Grudzień 11, 2018, 01:11:06 am

Autor Wątek: Hammer A3 - wymiana doświadczeń.  (Przeczytany 210 razy)

Offline Artek

• Newbie
  • *
Hammer A3 - wymiana doświadczeń.
« dnia: Grudzień 07, 2018, 13:43:48 pm »
Panowie prośba do posiadaczy Hammerów A3 o opinie czy te maszyny faktycznie nadają się do dokładnej pracy. Kosztują sporo a jest kilka sporych minusów:

1. Niestabilna przykładnica - nikt mi nie powie, że w maszynie za 12 000,00 - 16 000,00 PLN nie należy oczekiwać stabilnej przykładnicy.
2. Niestabilny stół gróbościówki - obejrzyjcie film od 22:12. Bardzo dobrze pokazane jest jak blat grubościówki pracuje pod wpływem naporu deski - jakim sposobem ma być zachowana jednolita grubość materiału?? W moim dw 733 nie ma takich cudów. Miałem Cormaka i tam to też występowało.

3. Pomijam blaszaną konstrukcję ale ta też nie różni się niczym od chińczyków.

4. Silnik przyczepiony do cienkiej blachy.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2018, 14:00:26 pm wysłana przez Artek »

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
Odp: Hammer A3 - wymiana doświadczeń.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2018, 22:47:54 pm »
A widzisz mam taką i ja i nie narzekam, a pracuję na niej prawie co dziennie.

1. Tak przykładnica na samym końcu (po lewej) jest się w stanie odgiąć parę mm. Ale nie zmienić kąta w stosunku do stołu. Ty popychasz deskę do przykładnicy tuż za wałem. Co za tym idzie nie ważne czy obrabiasz 30cm czy 3m jest zachowany kąt 90. Myślisz, że skoro taka konstrukcja jest w sprzedaży od lat to sprzedawali by coś co nie działa i Ty pierwszy to odkryłeś? 

2. Chyba nie do końca rozumiesz jak podnoszony jest stół. Na środku masz stalowy cylinder, który musi mieć luz aby podnieść stół. Wystarczy po zmianie wysokości zacisnąć zacisk i wtedy wał i stół ani drgnie. Tego właśnie ten człowiek na filmie nie robi, więc się nie dziw, że mu się stół rusza :) 

3. Hammer jest najniższą linią Feldera i to oczywiste że ma cieńszą stal w konstrukcji. Chcesz grubszą stal i więcej żeliwa idziesz w wyższe modele. Ale... dla mnie jako użytkownika może to być zrobione z balsy :) ważne że działa precyzyjnie tak jak chce. Zobacz, że miałem serię 700, a teraz Hammer i co...? Żaden problem z drenem czy płytą ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Jakacor

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2018, 09:53:04 am »
Mankamenty, o ktorych piszesz nie sa problemem.
Problemem jest natomiast samoczynna dekalibracja. Moja po ustawieniu przez serwisanta przestruganiu kilku desek:
- traci rownoleglosc stolow
- traci prawidlowosc ustawienia nozy
W rezultaci material zamiast zdobywania rownoleglosci sie lodkuje. A to dyskwalifikuje maszyne czyniac ja kompletnie bezuzyteczna.

Rozumiem, ze raz na rok, czy po wymianie nozy maszyne trzeba skalibrowac. Moge za to nawet zaplacic serwisantowi. Ale nie po struganiu kilku desek w maszynie za kilkanascie tysiecy zlotych!!!

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2018, 09:59:47 am »
Nigdy nie ustawiałem stołów w moich maszynach. Serwis odpalił po przywiezieniu i to wszystko. Z ciekawości czym to sprawdzasz?

Tego drugiego nie rozumiem. Prawidłowość ustawiania noży? Wkładam nóż, ustawiam przyrządem wg wału i biorę się do pracy. Tego nie da się źle zrobić.
Pozdrawiam
Jarek

Offline Jakacor

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2018, 10:26:08 am »
Nigdy nie ustawiałem stołów w moich maszynach. Serwis odpalił po przywiezieniu i to wszystko. Z ciekawości czym to sprawdzasz?

Tego drugiego nie rozumiem. Prawidłowość ustawiania noży? Wkładam nóż, ustawiam przyrządem wg wału i biorę się do pracy. Tego nie da się źle zrobić.
Widzisz u mnie tez dzialalobprzez chwile.
Potem serwis ustawial dwukrotnie. I za kazdym razem po przestruganiu kilku desek jest ten sam problem:(
Rownoleglosc stolow sprawdzana jest linialem limita DIN 874/2
Wysokosc kazdego noza i ustawienie wzgledem blatu sprawdzana jest miernikiem zegarowym - i po przestruganiu tych kilku desek nie dosc ze wysokosc kazdego noza wzgledem blatu jest inna, to wysokosc jednego noza z przodu i, na srodku i z tylu jest inna.
Uwaga - noze i blaty ustawione przez serwisanta i po ustawieniu bylo idealnie. Problem w tym, ze ustawienia sa nietrwale, a serwis nie widzi w tym problemu bo stoi na stanowisku, ze powinienem umieć ustawiac noze/blaty. Nawet bym sie z nimi zgodzil, gdybym to musial robic raz w roku a nie przy kazdej robocie. To nie jest jakis chinczyk z marketu, zeby sie samoczynnie dekalibrowal:(

Offline Artek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2018, 16:20:39 pm »
JarekO szczerze mówiąc liczyłem, że jako pierwszy weźmiesz w obronę Hammera. Ale przyznaj że sam w którymś komenatrzu napisałeś, że pozbyłeś się wyrówniarko- grubościówka a3 41 i kupiłeś wyrówniarkę i grubościówkę osobno ponieważ zawsze coś "uciekało".

Jakacor dziękuję za szczerą uwagę jako użytkownika.

Celem tego tematu jest aby użytkownicy dzielili się uwagami co do tych maszyn. Wszędzie można spotkać opinie "naganiaczy": weź kup Hammera będziesz miał spokój na lata a prawda wygląda trochę inaczej.

Byłem w salonie feldera i seria Hammera A3 nie zrobiła na mnie wrażenia  - naprawdę te maszyny nie różnią się od Stomany, Bernardo itp. Sam prawie dałem się naciągnąć i wziąć kredyt.
Podobna sprawa dotyczy maszyn Robland - tych tańszych.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2018, 16:26:45 pm wysłana przez Artek »

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2018, 21:37:40 pm »
"kupiłeś wyrówniarkę i grubościówkę osobno ponieważ zawsze coś "uciekało" - nic nie uciekało, tylko po rozbudowie warsztatu zmieniłem na maszyny SOLO. To wszystko. Jak widzisz pracuję na nich od 2 lat i to był bardzo dobry wybór z naszej strony. Póki co nie znalazłem tematu którego w naszym warsztacie nie mógłbym wykonać.

Jak widziałeś Twoje "zarzuty" z 1 posta z łatwością obaliłem bo nie mają sensu.

To czy A3 robi wrażenie nie ma dla mnie znaczenia, ważne że u mnie robią robotę jak trzeba :) Jako dowód masz nasze filmy z pracami na nich, to nie fotomontaż czy bajki w tv - masz pracę na nich i widzisz efekt końcowy.
Pozdrawiam
Jarek