Kwiecień 19, 2024, 03:00:05 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - wro75

Strony: [1]
1
Jako że mamy słabą glebę w przydomowym ogródku, praktycznie lita glina, w zeszłym roku jakoś na wiosnę moja lepsza połowa na mocy nadanego jej prawa zarządziła, że potrzebne są skrzynki lub coś żeby je przesadzić. A że facetowi nie trzeba przypominać co pół roku, że ma coś zrobić, postanowiłem popełnić stojaki do  uprawy w pionie. Inspirację jak zwykle znalazłem w necie. Początkowo miały powstać dwa stojaki mieszczące po pięć metrowych donic, ale po wysłuchaniu sugestii, że  ostatnia donica wyjdzie bardzo wysoko, projekt został zmieniony na cztery donice po 1,2m.  Pojemność została taka sama i mieści 40 sadzonek. Docelowo stojaki będą wyposażone w coś na kształt podciąganej żaluzji z siatki, w celu zabezpieczenia przed ptakami.
Do konstrukcji stojaków użyłem desek 148x28 do donic 95x18 .  Przy zachowaniu odstępów między donicami ok 23 cm ostatnia donica wyszła i tak dość wysoko, bo ponad 180 cm do górnej krawędzi.  Początkowo nie zastanawiałem się nad ciężarem donic, po napełnieniu ziemią ważą swoje. W celu zmniejszenia wagi na spód wysypaliśmy keramzyt i dodaliśmy go również do ziemi. Cała konstrukcja jest składana, wystarczy odkręcić tylne wzmocnienia i uzyskujemy płaskie elementy łatwe do składowania np. w zimie, donice wylądują w garażu. Stojaki już są złożone, bez w.w siatki, jutro zrobię fotki to dodam. oczywiście zapomniałem robić zdjęcia z całego etapu powstawania i mam tylko te pierwsze.

2
Przyrządy / Zacinanie długich elementów na pile stołowej
« dnia: Maj 25, 2018, 12:03:51 pm »
Jestem w trakcie wykonywania stojaków ze skrzynkami na truskawki. Postanowiłem zastosować połączenia nakładkowe, w tym celu musiałem zaciąć dość długie elementy, ponad dwa metry. Pierwszym pomysłem jaki mi przyszedł do głowy to ukośnica. Niestety tempo pracy było niezadowalające a i materiał zwichrowany przez co efekt pracy raczej słaby. Do ręcznego zacinania nie mam warunków, mocowanie tak długich elementów. Postanowiłem użyć piły stołowej, Bosch GTS10. I tu pojawiła się konieczność szybkiego wymyślenia jakiegoś rozwiązania, podparcia drugiego końca dechy.  Po kilku próbach najlepszym rozwiązaniem okazało się kółko. Znalazłem w pudle z gratami jakąś część od czegoś i zaadaptowałem do potrzeb. Potem tylko kilka ruchów dłutem i strugiem i efekt jak na potrzeby architektury ogrodowej, zadowalający.

Tak to wygląda:


3
Odkurzacze / Karcher WD6 P
« dnia: Kwiecień 16, 2018, 23:41:04 pm »
   Jeżeli ktoś rozważa zakup odkurzacza Karcher WD6 p to zapraszam do zapoznania się z moimi spostrzeżniami.
Mam go niedawna  i niestety jestem srogo zawiedziony, jest to jeden z gorszych zakupów jakiego ostatnio dokonałem.
Producent w opisie podaje "...Układ czyszczenia filtra jest przewidziany do odkurzania wielkich ilości drobnego pyłu bez używania worka filtracyjnego..." niestety zapomniał chyba dodać, że filtr zatka się w ciągu kilku pierwszych minut użytkowania. Co powoduję drastyczny spadek mocy ssącej, czyniąc odkurzacz bezużytecznym gratem.
Jest oczywiście system czyszczenia filtra, ale żeby móc filtr oczyścić należy "... Włożyć uchwyt wężyka do zasysania do schowka na akcesoria przy głowicy urządzenia. Nacisnąć 3 razy przycisk czyszczenia filtra przy włączonym urządzeniu; zaczekać każdorazowo 4 sekundy między poszczególnymi naciskami..." Czyli, za każdym razem gdy zatka się nam filtr musimy odłączyć rurę od narzędzia wetknąć ją do schowka i uruchomić czyszczenie filtra. Gdybym wiedział, że tyle zachodu będzie z czyszczeniem, nigdy bym go nie kupił. Jedynym miejscem gdzie jako tako się sprawdza jest pilarka. Urobek jest na tyle duży, że nie zatyka filtra i bezpiecznie zbiera się w zbiorniku. Z ukośnicą zbytnio się nie polubił. W sobotę postanowiłem posprzątać auto, osobowe, i jak to w aucie, piach, kurz i trochę kamieni, w połowie pracy filtr nadawał się do czyszczenia. Dziś odkurzyłem ok 12m2 podłogi w piwnicy, trochę kurzu i drobnych ceglanych kawałków oraz wywierciłem w cegle 13 otworów ø 6mm. Wydajność spadła prawie do zera, a filtr i tą zatrważającą ilość kurzu, która zmienia go w bezużyteczną puszkę na kołach możecie zobaczyć na zdjęciach. Przed każdym użyciem filtr przedmuchiwałem sprężonym powietrzem.
  Jedynym ratunkiem, mam nadzieję jest podpięcie go do separatora, co zamierzam uczynić.

4
Meble warsztatowe / Panel na narzędzia z mobilnymi uchwytami
« dnia: Kwiecień 10, 2018, 00:06:22 am »
Jakiś czas temu zabrałem się za reorganizację mojego piwnicznego warsztatu i jednym z elementów jaki postanowiłem zamontować jest tablica/panel do mocowania narzędzi. Początkowo miałem kupny metalowy panel, który w żaden sposób nie spełniał moich wymagań, więc zagłębiłem się w czeluści internetu w poszukiwaniu inspiracji. Zwróciłem uwagę na panele z wpuszczonymi profilami aluminiowymi w które wsuwa się wszelkie uchwyty narzędziowe. Idąc tym tropem ,wymyśliłem tańsze rozwiązanie, chociaż może nie ja pierwszy wpadłem na ten pomysł. Osobiście nigdzie akurat takiego rozwiązania nie widziałem. Uchwyty mocowane są przy pomocy klinujących się małych listewek w przestrzeniach między listwami. Listwy są podfrezowane, tworząc coś na kształt rowków teowych. Poniżej zamieszczam link do filmiku gdzie pokazany jest sposób montażu.



A wygląda to tak:

5
Inne / Automat strugająco profilujący
« dnia: Listopad 12, 2017, 01:33:01 am »
  Tak sobie pomyślałem, że jako ciekawostkę, mógłbym opisać maszynę nie mającą zastosowania w naszych przydomowych warsztatach  i w większości zakładów stolarskich. Pokazać rozwiązania technologiczne, o których ja sam do niedawna nie miałem pojęcia i jak sądzę dla wielu forumowiczów też będą czymś nowym. Maszynę, której naturalnym środowiskiem są zakłady produkcyjne, między innymi takie w którym pracuję.
   A maszyną tą jest:
   Automat strugająco - profilujący marki Wainig, model POWERMAT 2400.

   Tak się prezentuje:


  Nie chcę się rozpisywać nie wiedząc czy kogoś to zainteresuje, ale jeżeli znajdzie się kilka osób to mogę opisać i nagrać kilka filmików jak wygląda obsługa takiego kombajnu. Jak wygląda pomiar narzędzi, jak działa  doostrzanie noży w maszynie przy pomocy automatycznych osełek, montaż narzędzi, ustawianie itp.

   Na wstępie i na zachętę mogę napisać, że. W modelu na którym przyszło mi pracować można zamocować 10 głowic lub frezów z maksymalnym obrotem rzędu 12 000 obr/min (część głowic).
W kolejności: dolny, prawy, lewy, prawy, lewy, górny, dolny, górny, dolny, uniwersalny.
Trzy pierwsze służą do wstępnej obróbki. Do splanowania dolnej powierzchni i prawej krawędzi oraz znormalizowania szerokości obrabianego elementu.  Kolejne dwa, prawy i lewy służą do końcowego nadania szerokości oraz końcowej obróbki bocznych krawędzi. Pierwszy górny ma za zadanie znormalizowanie grubości lub/i nadanie profilu. Kolejne dwa tj: górny i dolny nadają ostateczny wymiar z grubości oraz profilują obie płaszczyzny poziome.
Ostatnią głowicę możemy ustawić w dowolnej pozycji względem osi podłużnej elementu i wykonać frezowania lub cięcia niemożliwe do wykonania na pozostałych głowicach.
   Trzy pierwsze narzędzia mocowane są na typowe wrzeciona z mocowaniem starego typu hydro, natomiast pozostałe mają mocowanie typu PowerLock.
   Maszyna sterowana jest cyfrowo, ale możliwe jest również sterowanie ręczne. Ustawianie profilu rozpoczyna się od optycznego pomiaru narzędzi na specjalnym stanowisku, które mierzy wymiar z dokładnością do 0,01mm. Mierzone jest R.max, R.min oraz wybrany punkt w osi wzdłużnej narzędzia.  Wszystkie dane wysyłane są do obrabiarki, która to automatycznie ustawia pozycję głowic, tak aby poprawnie wykonać zadany profil.
   Maszyna pracuje z max prędkością posuwu 60m/min, wyposażona jest w osełki profilowe oraz do noży prostych, płynną kontrolę obrotów narzędzi, kontrolę wibracji, kontrolę przeciwkolizyjną narzędzi itd.
   Tak więc, jeżeli są chętni na garść bardziej precyzyjnie opisanych ciekawostek proszę o odzew.

6
Odkurzacze / Odkurzacz centranny
« dnia: Grudzień 04, 2016, 19:57:49 pm »
Witam,
Chciałem się dowiedzieć co sądzicie o zastosowaniu odkurzacza centralnego, jako siły ssącej? W zestawie jednostka centralna Flexit CV200 oraz separator trocin.
Dane odkurzacza:

Max airwatt                 734
Max ciśnienie             25kPa
Zdolność zasysania   480W
Głośność                   70,5 dB
Moc silnika                 1700W
Pojemność                   25L
Przepływ powietrza      55L/s

7
Przedstaw się na Domidrewno / Witam, cześć i czołem...
« dnia: Listopad 21, 2016, 22:07:36 pm »
Jestem Paweł mam 41 lat. Z wykształcenia stolarz, "niestety"większość zawodowego czasu spędziłem z płytą, przy produkcji i montażu wszelakich mebli, oraz przez ok 7 lat jako projektant kuchni. Od kilku lat pracuję z litym drewnem, produkcja listew profilowanych. Od jakiegoś czasu staram się odświeżyć sobie wiedzę z zakresu "stolarstwa rzemieślniczego" i hobbystycznie w zaciszu piwnicznym popełniam czasem jakieś drobne prace.  ;D

Strony: [1]