no to teraz wiadomo, co jest przyczyną .
nie są to naprężenia spowodowane skręceniem włókien drewna ( faza wzrostu drzewa ).
Lecz nie równa wilgotność w całej grubości deski.
Deska 27 mm ma np ,coraz większą wilgotność czym bliżej jej środka i jako 27 mm - etrowa trzyma się prosto. Jak ją teraz przetniemy na połowę to otrzymane dwie deseczki będą już miały inne wilgotności obu powierzchni , co doprowadza je do naprężeń i krzywienia.
Rada.
Ciąć i poskładać w stosy z przekładkami ( min 3 szt na metr ) i najlepiej ściągnąć ściskiem stolarskim , pasem , czy obciążyć . Poczekać ,ąż doschną i wilgotność się wyrówna .