Listopad 15, 2018, 03:06:55 am

Autor Wątek: Proszę o radę :)  (Przeczytany 452 razy)

Offline wittra

• Newbie
  • *
Proszę o radę :)
« dnia: Wrzesień 13, 2018, 19:25:37 pm »
Chcę zakupić strugarkę i grubościówkę. Pomyślałem ,że kupie solidną używaną strugarkę i grubościówkę dewalt 733
Teraz jednak mam wątpliwości bo zdecydowałem sam zrobić deski podłogowe do remontowanego domu. Czy dewalt 733 da radę strugać dechy np 40 mm? Może powinienem kupić jakąś mocną strugarko-grubosciowkę w jednej maszynie. Proszę o jakieś podpowiedzi.

Offline zarekl

• Jr. Member
  • **
Odp: Proszę o radę :)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2018, 22:44:10 pm »
Wszystko zależy od tego ile masz funduszy i miejsca.
Zalety wyrówniarko grubościówki w jednym to zajmuje mniej miejsca niż dwie maszyny osobno. Wada to nie mają one długich stołów zazwyczaj jak to mają wyrówniarki. DW733 ma prześwit 150mm zatem deski 40mm spokojnie przejdą, ale to jest ogólnie rzecz biorąc mała pół profesjonalna (coś więcej niż hobbystyczna) maszyna. Zaleta to cena w stosunku do profesjonalnej grubościówki z nożem >300m.

Zrób sobie tabelkę z możliwymi konfiguracjami i wypisz za i przeciw - to pomaga.

Co do podłogówki to pamiętaj o frezarce. Deski podłogowe frezuje się na pióro-wpusty. Jeśli deski są długie i jest ich dużo to najwygodniej na dużej dolnowrzecionowej frezarce. Małą ręczną też można, pytanie tylko ile czasu i sił masz...

Offline whiteBT

• Jr. Member
  • **
Odp: Proszę o radę :)
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2018, 08:06:31 am »
Witaj. Polecam zakup DW 733 i używanej wyrówniarki sprawdzonych marek. Jedyne co mogę powiedzieć o DW 733 "in minus" to to, że nie podziałasz na niej jak na produkcji, maszyna powinna co kilka minut odpocząć. O jej moc się nie martw a tym bardziej o dokładność i precyzję. Co do używanej wyrówniarki, można kupić naprawdę świetne maszyny, które jeszcze nas przeżyją. Jedyne co, to należałoby się wybrać na zakupy z kimś kto oma pojęcie o tych maszynach, bo wiadomo, jak używane mogą być w różnym stanie technicznym i warto to sprawdzić przed zakupem (łożyska, płaszczyzny blatów itp, itd) żeby nie wpędzać się w dodatkowe koszty po zakupie. Zdecydowanie odradzam kupowanie najtańszych grubościówko-wyrówniarek (Holzmann, Bernardo, Cormak itp) - katastrofa - miałem, straciłem dużo czasu, nerwów i materiału, w końcu oddałem ze zwrotem pieniędzy. Podsumowując, wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz a DW 733 się nie bój - jestem bardzo zadowolony. Tylko uważaj po zakupie czy Ci używki nie wepchnęli, bo tak się niestety zdarza.
Pozdrawiam