Marzec 29, 2024, 07:52:24 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - amigorg

Strony: [1] 2 3 ... 19
1
Krok po kroku (realizacje własne) / Ozdobne ramy na okna domku w ogrodzie
« dnia: Czerwiec 10, 2023, 15:00:35 pm »
U sąsiadów są małe dzieci. Mama poprosiła o ozdobne ramy na okna drewnianego domku w ogrodzie.
Zrobilem takie z drewna sosnowego. Elementy sklejone na zakładkę. Zakładki wykonane piłą stołową. Wzory roślinne i motylki wyciąłem frezarką zamontowaną w pantografie do kopiowania. Całość pomalowana farbami wodoodpornymi.

2
Krok po kroku (realizacje własne) / Prezenty z drewna
« dnia: Styczeń 06, 2023, 10:16:40 am »
Cześć
Zbliża się impreza rodzinna - szykuję kilka prezentów z drewna. Ma być szkatułka, pojemnik/nosidełko na piwo/wino, deski na koreczki itp.
Materiał, to sosna, brzoza, dąb i sklejka.
Szkatułka już gotowa, na resztę pociąłem materiał, jestem w trakcie wykonywania desek do koreczków.

3
Krok po kroku (realizacje własne) / Składany stół/przystawka
« dnia: Grudzień 15, 2022, 22:18:16 pm »
Cześć.
Zapewne każdy z Was "lubi" coś zrobić na tzw. "zapalenie płuc". W poniedziałek sąsiad poprosił mnie o pilne wykonanie stolika-przystawki do posiadanego stołu w związku ze zjazdem rodzinnym na Wigilię św BN. Przystawka ma być składana, o wymiarach 140 x 100 x 75 cm. Przystawka przystawiona do stołu przedłuży go do 350 cm.
Przystawkę wykonałem z drewna sosnowego, składa się z blatu, oskrzyni i przykręcanych nóg. Blat sklejony jest z 10-ciu desek 100 x 14 x 2 2 cm, oczywiście na przemian strona  lewa, prawa z użyciem lamelek "20". oskrzynia wykonana jest z desek 7 x 2 cm łączonych na końcach
 metalowymi uchwytami na nogi. Nogi mają przekrój 5 x 5 cm z zamocowanymi śrubo-wkrętami 8 mm. Blat do oskrzyni zamontowany zostanie przy pomocy uchwytów/klocków drewnianych przykręconych od spodu do blatu i końcami zamocowanymi luźno w wycięciach oskrzyni, dzięki czemu blat będzie "pływający".  Po oszlifowaniu elementy pokryte są impregnatem gruntującym Penetrin. Kolejno będą dwie warstwy lakieru bezbarwnego półmat.

4
Krok po kroku (realizacje własne) / Ławka dookoła drzewa
« dnia: Październik 15, 2022, 10:23:24 am »
Witam
Jestem w trakcie wykonywania ławki dookoła drzewa. Zdjęcie przedstawia ławkę okrągłą ale ja wykonuję ławkę sześciokątną. Materiałem jest modrzew i sosna. Deski wykonałem z rozciętych pni przy pomocy piły taśmowej ( brzeszczot 25 mm), następnie obrabiałem na wyrówniarce i grubościówce do grubości 30 mm.
Ławka ma ok 200 cm średnicy i 95 cm wysokości. Siedlisko ma 48 cm szerokości i 48 cm wysokości. Elementy są łączone ma czopy i klejone klejem D4.

5
Krok po kroku (realizacje własne) / Japońskie TORI
« dnia: Wrzesień 10, 2022, 17:13:06 pm »
Cześć
Znajoma poprosiła o wykonanie kostrukcji w stylu japońskim do ogrodu przydomowego.
 "Japońskie Torii są symboliczną bramą łączącą świat ludzi z wiecznym światem duchów, a ich charakterystyczny kształt przypomina grzędę dla ptaków.

Kiedy bogini słońca Amaterasu ukryła się w jaskini, cały świat pogrążył się w ciemności. Inne duchy zastanawiały się, jak ją z tej jaskini wywabić. I wymyśliły, że zbudują wielką grzędę, na której usiądą sobie ptaki o rajskich głosach, żeby dać koncert dla bogini.
Podstęp zadziałał i Amaterasu zachwycona ich ariami, wyszła z jaskini, a wraz z nią powróciła na ziemię jasność. Od tamtej pory Japończycy przed swoimi świątyniami i chramami budują specjalne konstrukcje zwane Torii
"
Tekst na podstawie stron national- geographic.

Konstrukcję o wysokości 260 cm i szerokości w świetle 140 cm wykonuję z drewna sosnowego,
słupy o przekroju 15 x 15 cm mają 310 cm
Pierwsze zdjęcie pochodzi z internetu.
Na drugim niektóre elementy, które już wykonałem.
Na trzecim zdjęciu obrabiam słupy za pomocą odwróconej strugarki stołowej BT 155 N.











6
Cześć
Jakiś czas temu znajomi poprosili mnie o przerobienie, znaczące podwyższenie  ich dwuosobowego łoża. Obydwoje nieco "postarzeli się" o jakies kikadziesiąt kilogramów i mają trudne wstawanie i podnoszenie się rano z łóżka.
Obecnie, widoczne na pierwszym zdjęciu nogi (kule) mają 170 mm, uzgodniliśmy, że nowe nogi mają mieć 350 mm.
Wykonałem nogi o szerokości boku 150 mm z klejonego drewna bukowego o grubości 40/30 mm.
Teraz muszę wykonać nowe podpory pod środek łoża oraz metalowe mocowania nóg, przykręcane do ramy łóżka.

7
Hyde Park Domidrewno / eBike SAM
« dnia: Maj 31, 2022, 17:16:50 pm »
Cześć
 Kilka dni temu przerobiłem ponad rok temu zmontowane przeze mnie rowery mój MTB i żony rekreacyjny na eBike,
"Damka" żony wyposażona jest teraz w silnik typu HUB zabudowany w przednim kole o mocy 250 W  i baterię 36 V, 10,4 Ah bagażnikową.
Mój MTB zbudowany na ramie "KANDS" ma teraz napęd centralny 500 W zasilany baterią tzw bidonową 48 V, 12 Ah. Silnik przekładniowy TSDZ2 zawiera sterownik do którego podłączone są czujniki: kadencji (PAS), nacisku na pedały (tensometryczny) i czujnik prędkości. Zestaw wyposazony jest w wyświetlacz, wskazujący parametry jazdy, dający możliwość ustawiania parametrów i stopnia wspomagania od 36% do 300%- jest to napęd wspomagający rowerzystę, wymaga od niego pedałowania, wywierania nacisku na pedały - im mocniej naciskasz, tym bardziej cię wspomaga. Jazda jest przyjemna, dzięki wspomaganiu elektrycznemu i 10 rzędowej kasecie 11 - 46 T udało mi się pokonać wielokrotnie wzniesienie, którego dotychczas "na nogach" nie udawało mi się zdobyć.

8
Krok po kroku (realizacje własne) / Budki lęgowe dla ptaków
« dnia: Marzec 16, 2022, 11:57:00 am »
Cześć
Wiosna za drzwiami. wykonałem nowe budki lęgowe typ A dla sikorek i kowalików  wg wzoru profgesora Jana Sokołowskiego. Rysunki umieszczone są w przewodniku "PTAKI" Dariusza Graszka - Petrykowskiego.
Budki są z drewna sosnowego, malowane tylko daszki.

9
Krok po kroku (realizacje własne) / "Obrazy" w ogrodzie
« dnia: Wrzesień 24, 2021, 11:17:39 am »
Cześć
Wykonałem ramy do utworzenia żywych "obrazów" w ogrodzie. Ramy mają wymiary 2000 x 1200 x 100 x 40 mm. Są wykonane z drewna modrzewiowego ( sklejone kantówki), połączenia wykonano na czopy. Ramy pomalowałem dwuskładnikowym lakierem poliuretanowym służącym do malowania łodzi.
Ramy mają okraczać krzewy ozdobne, tworząc "żywe, kwitnące  obrazy".
Dzisiaj będzie montaż (o ile nie będzie padało.

10
Krok po kroku (realizacje własne) / Renowacja foteli tarasowych
« dnia: Lipiec 31, 2021, 14:44:54 pm »
Cześć
" Nie chcem ale muszem" - dostałem do renowacji cztery fotele tarasowe, mam coś z tym zrobić.

11
Krok po kroku (realizacje własne) / Renowacja mebli rodem z PRL
« dnia: Lipiec 08, 2021, 22:32:22 pm »
Cześć
Zabrałem się za renowację dwóch foteli. Wg mojej wiedzy, są to fotele zaprojektowane przez Henryka Lista, absolwenta wrocławskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Były produkowane w latach 67 - 70 ubiegłego wieku.
Podobają mi się. Mają znakomite proporcje i lekkość stylu. Wykonane są z drewna bukowego.
Renowacja będzie polegała na zdjęciu z drewnianej konstrukcji starego lakieru i pokrycie nowym oraz wymianie tapicerki.
Dzisiaj zdjąłem stare powłoki - pozostało wyczyszczenie zakamarków. Odwiedziłem też tapicera - podyktował dość wysoką cenę, pewnie tapicerkę wykonam sam.

12
Pneumatyka / Mini kompresor
« dnia: Maj 30, 2021, 23:36:08 pm »
Cześć.
Po wymianie  lodówko-zamrażarki w domu, pozyskałem agregat/kompresor.
Postanowiłem zatem wykonać mini kompresor. Jako zbiornik wykorzystam 3 kg butlę turystyczną na propan butan  o pojemności 7,2 litra. Obejrzałem kilka filmów na kanale YT o tym temacie i wiedzę tak zdobytą wykorzystam przy budowie.
Opróżniona butla czekała kilka lat w warsztacie aż się doczekała. Po odkręceniu zaworu gazowego, wypłukałem zbiornik wodą z mydłem. Następne rozwierciłem gniazdo zaworu do średnicy 20 mm, w którym po przyspawaniu nypla 1/2" zamontowany będzie zawór 1/2". W ściance bocznej wywierciłem 3 otwory fi 26 mm do których wspawam gwintowane tulejki z gwintem 1/2". Na spodzie będzie korek spustowy na skroploną wodę, u góry będzie zamontowany prestostat z reduktorem ciśnienia i zawór zwrotny Do butli przyspawam jeszcze uchwyty na agregat i podstawę od spodu.
Na ostatnim zdjęciu zgromadzone wyposażenie: zbiornik, prestostat, agregat, zawór zwrotny, rurka odprężnika, zawór 1/2", mufki z gwintem 1/2"do wspawania, wężyk 8 mm, opaski zaciskowe, nyple i mufki 1/4" do zamocowania prestostatu, szybkozłącze M, 8 mm do zaworu zwrotnego.
Mam wprawdzie w warsztacie kompresor 2,2 kW, 50 l, ale lubię robić maszyny a mała sprężarka przyda się do malowania natryskowego małych elementów, przedmuchiwania wnętrza  obudów komp. stacjonarnych, pompowania kół rowerów.

13
Cześć
Kamerdynery są, teraz jest potrzeba zrobienia drewnianej galanterii: miski, deski do krojenia, serwowania, stojaki na papier itp.
Zrobię trzy miski z drewna brzozowego - z kłody na pile taśmowej wyciąłem trzy krążki o srednicy 160 mm i grubości 70 mm. Jedna miska już gotowa (wykończona woskiem), druga w trakcie.

14
Cześć
Aktualnie wykonuję trzy Kamerdynery ( fot.1) do domku letniskowego w którym nie ma szaf.
Drewno modrzewiowe, połączenia na czopy wykonane Pantorouterem, krawędzie obrobione frezarką pod stolikiem przenośnym montowanym na prowadnicach pilarki. Wieszaki ubraniowe sklejone z listew, jeszcze nie obrobione.

15
Krok po kroku (realizacje własne) / Stolik wg wzoru
« dnia: Kwiecień 09, 2021, 20:59:29 pm »
Cześć
Nowe zadanie - mam wykonać stolik na uzupełnienie kolekcji wg wzoru ze zdjęcia.
Pierwszy etap, to wykonanie nóg.
Nogi są długie (84 cm), toczone. Moja tokarka ma dużo krótsze łoże - muszę nogi wykonywać w trzech elementach i następnie je skleić. Wykonam je z brzozy i jesionu.

Strony: [1] 2 3 ... 19