Forum stolarskie Domidrewno.pl
Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: hycel w 28 Grudnia 2014, 21:56:03 czas Polski
-
Witam .
Dużo ostatnio mówimy, piszemy o klejonkach .
Postanowiłem pokazać moje najnowsze dokonania .
W ostatnich kilku miesiącach moja ,,stolarnia"dość
mocno się wzbogaciła o nowe zabawki .
Postanowiłem zrobić nowy stół ,który będzie stał przy
strugnicy i pełnił rolę drugiego blatu .
Blat stołu ma wymiary 1500x700x50 i jest
wykonany z czereśni .
Materiał z którego został zrobiony jet odpadem,pozostałością
stołu który miał co najmniej 100 lat i miałem go od wielu lat .
Jako ,ze deseczki czereśniowe były za krótkie ,dookoła stołu
dałem dębowy otok lub jak inni mówią cargę .
Bez tego dodatku byłby za wąski
Blat ten wykonałem (świadomie) ,nie zgodnie ,ze sztuką stolarską .
Proszę na podstawie zdjęć napisać gdzie jest błąd .
Pozdrawiam
-
Nic nie napiszemy :)
Bo nie ma zdjęć ;)
-
witam .
A oto i one.
-
Ja na robocie sie nie znam, ale widzę, że w tle stoi maluch z chromowanymi zderzakami
-
Witam .
Tu chodzi o blat ,a nie o samochód .
A tak na marginesie maluch ten ma równo 30 lat
jest 100% oryginału i ma przejechane kilka tysięcy kilometrów .
Niestety już od 11 lat nie oglądał nieba.
Pozdrawiam.
-
Błędem jest kierunek desek.
-
Jako ,ze deseczki czereśniowe były za krótkie ,dookoła stołu
dałem dębowy otok lub jak inni mówią cargę .
Hmm, to ciekawe jak to nazywasz według mnie carga to element oskrzyni stołu , natomiast otok nazwał bym krepunkiem,
być może w różnych rejonach kraju stosuje się odmienne nazewnictwo .
-
Witam .
Odp .nie właściwa ,nie o słoje tu chodzi.
Co do nazw ,masz racje ,Twoje nazewnictwo jest
bardziej poprawne.
Ale tak jak napisałeś ,co region to inna nazwa .
Proszę pamiętać o historii Wrocławia.
Pozdrowienia.
-
Według mnie blat "palce lizać"
-
Ze zdjęć czytam, że "otok" nachodzi na blat. Może to zwidy po minionych dniach..? ;)
Czy o to chodzi w tej zagadce? :)
-
Fajny blat, z chęcią obejrzę dalsze postępy prac przy stole.
-
Może chodzi o szerokoś desek do klejonki?
-
Witam.
Moi drodzy, i blat doczekał się reszty .
Okrzynie i szuflady wykonałem z płyty wiórowej .
Płyty te kupiłem jako poza gatunkowe, za pocięcie
z oklejenie zapłaciłem tylko 120 pln.
Miały one parę rys i w niektórych miejscach
niewielkie wybrzuszenia .Mi to w niczym nie
przeszkadza . Jeżeli kiedyś będziecie budować coś
do swoich ,,garażowych stolarni" pytajcie w hurtowniach
o takie płyty . Dna szuflad wykonałem ze sklejki o grubości
8mm,prowadnice kulowe ,pełny wysuw .
Całość znajduje się na kółkach o wytrzymałości 100kg.
Fronty szuflad zrobiłem z dębiny pokrytej trzema warstwami
oleju ,,Leinos" suprt hard. Dzięki tej ,,inwestycji " zwiększyła się
moja powierzchnia do pracy i mam gdzie upychać swoje zabawki .
Wracając do pytania o moją fuszerkę przy blacie ,wygląda to tak:
Stół ten posiada 11 czereśniowych deseczek zamkniętych dębowym
krepunkiem (Robson, dziękuje). Jak wiecie drewno ,,pracuje" w poprzek słojów .
Wyobraźcie sobie ,ze każda z tych desek skurczy się o 1mm (a to nie jest tak wiele) , to daje nam razem 11mm.Krepunek sklejony z resztą nie pozwoli na ,,pracę ' wnętrza i następuje wiele pęknięć . Gdybym to robił do domu ,gdzie jest ogrzewanie, nigdy bym sobie na to nie pozwolił .
Uff,mam nadzieję ,ze jakość to wytłumaczyłem,jeżeli coś pogmatwałem ,przepraszam ,
proszę pytajcie.
Pozdrawiam.
-
Piękna kolekcja strugów - Lie Nielsen, Ece, Rali...
-
Witam .
Zobaczyłem dopiero teraz jak naknociłem przy formatowaniu
tekstu ,przepraszam bardzo .
Mam nadzieję ,ze dacie sobie radę z tą ,,enigmą".
Przepraszam Pozdrawiam.
-
mebelek piękny ;) jeśli wiesz to powiedz, jak poprawnie wykonać krepunek tak, aby kurczył się razem z klejonką? spotkałem już kilka mebli w sklepach z taką otoczką więc chyba jest jakieś rozwiązanie aby to wszystko grało...
-
Blat robi wrażenie , choć zawartość szuflady bardziej przyciąga wzrok
nie za ciasno poutykałeś te ''zabawki'' ;)
Jakiej grubości są te czereśniowe deseczki ?
-
Witam.
Odnośnie tego nieszczęsnego krepunku ,gdybym miał
wystarczające długie deski do dał bym je wzdłuż blatu .
Wtedy niebezpieczeństwo popękania było by o
wielokroć mniejsze . Kiedyś w Armi-Decor ,widziałem
ławę zrobioną tak samo jak ja zrobiłem ten blat. Pęknięcia
były takie ,ze bez problemu ,,wchodziła"w nie zapałka.
Pozdrawiam.
-
Witam,
Mam pytanie trochę nie do tematu, ale gdzie kupiłeś tą ładną kanne siódmą od lewej, u dołu? :)
-
Nie sądzę aby deski stołu tak bardzo wysychały, pisałeś, że materiał ma ok 100 lat, to może już tak nie "pracuje"?
Jakość i estetyka Twojej pracy jest do pozazdroszczenia, będę dążył do tego, aby Ci dorównać :)
Zbiór strugów imponujący - może zamiast chować takie cuda w szufladzie, zrób specjalną gablotę, aby przechodząc można było rzucić na nie okiem?
-
Zgadzam się z amigorgiem - szkoda, aby to co cieszy oczy było schowane a jest na co popatrzeć i czym się chwalić :)
no i te mebelki też miłe dla oka.
-
Witam .
Gdybym nie posiadał tak starych desek na pewno nie zrobił bym
krepunku . Pomysł na ten stół powstał z chęci pozbycia się zalegającego
w moim składziku drewna .
Amigorg zdarzało mi się robić meble z drewna o doskonałych parametrach z prosto z suszarni .
Po wprowadzeniu do pomieszczenia ,pojawiły się wygięcia i pęknięcia.
Tego nigdy nie przewidzisz .Tak powiadali ,,starzy stolarze".
Pozdrawiam.
-
Witam .
Macikdym ,zdjęcia i informacje o zakupie Kanny ,są na naszym forum .
Proszę poszukaj , jak nie znajdziesz to proszę daj znać jeszcze raz go opiszę .
Pozdrawiam .
-
Witam.
A oto wersja skończona.
Pozdrawiam.
-
Hycel. Z tymi strugami przesadziłeś! ;) Aż ślinka cieknie. :)
Mebelki też pikne. :)
PS
Trochę ciężko czyta się Twoje wpisy, bo wyglądają jak wiersz. :D Nie to, żebym wierszy nie czytał, ale one przynajmniej się rymują. ;D
-
Witam .
,,Klo" proszę rozwiń swoją myśl odnośnie moich tekstów .
Z chęcią je poprawie ,ale muszę wiedzieć, zrozumieć w czym problem.
Pozdrawiam.
-
Przykład:
Odnośnie tego nieszczęsnego krepunku ,gdybym miał
wystarczające długie deski do dał bym je wzdłuż blatu .
Jedno zdanie podzielone na dwa wiersze. Niekiedy na trzy. Chyba zbyt często stosujesz "enter". ;)
Plus z tego taki, że wiem gdzie piszesz. ;) Choć czasem myli mnie się ze "studio tatą". On też tak pisze. :)
-
Witam .
Dziękuję za zwrócenie uwagi .
Myślę ,ze masz rację . Obiecuję ,ze głęboko wezmę to sobie do serca.
Przez wszystkie lata studenckie i naukowe ,wymagano o de mnie mnie
krótkie wiersze i zdania .
Skruszony Hycel.
Pozdrowienia.