Marzec 26, 2019, 15:23:22 pm

Autor Wątek: prośba o pomoc w wyborze wiertarki  (Przeczytany 171 razy)

Offline patko90

• Newbie
  • *
prośba o pomoc w wyborze wiertarki
« dnia: Marzec 13, 2019, 19:30:21 pm »
Witam Panowie,

Jestem nowy na forum. Chciałbym zasięgnąć waszej opinii przy wyborze wiertarki.
Potrzebuję wiertarki prawdopodobnie poziomej, będzie ona służyła do wiercenia dziur w kantówce przekroju 6x6 cm w ilości 6 dziur na kantówkę wiertłem 5 lub 6. 3 dziury na stronę na wysokości dajmy na to 15 cm, kolejna 50 cm i ostatnia na wysokości 95 cm. Z tego co widzę wiertarką poniżej jednorazowo mogę wywiercić dwie dziury, zatem wygląda, że szłoby to dosyć sprawnie..

Celuję w coś jak : https://allegro.pl/oferta/wiertarka-pozioma-do-drewna-cormak-pbm290-7234644862

Chciałbym aby wiercenie szło w miarę sprawnie, oczywiście

Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2019, 19:34:42 pm wysłana przez patko90 »

Offline Klo

• Full Member
Odp: prośba o pomoc w wyborze wiertarki
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2019, 08:15:24 am »
Po pierwsze:
- Przeczytaj regulamin forum.

Po drugie:
- Jak mawiał mój nauczyciel od rysunku technicznego: "dziurę to masz w d... (między pośladkami), to jest otwór".

Po trzecie:
Jeśli jesteś przedstawicielem sprzedawcy, to wiesz, że ta wiertarka jest najlepsza. ;D Jeśli nie, to zrobisz to samo każdą wiertarką pionową. Nawet za 300zł. A na upartego zrobisz to z ręki.

Po czwarte:
Aby wiercenie szło sprawnie, to podstawą jest ostre wiertło dobrej jakości.

Offline patko90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2019, 08:48:57 am »
Po pierwsze:
- Przeczytaj regulamin forum.

Po drugie:
- Jak mawiał mój nauczyciel od rysunku technicznego: "dziurę to masz w d... (między pośladkami), to jest otwór".

Po trzecie:
Jeśli jesteś przedstawicielem sprzedawcy, to wiesz, że ta wiertarka jest najlepsza. ;D Jeśli nie, to zrobisz to samo każdą wiertarką pionową. Nawet za 300zł. A na upartego zrobisz to z ręki.

Po czwarte:
Aby wiercenie szło sprawnie, to podstawą jest ostre wiertło dobrej jakości.

1. Ok, przeczytam.
2. Ok, otwór.
3. Nie, nie jestem - podałem przykład, jest jeszcze holzmann w podobnej cenie. No też tak uważam, że można pionową, tylko trochę przesuwania by było, - czyli chyba zajęłoby to dłużej, niż samo wiercenie. Tylko potrzebuję też wiercić od czoła, no i na pionowej już tego nie wykonam.
4. Tak, zdaję sobie z tego sprawę.

Doczytałem jeszcze, że ta wiertarka ma max szerokość 290mm czyli w sumie już odpada, bo odległość pomiędzy pierwszym, a drugim otworem to ok 35 cm.

Offline Klo

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2019, 09:11:37 am »
No to się sytuacja wyklarowała. :) Ostatnio forum zawalane jest quasi marketingowcami. :)
OK
Z tą szerokością nie jest tak, jak myślisz.
290 mm oznacza, że gdybyś chciał wywiercić np gniazdo na czop, to owo gniazdo będzie miało dł. ma 290 mm. Oczywiście za jednym podejściem.
Pojedyncze otwory, to zamocowanie materiału; wywiercenie; uwolnienie mat., przesunięcie na pożądaną odległość i zamocowanie; wiercenie... I tak w koło Wojtek. :)

Poszukaj na portalach aukcyjnych. Jest masa starych, dobrych sprzętów polskiej produkcji. Może nie wyglądają profesjonalnie, ale w 100 % spełniają swoją rolę. No i koszt o 2/3 mniejszy.

P.S.
Wiertarką pionową też można wiercić od czoła. :) Ograniczeniem jest wysokość stołu, na którym posadowiona jet wiertarka. :)

Offline patko90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2019, 12:08:26 pm »
No to się sytuacja wyklarowała. :) Ostatnio forum zawalane jest quasi marketingowcami. :)
OK
Z tą szerokością nie jest tak, jak myślisz.
290 mm oznacza, że gdybyś chciał wywiercić np gniazdo na czop, to owo gniazdo będzie miało dł. ma 290 mm. Oczywiście za jednym podejściem.
Pojedyncze otwory, to zamocowanie materiału; wywiercenie; uwolnienie mat., przesunięcie na pożądaną odległość i zamocowanie; wiercenie... I tak w koło Wojtek. :)

Poszukaj na portalach aukcyjnych. Jest masa starych, dobrych sprzętów polskiej produkcji. Może nie wyglądają profesjonalnie, ale w 100 % spełniają swoją rolę. No i koszt o 2/3 mniejszy.

P.S.
Wiertarką pionową też można wiercić od czoła. :) Ograniczeniem jest wysokość stołu, na którym posadowiona jet wiertarka. :)

Dziękuję za podpowiedź, patrzę, patrzę i w sumie szału nie ma. Możesz coś polecić .. ?

Myślałem o wielowrzecionowej, ale jest to w sumie bez sensu, droga i też nie do końca spełni wymagania..

Pozdrawiam

Offline Klo

• Full Member

Offline patko90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2019, 12:50:52 pm »
Hehe, no niby tak.

Niestety takie coś zupełnie nie zda egzaminu. Wiercenie w ilości ok 100 elementów dziennie, długości 50 cm, 1 m, oraz 2 m.
Elementy 1m po 6 otworów, 3 na stronę, zaś 2 m od czoła z każdej strony po jednym. Ewentualnie ogarnę stołową i do niej zrobię sobie jakieś szablony, a później będę myślał... no i jeszcze chyba sam zrobię poziomą do tych czołowych otworów.

Offline Klo

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2019, 12:59:46 pm »
Z wierceniem od czoła na pionowej to nie problem. Mam na myśli te krótsze elementy.
Montujesz wiertarkę na brzegu stołu i obracasz w bok na kolumnie górę wiertarki. Teraz wystarczy dorobić do stołu pionowy, do którego będzie przykładany element do wiercenia i po problemie. :)
Do elementów 2 metrowych, stolik z wiertarką zamontować na balkonie. ;D