Czerwiec 25, 2019, 19:47:52 pm

Autor Wątek: Niewidoczne połączenie pod kątem  (Przeczytany 483 razy)

Offline Manveeru

• Newbie
  • *
Niewidoczne połączenie pod kątem
« dnia: Grudzień 07, 2018, 13:21:50 pm »
Witam serdecznie,

Mam taki spory dylemat. Robię dla kogoś łóżeczko piętrowe dla dzieci. Dla siebie zrobiłem już takie samo. Ale chodzi o to że mam do połączenia dwie kantówki 6x8cm pod kątem 63st. U siebie zrobiłem to wklejając 4 kołki drewniane fi 10mm. No ale gdzieniegdzie połączenie to nie jest za dokładne ponieważ ciężko przy pomocy zwykłej wiertarki i bez warsztatu wstrzelić się równo w jedną i drugą powierzchnię. Efekt taki że to tu to tam zeszło mi jakieś pół milimetra co mnie denerwuje. Robiąc kolejne łóżeczko jestem o tyle mądrzejszy żeby wiedzieć aby drugi raz tak nie robić.

Tutaj moje pytanie. Najlepszym sposobem aby połączyć pod kątem te dwie kantówki wydaje mi się że będzie:

a) wywiercić w jednej kantówce sękownikiem dziurę, połączyć obie kantówki wkrętem ciesielskim fi 6mm lub 8mm i załatać dziurę flekiem
b) użyć wkręta z dwustronnym gwintem i skręcić obie kantówki

Oczywiście obie powierzchnie zamierzam dodatkowo skleić klejem klasy d2 lub D4 (poliuretanowy)

Przewaga punktu B jest taka że połączenie będzie całkowicie niewidoczne podczas gdzie w pierwszym punkcie muszę użyć sękownika i flekownika. Jednak wydaje mi się że docisk wkrętem ciesielskim będzie mocniejszy niż w przypadku punktu B.

Bardzo proszę o pomoc doświadczonych w tym temacie stolarzy:)
Dodam tylko że kantówki strugane 6x8cm trochę ważą a ja mam zawsze zwyczaj robić coś co wytrzyma ponad normę:)