Grudzień 10, 2019, 08:34:43 am

Autor Wątek: Heblarka Oranier - ustawienie.  (Przeczytany 346 razy)

Offline szengi

• Newbie
  • *
Heblarka Oranier - ustawienie.
« dnia: Listopad 04, 2019, 16:04:53 pm »
Witam,
Udało mi się zakupić heblarkę Firmy ORANIER. silnik 5.5 kw z wałem na 4 nożach. Przejrzałem już chyba wszystko i nie znalazłem podobnego wątku, więc pytam czy da się jakoś bez rozbierania ustawić blaty? Mam rozbieżność około 1.5-2 mm na poczatku blatu podawczego. Przy wale jest równo. Sam wał też jest na stałe i regulacja noży tylko względem stołu tak mi się wydaję czy źle myślę? Podpowie ktoś jak się za te blaty zabrać, a potem dalej bo nie chce samemu sobie kłopotów wiekszych narobić

Offline tomekz

• Hero Member
Odp: Heblarka Oranier - ustawienie.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2019, 16:45:09 pm »
tej maszyny  nie  znam ale
na pewno ma regulację  wału pewno za pomocą śrub umieszczonych w tych  bocznych   szczelinach korpusu  .
Musiał byś popatrzeć i wyregulować blaty w jednej płaszczyźnie ,a czubki noży równo ( leciutko wyżej jak niżej ) z  blatem odbiorczym .
Uważaj na mocne przykrecenie noży ,bo masz  stary  system  mocowania na  tzw klapy . Lubi się nóż wysunąć podczas  pracy .

Offline szengi

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2019, 19:13:33 pm »
Przejrzę sie wszystkim śrubom i rozwinę wątek dalej. A jak z dokupieniem takich noży? Są dostępne na rynku czy tylko to co siedzi na wale? 40 cm szerokość.  Jak je wyjmę to wstawię zdjęcia

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Offline amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2019, 10:33:57 am »
Może dopasujesz noże Globusa z https://www.fnglob.pl/narzedzia/noze-do-strugarek

Offline Arek15

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2019, 22:40:51 pm »
Zrób jak możesz dokładne zdjęcia wału.
Na klapy to ciężko o 4 noże.... Ale może się mylę
I nie wiem ile czytałeś... Blat podawczy musi być niżej niż blat odbiorczy. Inaczej nic by nie strugalo. Ta różnica w wysokości blatu podawczego i odbiorczego to grubość zbioru . I grubość zbioru reguoujesz śruba która pokazałeś. Ona obniża i podwyza blat podawczy.
Maszyna przetrwa wybuch bomby atomowej i wątpię żeby coś było krzywo.... Tam się ustawia zbiór i jedzie kilometry materiału. Łożyska moznacposprawdzac... Noże naostrzyc i heja z robota😀
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2019, 22:56:36 pm wysłana przez Arek15 »

Offline mario78

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2019, 23:01:59 pm »
Witam
Przyglądam się zdjęciom tu gdzie jest koło do regulacji wysokości blatu,wygląda na to ze blaty są na slizgach. Miałem gdańska wyrowniarke z podobnym rozwiązaniem,ratowało mnie podkładanie różnych grubszych i cięższych podkładek pod mocowanie blatu.
Pozdrawiam

Offline wro75

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2019, 22:49:55 pm »
   Nie wiem czy dobrze widzę, bo krawędź poziomicy jest zaokrąglona a pierwsze zdjęcie jest zrobione z odległości, ale chyba blaty nie są ustawione w pozycji zero, tzn blat podawczy nie jest podniesiony do poziomu blatu odbiorczego. Jeżeli tak jest to podkręć blat podawczy do góry i wtedy sprawdź. Ale mogę się mylić, może zrób więcej zdjęć.
   Widzę natomiast inny problem widoczny na zdjęciu nr.2. Po położeniu poziomicy na blat odbiorczy wał nie powinien jej dotykać. Na poziomie blatu odbiorczego powinny być noże, gdy są ustawione w najwyższym punkcie. Jeżeli przekręcisz wał do pozycji, gdy poziomica oprze się na nożu, a ta się uniesie , to strugarka będzie podbierała materiał na końcu.