Czerwiec 24, 2018, 03:05:04 am

Autor Wątek: Rozcinać i kleić, czy zostawić w całości.  (Przeczytany 194 razy)

Offline Smokobójca

• Newbie
  • *
Rozcinać i kleić, czy zostawić w całości.
« dnia: Czerwiec 05, 2018, 18:24:57 pm »
Dzień dobry!
Proszę o radę.
Pracuje nad ławką do wiatrołapu.
Materiał to sosna, wilgotność ~8%
Standardowo rozcinam i kleje, sprawa oczywista ale w przypadku boków ławy mam wątpliwość.
Mam 24 cm-owy bok o długości 200 cm i 2,5 cm grubości (wszystko już na gotowo) i w planie miałem postąpić z nim jak z resztą ale ostatnio oglądałem podobny mebel, stary - sądzę, że przynajmniej 100 letni i tam boki były w całości. Wszystko proste, że można strzelać.
Proszę o podpowiedź, ciąć czy nie ciąć?
Z przyczyn estetycznych (oraz robocizny, wszystko ręczną płatnicą) wolałbym zostawić.
Na wypadek gdyby mój opis nie był jasny dodaje jako załącznik szkic przedstawiający bok ławki.

Offline tomekz

• Hero Member
Odp: Rozcinać i kleić, czy zostawić w całości.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2018, 20:49:38 pm »
Jeśli bok masz z całej deski 24 cm szer i znajduje się tam rdzeń -to bym jednak kleił .Chyba ,że wybitnie jest to deska ze środka  kłody.
Jeśli deska ta jest wycięta poza rdzeniem z bardzo szerokiej dechy -można zostawić.
ale
100 lat temu było inaczej przygotowywane drewno do stolarki ,więc teraz z braku takiego drewna robimy klejonkę .
To tak w skrócie

Offline Smokobójca

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2018, 21:32:11 pm »
Zatem bez lenienia, muszę ciąć i kleić.
Deska jest z poza rdzenia, jednocześnie nie jest fragmentem szerszej deski a tym co pozostało po odcięciu bezużytecznych, drobnych fragmentów.
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, płatnica w dłoń i ruszam.

P.S. Z ciekawości jeszcze dopytam, czy te stare metody przygotowania drewna pozwalały nawet na to, żeby deski takie jak moje czyli "z tendencją do kręcenia się" można było stosować w całości czy raczej w ramach tego przygotowania była również surowa selekcja desek?

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2018, 21:49:19 pm »
Dawniej  składach drewna można było kupić deski tak szerokie ,że pozwalały wykonać bok szafy ubraniowej w całości . Wycięte z grubych kłód i sezonowane wiele lat na powietrzu.
Taki materiał spotyka się obecnie  czasem  w tartakach drewna egzotycznego.

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2018, 00:35:52 am »
A ja mam inne zdanie.
Nie rozcinaj.
Zrób z całości