nie wchodzi w grę, bo nie ma miejsca na takie manewry

Ogólnie teraz jeszcze mnie naszło, czy długość płyty 3m jest problemem? Trzeba za to dodatkowo dopłacać? Bo chyba standardowo jest do 2,5m. Jakby ktoś miał ogólne wskazówki to chętnie wysłucham. Pozdrawiam

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2015, 08:33:55 am »
a nie lepiej zrobic w trzech kawalkach ???

kwita

  • Gość
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2015, 09:50:12 am »
Aż takim specjalistą nie jestem, zrobiłem w życiu kilka szaf, pierwsza była taka duża i jak dla mnie póki co ostatnia. Robiłem sam, duże elementy, ciężko później było mi to wszystko wyregulować ale zmęczyłem... Z doświadczenia wiem, że dolna część szafy jak "leży" na ziemi to jest ciągły syf na podłodze szafy (często trzeba odkurzać w szafie), wszystko co lata po podłodze jest w szafie. Wystarczy w nocy zapalić latarkę i otworzyć drzwi, ten cały kurz którego niby nie widać jest zaciągany do szafy przy otwieraniu. Ja staram się przekonywać ludzi do szafy na nóżkach, łatwiej wyregulować, są nóżki które można regulować przez dno szafy, robi się otwory, bardzo fajny system. Jak nie masz idealnej podłogi, to jak wstawisz szafę to kto Ci wyreguluje to od strony ściany.
Płyta ma 2800, po brzegowaniu około 60mm mniej na długości
Taki gabaryt w całości jest ciężki do przesunięcia
HDF najlepiej według mnie przykręcić od tyłu, to trzyma później sztywność szafy
Półka o długości 1000mm sama pod własny ciężarem się wygnie
Samo wnętrze powinno mieć przynajmniej 560mm, boki i podłoga od 80-100mm więcej od głębokości półek na tor przesuwny.
Kiedyś byłem zwolennikiem szaf przesuwnych, teraz wolę na dobrych zawiasach. Wyznaję zasadę, szafa na zawiasach jest zawsze zamknięta. To wszystko z moich obserwacji i opinii ludzi (częste kłótnie o nie zamkniętą szafę) Taka szafa jest dobrym rozwiązaniem, jak rzeczywiście brakuje miejsca, wąski przedpokój, ale taka szafa to przynajmniej 80mm musi być głębsza(w praktycze około 100mm) aby nie jeździć drzwiami po wieszakach.
To wszystko to moje spostrzeżenia z wielu lat
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2015, 09:52:43 am wysłana przez kwita »

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2015, 09:52:13 am »
Zrób w kawałkach. Będziesz miał problem żeby to zrobić w całości.  Ja skręciłem górna półkę z górą szafy pięter gwintowanym i zaslonilem go rurką chromowana ta od wieszania ubrań. Wygląda ładnie a półka stabilna

wysłane przy użyciu tapatalk


Offline leku

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 237
    • Zobacz profil
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2015, 09:53:58 am »
"Skrzynki" i drzwi przesuwne to z reguły dwa oddzielne elementy zabudowy.
Budowa jednej wielkiej skrzyni z półkami w stylu klasycznej szafy (takiej do 100 cm szer)
będzie ciężkie do wykonania. Tak jak proponuje studio tata trzy osobne skrzynie
łatwiej wykonać a potem skręcić ze sobą. Materiału dużo więcej nie będzie :)
Jeśli chcesz jedną dużą skrzynię wew. to w uproszczeniu: plecy można pominąć,
zwieńczenie górne można pominąć lub obniżyć o wysokość górnego pawlacza
Wtedy jest bez przegród na całej szerokości lub można zrobić ruchome przegrody
w zależności od potrzeb. Całość skrzyni trzeba zakotwić w kilku miejscach na stałe do ścian.
Co do drzwi to tor górny może być przykręcony do sufitu (warunek równy poziom), dolny do podłogi
na podkładzie ok 10cm szer. płyty 18mm. Boki również pasy 10cm płyty 18mm w kolorze drzwi przykręcone do ściany.
Całość odsunięta od skrzynek tak aby nie zawadzała zwłaszcza o ubrania na wieszakach.

To tyle moich doświadczeń z budowy dwóch szaf dla siebie :)


« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2015, 09:57:10 am wysłana przez leku »

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2015, 14:13:22 pm »
Witam.

Zgadzam się z przedmówcami że wygodniej będzie ci wykonać trzy osobne skrzynie i skręcić je. projekt wygląda ciekawie, ale i tak wszystko będzie zasłonięte drzwiami i nie będzie widoczne. Ja wykonałem podobną szafe w ostatnim miesiącu.
Jedna ważna uwaga. Szuflady.
Pamietaj że drzwi suwane zachodzą na siebie ramami i szerokość otwarcia drzwi nie jest równa 1/3 szerokości szafy. Tak więc w twoim przypadku po otwarciu drzwi gdzue są szuflady podczas otwierznia będą chaczyć o sąsiednie drzwi. Musisz je zrobić węższe o około 4-5 cm. od strony sekcji wewnętrznej. Zapoznaj się z realizacją Jarka o szafie w przedpokoju. tam to jest dobrze wytłumaczone Filmy numer 253, 254, 259,260, 262, 268.
w jadnym z nich jest o tym mowa, nie pamiętam o którym.

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2015, 14:22:20 pm »
W pracy robie przynajmniej jedna szafę tygodniowo.
Robie identycznie jak kwita mówi.
Ja robie szafę na 60 cm a wnętrze na 50. Oś drążka na 24 cm. 3 metrowa szafa w dwóch kawałkach starczy zrób sobie 130cm - 135 cm wtedy starczy ci jeden pasek na 60 cm z rozkroju.
Reszta szafy wynikowa.
Skladasz jedna skrzynie zabijasz HDF potem druga tak samo wsuwasz skręcasz ze sobą i gotowe.

Szafa z wczoraj https://www.dropbox.com/s/pr1gcpmfvvla8yn/zdj%C4%99cie%2003.07.2015%2C%2013%2042%2026.jpg?dl=0
402 cm szeroka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk wiec mogą trafić sie literówki

Kilkujadek

  • Gość
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2015, 22:19:12 pm »

1....
- lustro mocowane jest na taśmę dwustronną i trzyma się w ozdobnej ramce na około drzwi?
- czy przy 3 skrzydłach wnęki szafy najkorzystniej jest podzielić na 3 równe części (wydaje się logiczne, ale widziałem projekt, że wnęka środkowa jest węższa
- skrzydło środkowe na torze jezdnym zewnętrznym czy wewnętrznym? zdaje mi się, że na zewnętrznym, bo inaczej by trzeba paluchami po lustrze muzgać
2. Co do samego rozmieszczenia:
- czy zastosowanie pawlacza na górze na całą długość jest najkorzystniejsze? Czy przy takim rozwiązaniu płyta na samej górze, która będzie miała 3 metry, nie ugnie się? (będzie wsparta przez plecy i tor jezdny jedynie)
- jak zamontować plecy? rowek z tyłu i przykręcenie lub przybicie chyba nie wchodzi w grę, bo nie ma miejsca na takie manewry
Ogólnie teraz jeszcze mnie naszło, czy długość płyty 3m jest problemem? Trzeba za to dodatkowo dopłacać? Bo chyba standardowo jest do 2,5m. Jakby ktoś miał ogólne wskazówki to chętnie wysłucham. Pozdrawiam
Lustro jest podklejone specjalną folią i obsadzone bezpośrednio w ramy. Ramy do płyty różną się od ram do szkła (system "stalowy")
Wnętrze najlepiej jest podzielić na 3 równe części. Zakład na drzwiach to standardowo 25 - 30mm. Lustro na torze zewnętrznym.
Płyta 3m musi być podparta przez ścianki. Wnętrze najlepiej jest wykonać z białej gładkiej (łatwe do czyszczenia)
Standardowo to takich szaf nie montuje się pleców. Jeżeli plecy muszą być, to trzeba wnętrze wykonać jako 3 oddzielne szafki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2015, 22:20:59 pm wysłana przez Kilkujadek »

Offline pawel49

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2015, 22:37:01 pm »
Super Panowie, dziękuję za tyle opinii i wskazówek. Jutro wszystko jeszcze raz przeanalizuje i jeszcze na pewno pojawią się jakieś pytania. Na pewno chciałbym, żeby szafa była z płytą z każdej strony, a nie montowana do ścian i sufitu. Pozdrawiam

Offline Krzysiek_Ełk

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
    • Projektowanie wnętrz, meble na wymiar
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 05, 2015, 13:12:06 pm »
Zrobiłem jakiś czas temu dla brata szafę jak na zdjęciach i jeżeli planujesz szuflady to nie możesz zrobić 3 równych części zabudowy bo po rozsunięciu frontów nie otworzysz szuflad. Podrzucam ci model sketchupa szafy, może Ci się przyda do przeanalizowania wymiarów. https://drive.google.com/file/d/0B89S4yGnwgQ4bDNrLVdOTUtoY0k/view?usp=sharing Jeżeli fronty mają być równe to środkowa część szafy powinna być szersza. Pawlacz na całej długości jest bardzo wygodny bo zmieścisz tam długie gabaryty ale w Twoim przypadku jeżeli chcesz mieć płytę na górze to musiałaby ona być przymocowana do sufitu, za duże obciążenia i na pewno się wygnie. Standardowe wymiary płyt to 2,80 x 2,07. Nie wiem czy dostaniesz coś większego. Ogólnie, przy takim gabarycie mebla zrezygnowałbym z góry, dołu i pleców, zostawił boki, dał cokół z tyłu na dole i górze dla zwiększenia sztywności i byłoby ok. Nie wiem dlaczego nie chcesz mocować torów i konstrukcji szafy do ścian. To najlepsze rozwiązanie jeżeli ściany masz w miarę proste. Zwiększa to sztywność konstrukcji i zmniejsza zużycie materiału. Jak najwięcej skręć w środku na konfirmaty. Plastikowe łączniki nie zapewnią sztywności. Co do lustra to klejenie go na całej płycie i okucie w rączki i ramiaki może okazać się problemem w przyszłości. Pracująca płyta może się wygiąć i zniekształcić lustro. Najlepiej dać poprzeczki wzmacniające z tyłu za lustrem. Lustro oczywiście kupować bezpieczne w razie rozbicia. Powodzenia, mebel jaki planujesz to spore wyzwanie ze względu na wielkość. Nie wiem gdzie mieszkasz ale uwzględnij też wnoszenie materiałów do pomieszczenia bo wtarganie formatki ściętej z całej długości płyty na 4 piętro w bloku przy wąskich klatkach schodowych to męczarnia :)

Offline pawel49

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 156
    • Zobacz profil
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2015, 18:52:21 pm »
Dół moim zdaniem musi być, ponieważ w mieszkaniu jest pies gubiący sierść i tak jak kolega wyżej pisał, wszystko byłoby w szafie. Ostatnio odsuwałem szafę i przypadkowo zaparłem się o cokół dolny mebli, które są teraz (typowa zabudowa blokowa) i go złamałem w pół. Niemożliwie dużo włosów psa i syfu było pod szafką. W sumie rezygnacja z góry jest możliwa, sprawdzę jak wygląda sprawa z sufitem i ścianami.
Mieszkanie jest na parterze i chyba najkorzystniej będzie transportować przez balkon, bo wszystko od razu znajdzie się w pokoju gdzie szafa będzie stała.

Hmm pisanie tego posta trwa długo, rozmyślam w międzyczasie. Faktycznie, gdybym zrezygnował z górnej płyty, dużo by się uprościło. Najwyższe elementy szafy by się zmniejszyły o wysokość pawlacza (35cm około pewnie) i pojawiłaby się możliwość manewrowania nimi w pokoju.
Chociaż jak zrobiłem szafkę na buty, to ustawienie jej w narożniku korytarza zajęło mi dużo czasu, tak żeby to jakoś wyglądało. Było tak masakrycznie wszystko krzywo (szafka tylko minimalnie krzywa :)) Chciałem właśnie uniknąć rzeźbienia, dopasowywania, wiercenia w ścianach...

Dobra, na dzisiaj stanęło na tym. Stworzyłem dwie szafy, jedna dwuczęściowa, druga trzyczęściowa. W dwuczęściowej problemem jest górna płyta - chyba bym ją musiał przykręcić do sufitu. W trzyczęściowej problemem jest najwyższa półka w lewej sekcji, która ma blisko metr. Poniżej jej jest miejsce na walizkę, więc nie mogę dać w połowie wzmocnienia. Gdybym walizkę dał na górę, musiałbym obniżyć wszystko (żeby było równo).

Krzysiek Ełk, dzięki za rady i projekt, niestety mam jakąś starą wersję SketchUp i nie mogę otworzyć. Muszę zaktualizować.
Pragmatyczny Przemek, jaki odstęp dajesz od ziemi? zastanawiam się też nad takimi nóżkami jak wkleiłeś. Coś się stało ze stroną, którą mi wysłałeś na PW, wczoraj działała, dzisiaj już nie.

Dziękuję reszcie za cenne wskazówki, bez Was bym bubla zrobił :D w sumie nawet bym nie dał rady tego zamówić 3 metrowych elementów :)

Na razie trochę odpocznę, jeszcze pomyślę, zobaczę te ściany czy proste. Pozdrawiam

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 05, 2015, 19:28:59 pm »
Nóżkie mówi się, że to dziesiątki, maję regulacje od 8,5 cm do 12 cm. Zatem jak zrobisz skrzynie to możesz nogami wyprzeć w sufit i szafa już się nie kołysze.
Strona zaraz wstanie, domena się skończyła :D
Jak z tylu dasz HDF to płyta aż tak się nie ugnie. Tylko przy przybijaniu gwoździ musisz ją wyprostować.

Offline j4szczur

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2015, 18:18:38 pm »
Ze względu na dłuższy pawlacz wybrałbym opcje pierwsza. Jeżeli chodzi o mocowanie górnej płyty to możesz do niej pod kątem 90 stopni przymocować węższy pasek z tej samej płyty co zdecydowanie ja usztywni i przy okazji da możliwość przykrecenia do ściany na plecach.

Wysłane z mojego SM-G7105 przy użyciu Tapatalka


Offline Badyl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 07, 2015, 14:12:40 pm »
Zrobiłem jakiś czas temu dla brata szafę jak na zdjęciach (...)
Szukam inspiracji na szuflady do takiej szafy. Mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcia, szczególnie tych półotwartych szuflad?

Offline Krzysiek_Ełk

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
    • Projektowanie wnętrz, meble na wymiar
Odp: Szafa przesuwna 300cm x 247cm x 60cm
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 07, 2015, 14:35:22 pm »

Szukam inspiracji na szuflady do takiej szafy. Mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcia, szczególnie tych półotwartych szuflad?


Zdjęć lepszych nie mam więc będą screeny z projektu. Są to bardziej wysuwane spore półki niż szuflady, tak to wymyśliłem bo wnęka była dosyć głęboka (73,5 cm) i przy zwykłych półkach dosyć niewygodnie korzysta się z takiej szafy. Koszt wykonania śmieszny, prowadnice kulka gamet, trochę płyty. Działa już jakiś czas i jest ok. Gdybym robił jeszcze raz to zmieniłbym konstrukcję szuflady, spód powinien być wpuszczany między boki, kołek lub lamelka mają większą wytrzymałość na ścinanie. Na szczęście sklejone jest bardzo solidnie i nic się nie rozpada. Zastanawiałem się też czy kombinować jakieś uchwyty ale z nich zrezygnowałem, półki wysuwa się chwytając za płytę i jest ok. Polecam takie rozwiązanie, wygodnie się korzysta z szafy.