Grudzień 09, 2019, 07:02:33 am

Autor Wątek: Pilarka stołowa z wózkiem  (Przeczytany 20021 razy)

Offline przemoprzem

• Hero Member
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwiec 08, 2017, 13:35:05 pm »
Dokładnie - będzie odjeżdżać tarcza - ja już "tylko" rysunki muszę dać do tokarza ....

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #106 dnia: Czerwiec 08, 2017, 14:16:51 pm »
Znam ten projekt , dla mnie trochę za skomplikowany. Kołyskę można dać do wycięcia laserem, bolce można zastąpić w taki sposób :

Offline przemoprzem

• Hero Member
« Odpowiedź #107 dnia: Czerwiec 08, 2017, 14:29:23 pm »
Nie wiem co taniej i dokładniej wyjdzie - wytoczenie takich półkoli jak u mnie w projekcie to spacerek dla tokarza. Największy koszt to ok 20 kg stali. Na szczęście miałem krążki stalowe 10 kg ze sztangi i są idealne.

Offline norbert_o

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 08, 2017, 14:49:25 pm »
krzysiek a czy punk obrotu nie powinien znajdować się na zewnętrznej płaszczyźnie tarczy?

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 08, 2017, 16:40:29 pm »
Punkt obrotu a zasadzie oś obrotu powinna leżeć na pionowej płaszczyźnie symetrii tarczy tnącej jak najbliżej dolnej powierzchni stołu. Ograniczeniem są tutaj:
- średnica tarczek dociskowych na wałku
- średnica kół pasowych
Aby nie męczyć się z kołami pasowymi wziąłem pod uwagę silnik typu jamnik, taki silnik ma wznios 64 mm i przy tarczy 315x30 40z i grubości stołu około 10 mm daje wystarczającą maksymalną grubość cięcia.
@przemoprzem chyba masz ciut  :D przewymiarowaną kołyskę. Ale rozumiem ,że robi się z tego co się ma.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2017, 16:44:32 pm wysłana przez krzysiek »

Offline przemoprzem

• Hero Member
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 08, 2017, 19:50:55 pm »
Eee, średnica księżyców to raptem chyba 27 cm. Ja mam oś pochylania piły po prawej stronie tarczy na wysokości blatu - w drugiej połowie filmu widać to dokładnie.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 08, 2017, 20:39:11 pm »
To te "księżyce" będziesz na karuzelówce robił ? ;D

Offline przemoprzem

• Hero Member
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 08, 2017, 21:05:17 pm »
Hmmm. No gość ma wytoczyć z krążków - w jednym ma wytoczyć wpust, w w drugim "pióro". Polskiej rozcina na pół i dodatkowo podcina z jednej strony. To ma być toczone, rozcinane, frezowane ranty.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 08, 2017, 21:33:51 pm »
Z lasera  dwie "kołyski" nie powinny być droższe niż 50 PLN razem z materiałem. Blacha 10 mm średnica zewnętrza 100 mm , "łódka" (pozostałość po wycinaniu kołyski) 10 mm.
Jutro albo w sobotę będę robił statyczne symulacje obciążeniowe. Nie powinno być kłopotów przy tych wymiarach.
Zastanawiam się nad dwoma bolcami z nabitymi małymi łożyskami, bolce 8 mm średnica zewnętrzna łożyska 20 mm. 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2017, 21:36:28 pm wysłana przez krzysiek »

Offline pacyfic_77

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #114 dnia: Czerwiec 11, 2017, 11:42:46 am »
Super maszynki projektujecie :) Moja maszynka ma być wykorzystywana hobbystycznie ;) Tak na szybko zrobiony blat z polowy deski kreślarskiej. Przy średnicy piły 200 mm wystaje ponad stół 45 mm, myślę że nieźle. Przy planowanej pile 300 mm to będzie o 50 mm więcej tak więc mi w zupełności wystarczy :P
Mam do Was pytanie. Kupiłem ostatnio (rok temu  ;) ) heblarkę jak na załączonym obrazku. Mam też silnik 3 fazowy starego typu na 2800 obrotów. Wałek w heblarce jest 3 nożowy. Jakie obroty ma mieć wałek ?. Kółko na wałku to 68 mm. Mam zamiar wymienić koło na silniku.
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #115 dnia: Czerwiec 11, 2017, 14:23:07 pm »
Prędkość wału 3 nożowego może być ok 4200 - 4500 obr/min. Ja tyle mam i jest ok.

Offline pacyfic_77

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 11, 2017, 14:59:43 pm »
Dzięki za podpowiedź ☺

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

JanZ

• Gość
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 11, 2017, 18:05:56 pm »
Weź kolego jakiś klin dołóż za tarczą bo jak odbije kawałkiem materiału to będzie nieciekawie ;)

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 11, 2017, 19:03:53 pm »
Jak obiecywałem sobie w moim poprzednim poście wykonałem testy symulacyjne zespołu zmiany pochylenia tarczy będącego jednocześnie zawiesiem gondoli silnika "jamnik" z tarczą tnącą.
A oto wyniki , będę zobowiązany za komentarze i ocenę .
Na tym etapie na razie się zatrzymałem czekam na decyzję Syna odnośnie wyboru silnika , a potem dopiero reszta szczegółów łącznie z klinem i osłoną tarczy. Ramę Syn podobno sobie sam "obmyśli".
Podstawa:
Testom poddałem model uproszczony ( ograniczony do najbardziej istotnych elementów ) ,
Materiał : stal w typie st3s
Geometria :
kołyska średnica 110/100 mm blacha stalowa 10 mm - będzie przyspawana do ramy piły bezpośrednio lub pośrednio na zaczepie montażowym przyspawanym do ramy
łódka 100/90 mm blacha 10 mm przykręcana dwoma śrubami Mx 6 do płyty mocowania gondoli
półksiężyc blacha 10 mm mocowana tak jak kołyska.
Model zespołu był poddany obciążeniu statycznemu 500 N uplasowanym na bieżni kołyski pionowo, na dwa zespoły wychodzi łącznie 1000 N co odpowiada ciężarowi 100 kG - waga silnika z tarczą i gondolą to około 30 kG - nadwyżka w obciążeniu powinna uwzględniać wpływ obciążenia dynamicznego.
Widok modelu  ,niebieski punkt to oś obrotu/pochyłu
Niżej wyniki obliczeń deformacyjnych , deformacja jest oczywiście przeskalowana .Bieżnia gondoli pójdzie w dół około niż 0,00025 mm co jest  pomijalne.
Wyszła też deformacja dolnej krawędzi płyty gondoli ale to dlatego ,że w symulacji została potraktowana jako swobodna , czego nie będzie w rzeczywistości.
Poniżej symulacja obciążeń , wynika z niej ,że najbardziej obciążone będą fragmenty gondoli w okolicach jej mocowania
Dość ciekawie prezentują się wyniki symulacji naprężeń kontaktowych
Z symulacji wynika ,że konieczne jest wyoblenie krawędzi łódki bowiem w długotrwałym użytkowaniu mogą one powodować nadmierne zużycie bieżni kołyski , to jest zgodne chyba ze stosowaną praktyką
Wszystkie wyniki obciążeń są podane w MPa i należy sądzić konstrukcja wytrzyma obciążenie z zapasem gwarantującym bezpieczne użytkowanie. Ogólnie wniosek z symulacji ( generowany przez program ) jest taki ,że konstrukcja jest przewymiarowana. Uzyskany współczynnik bezpieczeństwa 15 przy zalecanym 3
Wcześniej sprawdziłem trafność doboru średnicy śrub , mocujących łódkę tak na wszelki wypadek. Przy obciążeniu 250 N jednej śruby wyszedł współczynnik bezpieczeństwa 15 przy zalecanym 3.
Ciekawy jestem Waszych opinii.
Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2017, 19:13:08 pm wysłana przez krzysiek »

Offline pacyfic_77

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 11, 2017, 19:15:58 pm »
Jest moc  :)