Marzec 29, 2024, 09:26:16 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Przemcio

Strony: [1]
1
Krok po kroku (realizacje własne) / Twór z wióra i forniru :)
« dnia: Styczeń 31, 2016, 20:41:03 pm »
Witam

Chciałem się podzielić z Wami jednym z moich projektów :)

Regał/Ścianka czy jak to nazwać był konstruowany bezpośrednio pod potrzeby wymagającego inwestora :) czyli mnie i moja drugą połowę :)

Został zrobiony z surowej płyty wiórowej z odzysku ( przekładki pomiedzy płytami ) i oklejony hebanowym fornirem modyfikowanym :) i pokryty woskiem twardym olejnym "OSMO"

Cały regał i wszystko co chcieliśmy w nim zostało najpierw naszkicowane ołówkiem ręcznie na ścianie a potem przy pomocy poziomicy laserowej z laserem krzyżowym co do milimetra rozrysowane na ścianie. Dzięki temu wszystkie wymiary potrzebnych elementów można było zdejmować bezpośrednio ze ściany :) bardzo to ułatwiało docinanie wszystkich części na bierząco. 

Zdaje sobie sprawę ze wiele elementów zostało wykonanych niezgodnie ze sztuką i była improwizacja ale dobrnęliśmy do celu i jesteśmy dumni z efektu :)

Zdjeć jest sporo więc bedą powoli w wolnych chwilach  zamieszczane w kilku postach.

Niestety nie zawierają wszystkich procesów po kolei gdyż nie zawsze był aparat pod ręką :( Wiec w sumie nie jest to klasyczny STEP BY STEP ale zawiera dużo zdjeć "od kuchni" wiec mam nadzieje ze i tak komuś się coś spodoba.
Pracy przy nim było mnóstwo. Ale efekt końcowy był tego warty :)

A wiec do rzeczy :)

Najpierw główne konstrukcyjne płyty trzeba było przed skręceniem w całość okleić fornirem bo potem było by to trochę niewygodne. Przy okazji zanim nie zostało skręcone można i trzeba było zrobić próby wykończenia ( czyli jakim papierem do jakiego stanu szlifować i iloma warstwami OSMO pokryć.
 Zrobiliśmy kilka próbek i najbardziej ujęła nas wersja lekko ręcznie zagładzonego forniru papierem 180 wzdłuż włókien tak żeby pozostała widoczna i wyczuwalna faktura surowego drewna :) po czym pomalowanie 2 warstwami bezbarwnego OSMO Jedwabisty Połysk :)









No i powoli można było zacząć skręcanie głównych elementów :)
Na ścianie widać troche szkice :)



Puki co nic szczególnego -- wiem :)
Wygląda trochę dziwnie i nie obyło się bez pytań od osób postronnych --po co takie szczeliny i małe półki :)

Otóż ma to wyglądać tak jakby było wykonane z desek 10cm grubości :)

I tu zaczęło się "dziubanie" małych części i mnóstwo czasu na oklejenie ich dokładnie fornirem :) wosk zostanie położony dopiero na koniec.

   



W jedną z wnęk powędrował BioKominek :)

 Oczywiście po uprzednim bardzo dokładnym wyklejeniu wnęki wełna mineralna z ekranem aluminiowym do kominków oraz testach temperaturowych samego wkładu i otoczenia podczas pracy i pomiarach pirometrem cyfrowym zarówno wkładu jak i ściany desek leżących bezposrednio na wkładzie itd. Testy wyszły pomyślnie. :) wiec doszliśmy do wniosku ze można go przy zachowaniu pewnych warunków zamontować i spokojnie użytkować :)



Kolejna wnęka oczywiście jak nietrudno się domyśleć to miejsce na telewizor. Żeby można było swobodnie zrównać ekran z regałem oraz żeby nie było problemu z podłączaniem kabli itd zastosowaliśmy wieszak z wysięgnikiem podwójnym. Pozwala na odsuniecie telewizora od ściany na max 45cm :)



Ciag dalszy niebawem nastąpi :)

2
SAM'y / Pilarka stołowa I Nie Tylko ;-)
« dnia: Listopad 28, 2015, 16:58:46 pm »
Męczyłem się kiedyś na takim ustrojstwie na szybko zmajstrowanym z pilarki i starej szafki :(



Pewnego słonecznego dnia powiedziałem DOŚĆ TEGO :)
Postanowiłem coś zmienić w Przemcio Garage :)

Wpadła mi za grosze taka ruskaja machina ale ze w takim stanie stanowczo nie nadaje się to do użycia trzeba było zakasać rękawy i...........

O tym będzie ten temat :)

Tyle tytułem wstępu :)

Wiem że na tym forum nikt nie przepada za zimną stalą ale akurat miałem sporo luźnych profili ocynkowanych wiec chcąc nie chcąc postanowiłem je wykorzystać.
Nie sztuką jest iść do sklepu i kupić wszystko nowe bo w sumie gotową pile też można kupić ;)

Zacząłem przygotowywać wszystko powoli, ciąć metal i krzesać iskry :)



Potem odpaliłem Tiga i fenix zaczął powstawać z popiołów :)



Jako regulacje zagłębiania posłużyły części ze starego niepotrzebnego lewarka



Potem trzeba było pomyśleć o jakimś sensownym blacie.

Tak wiem wiem Mdf się "niby" nie nadaje ale nie mówię tego przy nim głośno bo jeszcze usłyszy ;)

Puki co i 2 lata nie zrobiło na nim wrażenia. Jedynie wierzchnia warstwa Hdf jest do wymiany. Niedługo zastąpię Hdf cienką sklejką. Chyba że zastąpię cały ten mebel systemem CMS z F. Bo coraz bardziej mi się podoba i zaczyna za mną chodzić :)
Ale puki co działa i nie ma chęci przestać :)

Wróćmy do blatu.

Nie chciałem rezygnować z dostępu do "walka z nożami" wyrówniarko-heblarki czy jak to nazwać :) wiec trzeba było trochę pokombinować, pofrezować itd



Jako ze 80x80cm wydawało mi się zbyt mało wiec za jednym zamachem powiększyłem blat o kolejne 80x80 :)



Potem okleiłem zwykłym Hdf-em całość



Żeby nie było ze jest to tylko bezsensowny mebel z wysuwaną piłą trzeba było zatroszczyć się o Culagę i prowadnice

Wiec wyfrezowałem parę rowków i wkręciłem w nie ceowniczki amelinowe ;)



Składanie blatu i blokadę rozwiązał kawałek płyty osb



Teraz jedna z ważniejszych rzeczy w pile stołowej :) czyli "culaga"
Celowo nie robiłem wąskiej czy trójkątnej bo przydaje się miejsce na kątowniki miarki ołówki "żelazko popychacze" i inne podobne rzeczy pod ręką :)
Zdjęcia pokażą wszystko :)



No i najważniejsza rzecz to powtarzalność wymiarów i dokładność :)
Wkleiłem sobie w wyfrezowany rowek taśmę mierniczą i z kawałka rurki papierowej, szkła powiększającego i kawałka nitki zrobiłem sobie takie super oczko :) ( jest przykręcone do culagi śrubami w otworach na fasolkę co umożliwia kalibrację po zmianie tarczy lub Freza :) )

Nie mam zdjęcia wklejonej na gotowo taśmy ale każdy chyba potrafi sobie wyobrazić jak taka taśma wyglada. Złożona jest z 2 szt precyzyjnie dremelem przycięta na łączeniu blatów. Dzięki temu mam miarkę 1m i precyzyjne oczko na stałe. :)

Taki jest widok w oczku



Do pełni szczęścia wyfrezowana płytki "zero clearence" do frezów i tarcz :)



Efekt finalny :)




.............Cdn :)

3
Przedstaw się na Domidrewno / Witam wszystkich :-)
« dnia: Listopad 24, 2015, 19:24:46 pm »
Witam wszystkich forumowiczów.

Zgodnie z tradycja forumowa jest to pierwszy mój temat i post. Jak nie trudno sie domyśleć po nicku mam na imię Przemek. Jestem z Mazowsza :)

Moją pasja jest ogólna tematyka DIY oraz Car i Home Audio oraz DIY z tym związane :)

Przeglądałem juz nie raz portal DiD i forum jako gość wiec nadszedł czas się zalegalizować :)

Mam nadzieje nauczyć się od Was czegoś ciekawego o drewnie i nie tylko jak rownież sam służę pomocą jeśli tylko będę potrafił :)

Tyle na początek :)


Pozdrawiam

Strony: [1]