Wrzesień 26, 2018, 02:48:16 am

Autor Wątek: Jak ogarnąć trociny ?  (Przeczytany 540 razy)

Offline color1

• Newbie
  • *
Jak ogarnąć trociny ?
« dnia: Maj 07, 2018, 00:43:24 am »
Zrobiłem sobie blat pod frezarkę (g.w.) i o ile przy frezowaniu z prowadnicą, gdzie mam doczepiany odciąg (frezarka dmucha do góry, odciąg zasysa z góry, z resztą niebawem będę myślał nad dodatkowym odciągiem dolnym) wióry są opanowane, tak przy frezowaniu z wolnej ręki (krawędzie, krzywiki, itp) nie mam pomysłu (tzn mam) na wszechobecny urobek, który roznosi się po całej mojej "pracowni". Czy macie jakiś pomysł na odsysający ekran czy coś w tym rodzaju, aby paprochy nie lądowały na podłodze i okolicznych sprzętach ? Mam na myśli analogiczne rozwiązanie jak przy blacie próżniowym stosowanym w CNC... najlepiej coś co będzie łukowatym ekranem (dostawianym, długość około 75-80 cm)  zbierającym to co wylatuje spod frezu i jednocześnie sprosta sile ssącej standardowego warsztatowego odkurzacza (tzn. musi być odpowiednia siła ssąca, odpowiedni ażur na powierzchni ssącej).

Ma ktoś gotowe rozwiązanie czy mam kombinować ?

Offline rush

• Newbie
  • *
Odp: Jak ogarnąć trociny ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2018, 08:18:11 am »
Najprostsze rozwiązanie to skorzystać z dołączonej przystawki do odciągu jeśli taką posiadasz. U mnie taka przystawka jest cały czas doczepiona nawet pod stolikiem z prowadnicą, wtedy dwa węże od frezarki i prowadnicy łączą się w jeden do odciągu. Trochę irytuje wąż przy frezowaniu z wolnej ręki ale jest czysto.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2018, 08:20:34 am wysłana przez rush »