Maj 20, 2024, 21:08:32 pm

Autor Wątek: automatyczne uruchamianie odciągu  (Przeczytany 7320 razy)

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
automatyczne uruchamianie odciągu
« dnia: Luty 14, 2016, 21:36:31 pm »
ze względu że jestem zakażony prądem i bardziej mnie ciągnie do gniazdka niż do gniazda (ale dłuta już naostrzyłem) to zamieszczam tu informację o małym sprytnym wynalazku który może niektórym umilić pracę :)
nazywa się to włącznik priorytetowy i zaprojektowano go do zupełnie innych celów ale jeśli się go odpowiednio podłączy to sam włączy nam odciąg w chwili włączenia dowolnego elektronarzędzia
tu jest link do dokumentacji (moim zdaniem) najsensowniejszego modułu: http://www.zamel.pl/index/downloadFile?file=/public/inst_ext_pl_ppm-05.pdf

wyciąg podłączamy jako odbiornik niepriorytetowy z tą różnica że zamiast do zacisku 14 wykorzystujemy styk NC czyli zacisk 12

miłego odciągania ;)
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

kwita

  • Gość
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2016, 17:59:11 pm »
Fajne...
Jako, że nie kupiłem sobie jeszcze odkurzacza  gniazdem na elektronarzędzie (Festool w planach), to wymyśliłem póki co listwę elektryczną z gniazdami MASTER-SLAVE za 49 złotych, kupioną w Castoramie. Do gniazda Master podłączam elektronarzędzie a do Slave'a odkurzacz. W taki sam sposób mam zrealizowane całe zasilanie sprzętu RTV w szafce a sterowane jest TV, włączam TV i układ podaje zasilanie na pozostałe (chyba 7 gniazd) Slave. Po wyłączeniu TV układ odcina zasilanie na gniazda slave...

Offline quadrat1985

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2016, 21:41:08 pm »
Jureq popraw mnie jeśli się mylę....ale mogę ten przekaźnik wykorzystać do tego żeby po włączeniu maszyny z silnikiem 3-faz uruchamiał mi się odciąg z silnikiem 3-faz ?
 
po puszczeniu jednej z trzech faz zasilającej maszynę przez zacisk pomiarowy (1,2) to po uruchomieniu maszyny urządzonko wykrywa zmianę natęzenia (?) pradu i załącza przekaźnik....do którego podłączę stycznik 3-faz i on mi włączy odciąg

dobrze kombinuję ?

która wersję  przekaźnika priorytetowego wybrać ? w zależności od mocy silnika maszyny tak ? mógłbyś rozwinąć nieco temat doboru przekaźnika ?

0,5 ÷ 5 A (his. ~5%) - dla PPM-05/5
0,8 ÷ 8 A (his. ~5%) - dla PPM-05/8
1,6 ÷ 16 A (his. ~5%) - dla PPM-05/16

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2016, 11:24:54 am »
bardzo dobrze kombinujesz :) wystarczy wysterować z jednej obciążonej fazy a PPM-05 dobierasz w zależności od mocy urządzeń(nia) które mają zarządzać odciągiem, w dużym uproszczeniu aby uzyskać wartość prądu w jednej fazie musisz moc odbiornika 3F podzielić na 3 a potem na 230
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline quadrat1985

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2016, 20:36:31 pm »
na rysunku przedstawiam jak to u mnie wygląda ;) będę chciał sterować przekaźnikiem z tej fazy na której mam ukośnice na 230v

wg wyliczeń wychodzi ze ukośnica potrzebuje około 8,7A przy max obciążeniu czyli muszę wziąć ten przekaźnik PPM-05/16


nie do końca rozumiem to: 1,6 ÷ 16 A (his. ~5%) - dla PPM-05/16 ... ze przez styk (1,2) może płynąc prąd o natężeniu od 1,6-16A ? ale po co podają wartość minimalna ? jeśli ma to jakiś związek z ustawieniem załączania to nie wiem czy uda się ustawić załączanie dla piły taśmowej bo dla niej wychodzi mi prąd około 1A na faze ;)

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2016, 20:54:14 pm »
jeśli taśmówka ma tylko 0,7kW 3F to musisz dać PPM-05/8 i wyregulować próg zadziałania w okolicach minimum zakresu
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline quadrat1985

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2016, 21:08:18 pm »
 max pobór mocy ukośnicy to 2000W czyli 8,7A....powinienem się obawiać w tym przypadku o przekaźnik czy nie ? bo taśmówkę mogę olać...ukośnica jest ważniejsza i mógłbym dać ten przekaźnik na max 16A ;) i tak chyba trzeba będzie zrobić )

Offline Jureq

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 232
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2016, 09:28:41 am »
maksymalny prąd jaki może popłynąć obwodem priorytetowym to 20A a przekaźniki różnią się między sobą zakresami ustawień prądu progowego powyżej którego zostanie wysterowany układ wyjściowy

a teraz z polskiego na nasze:  jeśli do PPM-05/08 przy ustawieniu progu w granicach 1A podłączysz wszystkie odbiorniki to całość zadziała niezależnie od tego które urządzenia włączysz w danej chwili - jeśli dasz PPM-05/16 i ustawisz na 16A to musisz włączyć wszystkie swoje maszyny 3F na raz (to tylko ok. 11A na fazie) a żeby zadziałał odciąg uruchomić jeszcze ukośnicę żeby przekroczyć na fazie pomiarowej ustawiony próg zadziałania
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem ...  ale łatwo się uczę i kiedyś coś ładnego z drewna zmajstruję

Offline quadrat1985

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2016, 12:18:34 pm »
Ok;) teraz juz wszystko kumam ;) dzieki za wyjasnienie i ogólnie zalozenie tego tematu....:)

Offline MarekS.

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Carpe diem
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 19, 2016, 17:56:44 pm »
Witam,
Wprawdzie temat dość stary, ale może ktoś pomoże ;)
Czy ktoś z kolegów zastosował ten przekaźnik w odkurzaczu i chciałby się pochwalić?
Chodzi mi o to, jak się sprawuje i jak jest podpięty do odkurzacza!?
Pozdrawiam,
Marek

Offline terminux

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 102
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2016, 07:50:23 am »
Mam odkurzacz bez wyłącznika priorytetowego i będę go robił dla siebie. Jeżeli kogoś interesuje to mogę się pochwalić i opisać.

Offline MarekS.

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Carpe diem
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2016, 09:59:47 am »
Witam,
dowiadywałem się u źródła (czyli u producenta) i jak najbardziej ten przekaźnik się nadaje. Zamówiłem ppm-05/8 (mój zakres elektronarzędzi od 220 wat do ponad 1600 wat).
Jak przyjdzie i wszystko podłączę, to wrzucę jakiś opis.
Pozdrawiam,
Marek

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2016, 10:08:27 am »
Jeżeli kogoś interesuje to mogę się pochwalić i opisać.

A nawet trzeba :)

Co tak sam z wiadomościami będziesz chodził :P
,,Trza''się podzielić :)
Pozdrawiam ;)

Offline MarekS.

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Carpe diem
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2016, 10:18:03 am »
Spoko ;)

Offline terminux

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 102
    • Zobacz profil
Odp: automatyczne uruchamianie odciągu
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2016, 11:00:24 am »
Ja też spoko  ;D

Jak tylko jakoś ogarnę opis i rysunki (czyli jak znajdę trochu czasu  >:( ) to wrzucę opis na forum.