Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 21:56:03 czas Polski

Tytuł: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 21:56:03 czas Polski
Witam .
    Dużo ostatnio mówimy, piszemy o klejonkach .
Postanowiłem pokazać moje najnowsze dokonania .
   W ostatnich kilku miesiącach moja ,,stolarnia"dość
mocno się wzbogaciła o nowe zabawki .
Postanowiłem zrobić nowy stół ,który będzie stał przy
strugnicy i pełnił rolę drugiego blatu .
 Blat stołu ma wymiary 1500x700x50 i jest
wykonany z czereśni .
 Materiał z którego został zrobiony jet odpadem,pozostałością
  stołu który miał co najmniej 100 lat i miałem go od wielu lat .
Jako ,ze deseczki czereśniowe były za krótkie ,dookoła stołu
dałem dębowy otok lub jak inni mówią cargę .
Bez tego dodatku byłby za wąski
 Blat ten wykonałem (świadomie) ,nie zgodnie ,ze sztuką  stolarską .
 Proszę na podstawie zdjęć napisać gdzie jest błąd .
   Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Paweł 46 w 28 Grudnia 2014, 22:00:37 czas Polski
Nic nie napiszemy  :)
Bo nie ma zdjęć  ;)
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 22:20:08 czas Polski
witam .
   A oto i one.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Pragmatyczny Przemek w 28 Grudnia 2014, 22:43:24 czas Polski
Ja na robocie sie nie znam, ale widzę, że w tle stoi maluch z chromowanymi zderzakami
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 22:50:34 czas Polski
Witam .
    Tu chodzi o blat ,a nie o samochód .
 A tak na marginesie maluch ten ma równo 30 lat
jest 100% oryginału i ma przejechane kilka tysięcy kilometrów .
Niestety już od 11 lat nie oglądał nieba.
   
                   Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Krzysiake w 28 Grudnia 2014, 22:58:15 czas Polski
Błędem jest kierunek desek.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: robson w 28 Grudnia 2014, 23:02:32 czas Polski

Jako ,ze deseczki czereśniowe były za krótkie ,dookoła stołu
dałem dębowy otok lub jak inni mówią cargę .



Hmm, to ciekawe jak to nazywasz według mnie carga to element oskrzyni stołu , natomiast otok nazwał bym krepunkiem,
być może w różnych rejonach kraju stosuje się odmienne nazewnictwo .

Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 23:23:52 czas Polski
Witam .
   Odp .nie właściwa ,nie o słoje tu chodzi.
Co do nazw ,masz racje ,Twoje nazewnictwo jest
bardziej poprawne.
Ale tak jak napisałeś ,co region to inna nazwa .
 Proszę pamiętać o historii Wrocławia.
     Pozdrowienia.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 29 Grudnia 2014, 08:53:07 czas Polski
Według mnie blat  "palce lizać"
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Klo w 29 Grudnia 2014, 09:04:45 czas Polski
Ze zdjęć czytam, że "otok" nachodzi na blat. Może to zwidy po minionych dniach..? ;)
Czy o to chodzi w tej zagadce? :)
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: MarcinW w 30 Grudnia 2014, 21:31:25 czas Polski
Fajny blat, z chęcią obejrzę dalsze postępy prac przy stole.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: demolkaa w 30 Grudnia 2014, 21:56:37 czas Polski
Może chodzi o szerokoś desek do klejonki?
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 17 Stycznia 2015, 18:15:35 czas Polski
Witam.
     Moi drodzy, i blat doczekał się reszty .
Okrzynie i szuflady wykonałem z płyty wiórowej .
Płyty te kupiłem jako poza gatunkowe, za pocięcie
z oklejenie zapłaciłem tylko 120 pln.
Miały one parę rys i w niektórych miejscach
niewielkie wybrzuszenia .Mi to w niczym nie
przeszkadza . Jeżeli kiedyś będziecie budować coś
do swoich ,,garażowych stolarni" pytajcie w hurtowniach
o takie płyty . Dna szuflad wykonałem ze sklejki o grubości
8mm,prowadnice kulowe ,pełny wysuw .
Całość znajduje się na kółkach o wytrzymałości 100kg.
Fronty szuflad zrobiłem z dębiny pokrytej trzema warstwami
oleju ,,Leinos" suprt hard. Dzięki tej ,,inwestycji " zwiększyła się
moja powierzchnia do pracy i mam gdzie upychać swoje zabawki .
    Wracając do pytania o moją fuszerkę przy blacie ,wygląda to tak:
 Stół ten posiada 11 czereśniowych deseczek zamkniętych  dębowym
krepunkiem (Robson, dziękuje). Jak wiecie drewno ,,pracuje" w poprzek słojów .
Wyobraźcie sobie ,ze każda z tych desek skurczy się o 1mm (a to nie jest tak wiele) ,                                                                                                 to daje nam razem 11mm.Krepunek sklejony z resztą nie pozwoli na ,,pracę ' wnętrza i następuje wiele pęknięć .                                           Gdybym to robił do domu ,gdzie jest ogrzewanie, nigdy bym sobie na to nie pozwolił .
 Uff,mam nadzieję ,ze jakość to wytłumaczyłem,jeżeli coś pogmatwałem ,przepraszam ,
proszę pytajcie.
                          Pozdrawiam.
               
                                                                                                                                                                                                                                   


Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Łukasz G. w 17 Stycznia 2015, 18:30:12 czas Polski
Piękna kolekcja strugów - Lie Nielsen, Ece, Rali...
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 17 Stycznia 2015, 18:36:35 czas Polski
Witam .
   Zobaczyłem dopiero teraz jak naknociłem przy formatowaniu
tekstu ,przepraszam bardzo .
Mam nadzieję ,ze dacie sobie radę z tą ,,enigmą".
 
   Przepraszam Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: akwa-stolarz w 17 Stycznia 2015, 18:39:23 czas Polski
mebelek piękny ;) jeśli wiesz to powiedz, jak poprawnie wykonać krepunek tak, aby kurczył się razem z klejonką? spotkałem już kilka mebli w sklepach z taką otoczką więc chyba jest jakieś rozwiązanie aby to wszystko grało...
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: robson w 17 Stycznia 2015, 20:15:56 czas Polski
Blat robi wrażenie , choć zawartość szuflady bardziej przyciąga wzrok
nie za ciasno poutykałeś te ''zabawki'' ;)

Jakiej grubości są te czereśniowe deseczki ?
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 17 Stycznia 2015, 20:29:16 czas Polski
Witam.
        Odnośnie tego nieszczęsnego krepunku ,gdybym miał
 wystarczające długie deski do dał bym je wzdłuż blatu .
 Wtedy niebezpieczeństwo popękania  było by o
wielokroć mniejsze . Kiedyś w Armi-Decor ,widziałem
ławę zrobioną tak samo jak ja zrobiłem ten blat.  Pęknięcia
były takie ,ze bez problemu ,,wchodziła"w nie zapałka.
      Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Maciekdym w 17 Stycznia 2015, 23:27:01 czas Polski
Witam,
Mam pytanie trochę nie do tematu, ale gdzie kupiłeś tą ładną kanne siódmą od lewej, u dołu? :)
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: amigorg w 18 Stycznia 2015, 08:44:36 czas Polski
Nie sądzę aby deski stołu tak bardzo wysychały, pisałeś, że materiał ma ok 100 lat, to może już tak nie "pracuje"?
Jakość i estetyka Twojej pracy jest do pozazdroszczenia, będę dążył do tego, aby Ci dorównać :)
Zbiór strugów imponujący - może zamiast chować takie cuda w szufladzie, zrób specjalną gablotę, aby przechodząc można było rzucić na nie okiem?
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Waldi w 18 Stycznia 2015, 11:07:21 czas Polski
Zgadzam się z amigorgiem - szkoda, aby to co cieszy oczy było schowane a jest na co popatrzeć i czym się chwalić :)
no i te mebelki też miłe dla oka.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 18 Stycznia 2015, 13:31:02 czas Polski
 Witam .
   Gdybym nie posiadał tak starych desek na pewno nie zrobił bym
krepunku . Pomysł na ten stół powstał z chęci pozbycia się zalegającego
w moim składziku drewna .
 Amigorg zdarzało mi się robić meble z drewna o doskonałych parametrach z prosto z suszarni .
Po wprowadzeniu do pomieszczenia ,pojawiły  się wygięcia i pęknięcia.
 Tego nigdy nie przewidzisz .Tak powiadali ,,starzy stolarze".
     Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 18 Stycznia 2015, 13:43:10 czas Polski
Witam .
   Macikdym ,zdjęcia i informacje o zakupie Kanny ,są na naszym forum .
Proszę poszukaj , jak nie znajdziesz to proszę daj znać jeszcze raz go opiszę .
    Pozdrawiam .
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 19 Stycznia 2015, 18:38:39 czas Polski
 Witam.
           A oto wersja skończona.
   
                   Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Klo w 19 Stycznia 2015, 20:46:48 czas Polski
Hycel. Z tymi strugami przesadziłeś! ;) Aż ślinka cieknie. :)
Mebelki też pikne. :)

PS
Trochę ciężko czyta się Twoje wpisy, bo wyglądają jak wiersz. :D Nie to, żebym wierszy nie czytał, ale one przynajmniej się rymują. ;D
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 19 Stycznia 2015, 21:11:57 czas Polski
 Witam .
    ,,Klo"  proszę rozwiń swoją myśl odnośnie moich tekstów .
  Z chęcią je poprawie ,ale muszę wiedzieć, zrozumieć w czym problem.
   
   Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: Klo w 19 Stycznia 2015, 21:19:53 czas Polski
Przykład:
        Odnośnie tego nieszczęsnego krepunku ,gdybym miał
 wystarczające długie deski do dał bym je wzdłuż blatu .
 
Jedno zdanie podzielone na dwa wiersze. Niekiedy na trzy. Chyba zbyt często stosujesz "enter". ;)
Plus z tego taki, że wiem gdzie piszesz. ;) Choć czasem myli mnie się ze "studio tatą". On też tak pisze. :)
Tytuł: Odp: Blat do stołu
Wiadomość wysłana przez: hycel w 19 Stycznia 2015, 21:56:35 czas Polski
 Witam .
    Dziękuję za zwrócenie uwagi .
Myślę ,ze masz rację . Obiecuję ,ze głęboko wezmę to sobie do serca.
    Przez wszystkie lata studenckie i naukowe ,wymagano o de mnie mnie
krótkie wiersze i zdania .
      Skruszony Hycel.
                          Pozdrowienia.