Czerwiec 19, 2019, 10:54:53 am

Autor Wątek: Problem z ustawieniem wyrówniarki  (Przeczytany 487 razy)

Offline Konrad271

• Newbie
  • *
Problem z ustawieniem wyrówniarki
« dnia: Marzec 22, 2019, 21:57:19 pm »
Witam Panowie,

Mam spory problem ze swoim sprzętem, jest to maszyna 2w1, czyli strugarka i grubościówka Dewalt 1150. Cała była rozkalibrowana, pracę rozpocząłem od ustawienia noży za pomocą czujnika zegarowego względem wału. Następnie przód blatu odbiorczego względem wału. Kolejnym etapem było ustawienie obu blatów w pozycji zero i za pomocą listy wyrównałem blat podawczy do blatu odbiorczego. Wszystko było dobrze dopóki nie zjechałem blatem podawczym w dół żeby zacząć strugać. Poniżej wstawiam rysunek co się dzięję z materiałem podczas strugania, nie wiem może ja źle to robię albo coś źle ustawiłem. Może ktoś będzie mi w stanie pomóc...

Dzięki!!!

Offline Konrad271

• Newbie
  • *
Odp: Problem z ustawieniem wyrówniarki
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2019, 22:39:16 pm »
sorry ale nie wiem jak edytować wiadomość... wstawię jeszcze jeden podglądowy schemat, dodam, że blaty były równane względem siebie na poziome 0 .

Offline Arek15

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2019, 23:26:13 pm »
ło panie , ze schematu wynika że źle pracujesz.na blacie odbiorczym nie powinno być przerwy między materiałem. jak przejdziesz powiedzmy pierwsze 20 cm poza wał to naciskaj na blat odbiorczy ręką a druga tylko pchasz. chyba że to wiesz to coś źle ustawiłeś.drewno masz banany?

Offline Konrad271

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2019, 23:34:21 pm »
wiesz co jak przejadę materiałem kawałek za wałek i go docisnę do blatu odbiorczego to materiał wtedy odrywa się od blatu podawczego i noże ledwo co ściągają materiału. W efekcie czego wychodzi z kawałka drewna taka V, ta strona co wchodzi pierwsza jest dużo zebrana a koniec prawie nic...

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2019, 16:08:39 pm »
Sprawdź równoległość blatów ,oraz noże powinny  delikatnie wystawać wyżej jak blat odbiorczy

Offline Konrad271

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2019, 20:43:52 pm »
Aaa no to muszę to poprawić bo blat odbiorczy jest odrobinę wyżej niz noże.. Jeszcze jedno pytanie mam, może głupie ale jestem początkujący. Jeżeli noże są wysuniete 2mm nad wał to max wysokość strugania jaka mogę ustawić na blacie podawczym to 2mm?? Bo wydaje mi się, że jak ustawie dość nisko blat podawczy czyli poniżej 2mm, to materiał opiera się o wał, czy może źle rozumuje?

Offline wro75

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2019, 01:28:18 am »
   Niestety robisz to źle. Noże nie mogą wystawać ponad blat odbiorczy (sorry tomekz), wysokość wysunięcia noży "nad" wał jest bez znaczenia, z doświadczenia wiem że im mniej tym lepiej. Nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli pisząc, że ustawiłeś przód blatu odbiorczego z względem wału. Ale zasada ustawienia wyrówniarki jest prosta, przeczytaj dokładnie i do końca .
 Po pierwsze primo blat odbiorczy musi być ustawiony idealnie równolegle do blatu podawczego. Ustawiasz blat podawczy w pozycji zero i niekoniecznie jest to pozycja jaką pokazuje nam wskaźnik. Najlepiej użyć długiego liniału, takiego aby był na całą długość obu blatów i zaczynasz zabawę z ustawianiem. Kładziesz liniał na blatach i za pomocą szczelinomierza ustawiasz tak aby były równoległe. Dobrze jest też świecić sobie na liniał od tyłu, wtedy elegancko widać prześwity między blatem a liniałem. Jak już to zrobisz w nagrodę i dla uspokojenia się, wypijasz browarka.
   Po drugie primo bierzesz wskaźnik zegarowy ewentualnie sztywny krótki liniał, może być nóż od wyrówniarki. Kładziesz czujnik/liniał na blacie odbiorczym i ustawiasz wszystkie noże idealnie równo z blatem odbiorczym. Noże muszą być na max twoich możliwości ustawione równo z blatem na całej długości noża. Jest to logiczne, gdy materiał przesuwasz po stole podawczym i najeżdżasz na obracający się wał, zbierasz przykładowo 1mm, to obrabiany element zaraz po zejściu z noża musi mieć podparcie na stole odbiorczym, dlatego właśnie musi on być na tej samej wysokości.  Nie wiem jaki jest system mocowania noży w twoim przypadku, czy wspierają się na sprężynkach czy na wykręcanych śrubkach czy też jest zastosowany inny system mocowania, ale nóż ustawiasz na obu końcach. Jak już to zrobisz wypijasz kolejnego browca. Jeżeli wszystko zrobisz dokładnie masz ustawioną wyrówniarkę.
    Regulacja wielkości zbioru polega tylko i wyłącznie na podnoszeniu i opuszczaniu blatu podawczego. Jakiekolwiek odstępstwo od zasady iż nóż w swojej najwyższej pozycji nie jest równy z blatem odbiorczym będzie skutkował problemami na końcach obrabianego materiału. I tak, gdy noże będą zbyt wysoko podebranie będzie z tyłu, a powierzchnia może być nierówna (pofalowana). Natomiast gdy ustawisz noże zbyt nisko, podebranie będzie na przodzie materiału.
Innym niebezpieczeństwem przy ustawianiu jest to, że noże są ustawione na różnej wysokości, może wtedy dojść do sytuacji iż powierzchnia obrabianego elementu będzie miała poprzeczne "fale", niestety nie znam polskiej nazwy tego zjawiska, jeżeli wg taka istnieje :)
   Zjawisko to jest zależne od następujących czynników:
- prędkości posuwu
- prędkości obrotowej narzędzia
- ilości noży zamontowanych na głowicy
- wyważenia głowicy
- różnicy w wysokości noży
W firmie obsługuję obrabiarkę czterostronną z dziesięcioma głowicami, Weinig Powermat 2400. Pracujemy ze średnią prędkością 30m/min, głowice maja po cztery noże i obracają się z prędkością do 12000 obr/min. I niestety osoba która ostrzy nam narzędzia odwala kichę, a przy takich parametrach jakie podałem wielkość różnicy w wysokości ostrzy rzędu 0.05mm powoduje powstawanie w/w zjawiska. Co do wyważenia wału, o ile raczej ciężko w warunkach domowych sprawdzić wyważenie pustego wału, to możesz sprawdzić wagę noży, rzadko się zdarza aby noże miały jednakową wagę. Uczono nas na szkoleniu, iż różnica nie powinna być większa niż 0.1g. najlepiej żeby wszystkie noże miały taką samą wagę, a koniecznie noże przeciwstawne. Ja w swojej wyrówniarce musiałem korygować wagę, najlepiej od spodu noża, o ile nie jest dwustronny, gdzieś po środku,  tam gzie się nie wspiera, podszlifować go przy pomocy kątówki.
Oczywiście ostatnie uwagi raczej nie mają zastosowania w hobbystycznym "struganiu" ale zasada jest taka sama, im precyzyjniej ustawiona maszyna tym lepsze efekty. No i oczywiście te same zasady lub prawie te same, dotyczą ustawiania grubosciówki i frezarki.
Poniżej masz kilka ilustracji i link.

https://www.weinig.com/pl/lite-drewno/narzedzia-obrobcze.html

Gdybyś miał jakieś pytania, to wal jak dym, postaram się pomóc. W miarę możliwości oczywiście.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2019, 01:47:21 am wysłana przez wro75 »

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2019, 09:07:44 am »
Podałeś precyzyjnie ustawienie  noży wyrówniarki.  :)
Ja tak dokładnie nie opisałem , lecz miałem  na myśli pisząc o " delikatnym wystawieniu ponad  blat odbiorczy " to  by noże wyczuwalnie muskały listwę leżącą na blacie odbiorczym . W mojej praktyce wolałem by były wyżej noże jak za nisko , z racji ich późniejszego
( po czasie pracy ) podostrzenia już na  wale bez ich zdejmowania . Ale to mój wymysł.

Offline wro75

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2019, 12:07:55 pm »
Tomekz masz rację, nóż powinien muskać położony liniał.

Offline Konrad271

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 12, 2019, 10:16:50 am »
Wielkie dzięki za mega opis i pomoc w ogarnieciu tego tematu. ;)

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 12, 2019, 11:36:21 am »
Udało się  zrobić  ?

Offline Konrad271

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2019, 09:17:57 am »
Tak, wszystko według opisu i śmiga :) teraz zostaje tylko nauka techniki strugania bo wbrew pozorom nie jest to takie proste :) jeszcze raz dzięki za pomoc