Wrzesień 24, 2018, 06:23:57 am

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Strugi / Miłość od pierwszego przeciągnięcia. Warto dopłacić do LN ?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Szymon dnia Wrzesień 19, 2018, 21:19:18 pm »
Cześć,
udało mi się upolować 4 używane wiekowe strugi recorda i stanleya. Są to moje pierwsze strugi w życiu. Jakie było moje zdziwienie odnośnie możliwości owych narzędzi, zakochałem się od pierwszego przeciągnięcia. Marzy mi się w miarę możliwości sukcesywnie powiększać strugową rodzinę. Z pewnością będę chciał kupić jakiś strug o niskim kącie natarcie, wręgownik, mały kątniki.

Chciałbym się dowiedzieć od osób które procowały na LN i Veritasie czy faktycznie warto dopłacić do Lie Nielsena, czy może różnica w cenie nie przekłada się na różnicę w jakości.
Moim celem jest nabycie takich strugów które będę służyć pokoleniom. Dlatego rozważam te dwie marki. Oczywiście nie skreślam chińskich wyrobów typu Quangsheng  czy Dictum.

Będę wdzięczny za kadzą pomoc, bo obecnie trwa walka między sercem i rozumem
Szymon
2
SAM'y / Odp: Ściski stolarskie do klejonki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jaho2000 dnia Wrzesień 14, 2018, 19:44:28 pm »
Cześć wszystkim
Co powiecie o takich ściskach? Znalazłem na OLX, gdzie sprzedawca liczy sobie 100zł/szt. Da radę kilkoma sztukami ścisnąć deski na blat stołu? Pytanie, czy nie blat przy ściśnięciu nie będzie się łódkować z racji braku ścisku na powierzchni blatu?
3
Strugi / Odp: Pierwszy strug i o strugach ogolnie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez venicess dnia Wrzesień 12, 2018, 21:21:42 pm »
Dzieki za odpowiedz :) naprowadziles mnie co i jak
4
Strugi / Odp: Pierwszy strug i o strugach ogolnie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Klo dnia Wrzesień 10, 2018, 21:41:02 pm »
Nie można edytować, więc piszę ponownie, bo nie chcę wprowadzić w błąd.

Nie wiem, jak w innych stanley'o podobnych strugach, ale grubsze ostrze do oryginalnego Stanley'a nie pasuje. Sprawdziłem na 4 mm grubości nożu. Tzn. nóż zamontowałem bez problemu. Problem pojawił się, gdy chciałem wysunąć nóż. Przez grubsze ostrze języczek na śrubie nie wchodzi wystarczająco głęboko w otwór w łamaczu i lipa. Może (choć nie sądzę) języczki w metalowcach innych firm są dłuższe?
Reasumując.
Decydując się na strug Stanley'a musisz pozostać przy cienkich 2 mm ostrzach.
5
Strugi / Odp: Pierwszy strug i o strugach ogolnie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Klo dnia Wrzesień 10, 2018, 19:58:52 pm »
Za 250 zł można skompletować podstawową kolekcję drewnianych strugów (zdzierak, równiak, spustnik, gładzik) łącznie z kątnikiem, który też warto mieć.
Kolejność używania podana w nawiasie. Gładzik i spustnik to w zasadzie jeden grzyb, z tym, że spustnika używa się do dłuższych elementów.
Mam dwa spustniki, jeden do wygładzania, a drugi (z większą szczeliną) służy mi jako równiak. Tak sobie wymyśliłem i jestem z tego zadowolony. :)

A jeśli celujesz w jakiegoś metalowca, to moim zdaniem rozmiar 5 lub 6 będzie optymalny. Chociaż do mniejszych elementów trochę za wielki i za ciężki. Zwłaszcza 6.
Jeśli zdecydujesz się na coś stanley'jo podobnego z nożem gr. 2 mm, to od razu odkładaj pieniądze na nóż porządnej grubości. :) Fabryczna blacha szybko się tępi i drży w czasie strugania.
Przygotuj się również na pracochłonne równanie stopy, gdy okaże się, że jest sporo nierówna. Lepiej zanieść strug do jakiegoś ślusarza na frezarkę. Chwila moment i równiutko.
6
Strugi / Pierwszy strug i o strugach ogolnie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez venicess dnia Wrzesień 09, 2018, 21:12:24 pm »
Cześć, otóż nigdzie nie moge znaleźć odpowiedzi na moje pytanie dotyczące strugów. Chciałbym kupić sobie pierwszy strug ręczny i totalnie nie wiem jaki to mialby byc. Wiem ze jest ich kilka rodzaji dlatego pytam jaki musialbym wybrac aby byl najbardziej "uniwersalny". Drugie pytanie to w jakiej kolejnosci strugac tzn. gdy mam powiedzmy gładzik,  zdzierak, spustnik, równik to w jakiej kolejnosci pracowac z materialem? Moge przeznaczyc od 200 do maksymalnie 250zl na strug wiec chyba juz cos lepszego znajde. Zastanawialem sie nad strugami stanleya ale nie wiem jaki rodzaj kupic. Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.
7
Strugi / Odp: Wykończenie rączek do struga
« Ostatnia wiadomość wysłana przez swfr dnia Sierpień 29, 2018, 22:21:14 pm »
To dobry wybór i napisali prawdę.
Nie będzie zostawał na rękach. Nie będzie się kleił, pod warunkiem, ze nałożysz go prawidłowo czyli 3 warstwy i wytrzesz do sucha po nałożeniu.
8
Strugi / Odp: Wykończenie rączek do struga
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wojtek62 dnia Sierpień 29, 2018, 15:39:31 pm »
zapytałem: Chciałbym zabezpieczyć rączki struga ręcznego olejem - Olej duński Fiddes Danish Oil 1L.
I moje pytanie czy można go zastosować do dowolnego drewna (nie mam pojęcia jakie to drewno), i czy podczas pracy strugiem, gdzie jak wiadomo jest ciepło rąk i pot olej nie będzie zostawał na rekach i czy szybko będzie się wycierał. A jeżeli nie ten to jaki byście polecali.

odpowiedzieli ze sklepu: Dzień dobry. Spokojnie może Pan zastosować olej duński. Utwardzi się i nie będzie zostawał na rękach.

Więc raczej trzeba wierzyć bo firma raczej znana i ceniona.

Ps. Nie podaję strony ale za zgoda moderatora podam.

9
Inne / Odp: .
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Heimdall dnia Sierpień 28, 2018, 16:07:08 pm »
Cały świat do tej pory radził sobie bez atuta.
99,99% świata nadal radzi sobie bez atuta.
Czy to mało czy nadal polemika jest wymagana?
Strony: [1] 2 3 ... 10