Maj 21, 2024, 00:07:22 am

Autor Wątek: Szafka pod grubościówkę  (Przeczytany 2209 razy)

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Szafka pod grubościówkę
« dnia: Lipiec 14, 2015, 00:54:51 am »
Dzisiaj kilka zdjęć z ostatniej realizacji.
Nastało kilka dni wolnego i podczas inwentaryzacji wszystkich ścinków okazało się, że mam tego całkiem sporo. Kilka szybkich pomiarów i w końcu mogłem przystąpić do budowy mobilnej szafki pod grubościówkę, którą planowałem już od dawna.
Szafka przede wszystkim jest mobilna, co w moim małym warsztacie jest ważną sprawą. Zamontowałem 4 obrotowe kółka by łatwiej manewrować. 2 przednie są wyposażone w hamulec. Drugi ważny aspekt to zmniejszenie zajmowanej powierzchni w stosunku do oryginalnego stojaka Makity (52cm). W sumie gdybym zrobił na 50cm tez byłoby dobrze. Da porównania pokazuję również zdjęcie ile zajmował przestrzeni stojak Makity. Po trzecie całość jest kilka cm wyższa (72cm) niż stojak oryginalny by wygodniej mi się pracowało bez zbędnego pochylania.
Szafka jest otwarta z łatwym dostępem do skrzynek narzedziowych L-Boxx Boscha. Z przodu są półki na 3 skrzynki typu L-Boxx 136, a z boku na 2 skrzynki L-Boxx 238. Półki od przodu są dostępne gdy szafka jest zaparkowana na swoim miejscu. Natomiast by dostać się do bocznych wystarczy wysunąć na głębokość szafki. Gdybym dał półki z tyłu musiałbym wysunąć szafkę dużo dalej.
Szafka jest wykonana ze sklejki i płyt meblowych o grubości 18mm. Całość jest połączona na klejone lamelki bez użycia wkrętów. Wykończenie podobnie jak poprzednie moje meble warsztatowe -  kilka warstw oleju Festool Heavy Duty - całość 2, a góra i półki po 3.
Grubościówka Makita 2012NB jest przymocowana do blatu śrubami M8.
Realizacja szybka i stosunkowo prosta. Ale w efekcie dała naprawdę mega-funkjonalny mebel warsztatowy. Polecam takie rozwiązanie!

Offline LeszyHandmade

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
    • LeszyHandmade
Odp: Szafka pod grubościówkę
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2015, 08:16:08 am »
Cześć. Marcin nieźle to wygląda, funkcjonalność przede wszystkim. Jak Ci się sprawują takie kółka? te hamulce trzymają dobrze? jakiej firmy? pytam bo myślę o zamontowaniu do mojego stolika pod piłę stołową i mam obawy aby w trakcie pracy stół mi nie odjechał nagle.

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Szafka pod grubościówkę
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2015, 10:32:03 am »
Kółka sprawują się bardzo dobrze. Hamulce trzymają też dobrze. Ta szafka którą widać z boku była opisana przeze mnie w wątku "Mobilna szafka pod pilarke stołową" - poszukaj w tej sekcji forum. Używam jej już od roku i jak narazie nie miałem żadnych żadnych problemów. Hamulce trzymają dobrze nawet przy cięciu większych i twardszych kawałków. Same kółka są elitarnej marki "no name by brico" kupione po jakieś chyba 15-16 zł. Sprawdź jedynie nośność ile potrzeba by unieść Twoją szafkę i pilarke.

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Szafka pod grubościówkę
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2015, 14:05:08 pm »
Fajne , szkoda , ze nie pomyslales o przedluzeniu baltow
zdawczo-odbiorczego
Chyba Ryszard to zrobil u siebie

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Szafka pod grubościówkę
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2015, 14:13:29 pm »
Pomyślałem! Ale jak napisałem całość zrobiłem ze scinkow i już mi nie starczyło materiału niestety.

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Szafka pod grubościówkę
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2015, 14:23:24 pm »
a to chyba nic straconego  ;)

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Szafka pod grubościówkę
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2015, 14:36:09 pm »
No też tak myślę. Jak znowu się uzbiera scinkow i będzie chwila wolnego to się za to wezmę.