Kwiecień 24, 2019, 12:30:54 pm

Autor Wątek: elewacja drewniana  (Przeczytany 4042 razy)

Offline mar33cki

• Newbie
  • *
Odp: elewacja drewniana
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 30, 2019, 15:47:14 pm »
Jedyne skuteczne zabezpieczenie od dołu, to deska ze szczeliną max kilka mm.

Przerabiałem temat uniedostępniając przestrzeń wentylowaną nietoperzom. Przy szczelinie 15mm gacek się wciśnie. Przy siatce stalowej o oczkach 10x10mm też się wciśnie, albo znajdzie łączenie siatek i je rozepcha. A przy szczelinie mniejszej niż 3mm przylecą szerszenie, przegryzą sobie przejście i też jest problem... Może to defetyzm, ale takie życie...

Ja elewację zrobiłem na ruszcie krzyżowym z łat 6x4 cm, w to styropian z zewnątrz zaciągnięty klejem. Deski przykręcałem przez pióro, albo przez wpust - jak było wygodniej wkrętami 3.5, albo 3.

Czym zabezpieczacie elewację drewnianą wystawioną na deszcz, śnieg, słońce? U mnie po kilku latach lakier (Sadolin extra, oczywiście podkładowany Sadolin Base) wygląda beznadziejnie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2019, 15:49:20 pm wysłana przez mar33cki »

Offline siendziaty

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 17, 2019, 10:32:56 am »
Czym zabezpieczacie elewację drewnianą wystawioną na deszcz, śnieg, słońce? U mnie po kilku latach lakier (Sadolin extra, oczywiście podkładowany Sadolin Base) wygląda beznadziejnie.

W ubiegłe wakacje robiłem u siebie elewację drewnianą. Ruszt podwójny 5x8, w tym 2x wełna 8 cm i łaty 2,5x5. Drewno to modrzew profil budmax. Malowałem Tikkurila Valtti Complete. Elewacja od strony południowej, wschodniej i północnej. Na razie wygląda obiecująco, piękny matowy kolor. Podbitkę świerkową mam z Sadolina Extra.
Dla porównania w ogrodzie stoi zjeżdżalnia dla dzieci z domkiem, wystawiona na słońce i deszcz/śnieg etc., malowana jakieś 4-5 lat temu lakierobejcą Sadolina - całość konstrukcji jest z sosny i gdzieniegdzie lekko coś przebija, ale jest to w zupełności akceptowalne.

Offline hycel

• Hero Member
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 17, 2019, 12:56:46 pm »
Witam .
    Tez polecam Tikkurila Valtt stosowałem wielokrotnie i się nie zawiodłem.
   Pozdrawiam.

Offline mar33cki

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 12, 2019, 10:41:33 am »

W ubiegłe wakacje robiłem u siebie elewację drewnianą. Ruszt podwójny 5x8, w tym 2x wełna 8 cm i łaty 2,5x5. Drewno to modrzew profil budmax. Malowałem Tikkurila Valtti Complete. Elewacja od strony południowej, wschodniej i północnej. Na razie wygląda obiecująco, piękny matowy kolor. Podbitkę świerkową mam z Sadolina Extra.
Dla porównania w ogrodzie stoi zjeżdżalnia dla dzieci z domkiem, wystawiona na słońce i deszcz/śnieg etc., malowana jakieś 4-5 lat temu lakierobejcą Sadolina - całość konstrukcji jest z sosny i gdzieniegdzie lekko coś przebija, ale jest to w zupełności akceptowalne.
po roku, dwóch każdy wygląda ładnie, u mnie minęło ich z 8...
Teraz się zastanawiam czy olej nie byłby lepszy? Choć pewnie będzie wymagał częstszej obsługi, a tego chciałbym uniknąć

Offline mar33cki

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 23, 2019, 15:57:10 pm »
Bardzo dobrym wyborem są deski elewacyjne na bazie styropianu. Powlekane są specjalnym materiałem imitującym drewno, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne
wyczuwam reklamę... można i blachę z drewnianym wzorem...
ale jak już jest zamontowane drewno to nie będę go kompozytem krył