Sierpień 20, 2018, 22:43:02 pm

Autor Wątek: Ukośnica Makita LS1019L  (Przeczytany 386 razy)

Offline dawid.forum

• Newbie
  • *
Ukośnica Makita LS1019L
« dnia: Marzec 21, 2018, 09:30:45 am »
Dzień dobry,
Kupiłem niedawno ukośnicę Makita LS1019L. Czy tylko u mnie występuje problem "nie trzymania" kątów poziomych?
 Protem polega na tym, że  przy zdefiniowanych kontach 45 stopni (innych jeszcze nie sprawdzałem) ukośnica tnie materiał niedokładnie. Zarówno z lewej jak i z prawej strony rowki w skali są wycięte w taki sposób, że piła tnie nieco bardziej rozwarty kąt - zamiast nominalnych 45 stopni tnie tak samo z lewej jak i z prawej strony około 45,1 stopnia.
 Wydaje się to nie wiele, ale np. przy składaniu elementów uciętych pod kątem 45 stopni przy szerokości tych elementów ok 10 cm wychodzi szczelina ok 0,8 mm. Przy dłuższym cięciu szczelina może osiągnąć szerokość 1,5 mm. Wiele wskazuje na to, że skala ma nieprecyzyjnie wycięte rowki. Czy spotkał się ktoś z takim problemem ?
Pozdrawiam.
Dawid
PS. w załączniku zdjęcie skali z rowkami.

Offline szymonrc

• Newbie
  • *
Odp: Ukośnica Makita LS1019L
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2018, 12:59:26 pm »
Wątek już może trochę wiekowy, ale powiedz, czy poradziłeś sobie z problemem?
Czy przy cięciu w lewo, jak i w prawo kąty rozjeżdżają się zawsze ku 45,1 ("na zewnątrz"), co by oznaczało "rozciągniętą" skalę?
Być może jednak wystarczyło tylko wyregulować pilarkę?
Napisz coś jeszcze o wrażeniach użytkowych, wadach i zaletach LS1019L, bo rozważam jej zakup, a opinii w sieci jak na lekarstwo.
Na zagranicznym forum wyczytałem tylko, że częstą przypadłością są wygięte prowadnice liniowe, co skutkuje nieprostolinijnym cięciem (piła tnie w banan). Można to jednak wyregulować przez odpowiednie obrócenie wałków wokół osi.
Kolejna niedogodność, to podatność tej ukośnicy na odbicia ciętego materiału, co może być stosunkowo niebezpieczne.