Lipiec 21, 2018, 07:52:45 am

Autor Wątek: Piła stołowa a wióry  (Przeczytany 598 razy)

Offline Plut3k

• Newbie
  • *
Piła stołowa a wióry
« dnia: Kwiecień 06, 2018, 22:48:36 pm »
Cześć,
Nigdzie wcześniej nie widziałem jak działa piła stołowa, tylko na filmikach na YT dlatego zadam dziwne pytanie. Czy to jest normalne, że z każdej strony piły lecą wióry? Od dołu, bo obudowa piły ma szczeliny potrzebne do zmiany kąta i wysokości. Z przodu, bo odciąg nad tarczą nie wszystko odciągnie.
Pytanie kolejne - jak pracować bez górnej osłonki skoro wszędzie lecą wióry? Na YT widać mnóstwo filmików, jak się tnie bez górnej osłonki, ale to nie dla mnie, bo wióry na twarz mi lecą :D Cały warsztat jest w pyle... To normalne czy może ja coś robię źle lub mam złą tarczę (uniwersalna macallister) albo słabą piłę (macallister)?

Offline zamator

• Full Member
Odp: Piła stołowa a wióry
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2018, 09:36:11 am »
lecą wióry czy pyłek?
dużo zależy od tarczy i ciętego materiału

tarcza ma być ostra i w miarę dopasowana do materiału
wymień tarcze i od razu zobaczysz różnice
ciąłem ostatnio wirówkę na 64 zębowej CMT - średnio już ostra -> cały garaż w zawalony
wymieniłem na boshową multi coś tam (48zębów, prawie nówka) - > od razu lepiej szło i wiórów / pyłumniej...

a na YT... większość na odciągi, więc im wióry zasysa :)

Offline Plut3k

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2018, 09:59:47 am »
W odkurzaczu jest i pyłek i wiórki. Odciąg mam zrobiony ze zwykłego odkurzacza - może jego moc 800W jest za mała w porównaniu do sprzętu prof. i dlatego nie wsysa wszystkiego co generuje piła? Domyślam się, że jeśli pozaklejam szczeliny pod piłą, to będzie ssało z tych miejsc, gdzie generowane są wióry. Tarcza jeszcze ostra, zero kopcenia i przypalonych desek, choć na pewno nie jest najlepszej jakości.

Offline zamator

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2018, 11:11:23 am »
ja tez tylko na odkurzaczu...

im więcej zębów i im bardziej ostrzejsze, tym mniejsze wiórka... 
tarcze ustaw tak, aby lekko tylko (1mm :) wystawała z materiału (tak aby jak najbardziej "płasko" wchodziła)

tu masz sposób... z kanału stolarnia od zera

Offline Lopi1

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2018, 10:01:43 am »
Mam zwyklego PTS 10,  w celu likwidacji pyłu i wiorów dokoła pilarki zakupiłem odkurzacz macAllistera i separator. No i sporo tego jest odciągane przez odkurzacz ale nie na tyle by nie trzeba potem trzepać ubrania i wokól zamiatać miotłą. Wiadomo, że coś musi lecieć na boki, to nie profesjonalne odciągi ale sporo zamiatam z samej podłogi. Rozumiem, że za dużo oczekiwałem,czy może trzeba coś poprawić przy samej pile?

Offline amciek

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2018, 20:37:50 pm »

ale to nie dla mnie, bo wióry na twarz mi lecą :D Cały warsztat jest w pyle...

Dlatego większość osób która tnie ma:
- odciag
- okulary
- a niektórzy nawet maskę
- filtr pod sufitem który włączają po robocie

Nie unikniesz pyłu choćby nie wiem co robił. Trzeba sprzątać co jakiś czas.

Kiedys też się wkurzalem. Może profesjonalne ale piły z dużymi odciagami lepiej sobie radzą (mądre osłony, mocne ssanie) ale nie wymagaj od marketowej piły cudów.

Offline Narzędzia Bosch

• Newbie
  • *
    • Elektronarzędzia Bosch
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2018, 13:31:24 pm »
Mam zwyklego PTS 10,  w celu likwidacji pyłu i wiorów dokoła pilarki zakupiłem odkurzacz macAllistera i separator. No i sporo tego jest odciągane przez odkurzacz ale nie na tyle by nie trzeba potem trzepać ubrania i wokól zamiatać miotłą. Wiadomo, że coś musi lecieć na boki, to nie profesjonalne odciągi ale sporo zamiatam z samej podłogi. Rozumiem, że za dużo oczekiwałem,czy może trzeba coś poprawić przy samej pile?

Witaj, pomogłaby zewnętrzna osłona na tarczę z odsysaniem - niestety do PTS takiej osłony nie oferujemy. Możesz zobaczyć jak wygląda ona w modelu GTS 10XC. Ze względów bezpieczeństwa nie rekomendujemy samodzielnych prób wykonania takiej osłony.
Pozdrawiam, Ekspert Bosch

Offline darkowski

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2018, 13:50:04 pm »
Też mam PTS10 i moim zdaniem sypanie spod tarczy to pikuś. Ta maszyna sypie wiórami z każdej możliwej strony. Najwięcej szparą z przodu gdzie chodzi mechanizm regulacji pochyłu. Ja się ratuje upychając piankę do pakowania w szpary, oraz zaklejając mechanizm pochyłu taśmą (rzadko pochylam tarczę). Jest to jednak maszyna budowlana, a nie precyzyjna warsztatowa, także nie ma co wymagać precyzyjnego odciągu.
Ciąć, czy nie ciąć? Oto jest pytanie.