Maj 21, 2024, 00:07:47 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - bartus

Strony: [1]
1
Drewno lite - iglaste / Jakość kupowanego drewna
« dnia: Lipiec 12, 2020, 14:14:33 pm »
Od czasu do czasu próbuję coś zrobić z drewna - swoje "prace" traktuję stricte hobbystycznie czerpiąc z nich satysfakcje. Generalnie materiał - sosna - kupuję w lokalnym składzie z drewnem i wyrobami sosnowymi. I tutaj często radość się kończy, a pojawia się frustracja. Pytanie czy zasadnie? Dołączam kilka fotek, które pokazują przykładowe defekty jakie przywożę ze sklepu do domu. Deski oczywiście strugane, pomijając krzywizny (czasem niemiłosierne) deski trafiają się popękane, lub z takimi defektami jak zdjęciach. Pytanie do forumowych ekspertów - czy są to pełnowartościowe materiały i trzeba to po prostu zaakceptować? Czy jednak powinno się otrzymywać nieco lepszą jakość. Z jednej strony kupując kilkanaście desek ciężko sprawdzić każdą z nich (często są powiązane po kilka sztuk). I nie chciałbym zrobić z siebie idioty wyskakując do sprzedawcy z roszczeniami jak z kosmosu. Z drugiej jednak strony też nie chciałbym być wiecznym frajerem, któremu można wcisnąć wszystko.

z góry dzięki za Wasze opinie.

aaa - jeszcze wycinek paragonu (bez nazwy składu, żeby nie zrobić antyreklamy :P) gdyby ceny były przydatne w pełnym rozeznaniu - ich zapis jest dość dziwny, ale może tylko dla amatora.

2
Hyde Park Domidrewno / Odp: Jak się za to zabrać?
« dnia: Kwiecień 14, 2020, 19:56:06 pm »
Osobiście unikałbym wodnych lakierów. Ale to moje zdanie. Bardzo ważny jest dobry miękki pędzel.

Psujesz cały mój światopogląd ;-) to był dla mnie punkt wyjścia, zakładając, że te wodne będą mniej szkodliwe. Ale tak jak napisałem - laik w tej materii ze mnie totalny, więc niejako o to chodziło, żeby poznać sugestie ludzi mądrzejszych w tej dziedzinie.

3
Hyde Park Domidrewno / Odp: Jak się za to zabrać?
« dnia: Kwiecień 14, 2020, 17:08:44 pm »
@amigorg Kawał lektury, dzięki.
@Lirorobert

Ad. 3 a lakierowanie gdzie byś uplasował? bliżej olejowania, czy bliżej politury?

Co do środków do lakierowania - wyszukałem sobie produkty typowych, marketowych producentów. Jeśli nic z tego nie stosowałeś, to czy możesz polecić coś alternatywnego, dostępnego dla zwykłego "Kowalskiego" (chodzi np. o to, żeby opakowanie nie wynosiło minimum 25 l) ?

4
Hyde Park Domidrewno / Odp: Jak się za to zabrać?
« dnia: Kwiecień 13, 2020, 11:08:23 am »
Dzięki za odpowiedź, pytań co nie miara...

1. zneutralizowanie żelu - to znaczy? Przetarcie benzyną / rozpuszczalnikiem?
2. zabarwić drewno - kompletnie nie wiem co to znaczy. Jeśli nie jest potrzebny 100 stronicowy wykład, to będę wdzięczny za 2 słowa komentarze
3. wosk / politura - także z tym nie miałem do czynienia, zakładam, że zostanę przy lakierze
4. żel do usuwania - nie wiem, czy dobrze zrozumiałem - lakier wodny dam radę usunąć bez żelu, każdy inny nie?

Zapewne jeszcze obejrzę / poczytam jakieś materiały dostępne w sieci. Punktem wyjścia było ustalenie, że to faktycznie lakier.

Co do wyboru konkretnego produktu, czy coś z poniższej listy się nada:
Altax - szybkoschnący
Vidaron - bezpodkładowy lub akrylowy'
Luxdecor
Bondex - szybkoschnący do mebli
v33 - do mebli i boazerii
Koompas - Houtlak PU

5
Hyde Park Domidrewno / Jak się za to zabrać?
« dnia: Kwiecień 05, 2020, 13:19:27 pm »
Wszedłem w posiadanie kilku krzeseł, z minionej epoki, które właściwie były już skazane na utylizację. Chciałbym je spróbować odnowić - w sumie niewiele ryzykuję, a zawsze byłoby to jakieś nowe doświadczenie. Jako że nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłem, to nie bardzo wiem jak się za to zabrać i z czym w ogóle mam do czynienia. Prośba o pomoc:

1. Nie wiem czy trafnie, ale zakładam, że drewno wykończone jest lakierem. Czy faktycznie tak jest (o ile można to określić na podstawie zdjęć)?
2. Jeśli p.1 się potwierdzi to co z tym zrobić? Czy jest to kwestia zeszlifowania starej powierzchni i nałożenia nowego lakieru?
3. Jeśli p. 1 i 2 się potwierdzą, czy możecie polecić jakiś konkretny lakier?

Z góry dzięki za pomoc

6
Środki naturalne / Odp: Podniesiona grządka - co na pokost?
« dnia: Marzec 09, 2020, 10:40:07 am »
W sumie nie brałem takiej opcji pod uwagę (żeby tego w ogóle nie ruszać), ale jak widać warto się zastanowić. Pytanie, czy te 5 lat nie jest nad wyraz optymistycznie oszacowane? Pewno gdyby materiał był jakiś z odzysku, to nie miałbym wątpliwości, natomiast jako że deski były kupne jest mi ich normalnie szkoda (no i robocizna ;-) ).

A zaczynając zupełnie od nowa taką konstrukcję, to co? Analogicznie, nie zabezpieczać niczym i zaakceptować, że postoi kilka lat i się wymieni, czy w takim wypadku jednak czymś warto drewno zabezpieczyć? Jeśli tak to czym?

7
Środki naturalne / Podniesiona grządka - co na pokost?
« dnia: Marzec 05, 2020, 21:29:20 pm »
Temat złożony, nie do końca jestem pewny, czy w dobrym miejscu zakładam, a z drugiej strony lepszego nie znalazłem...

W zeszłym roku żona poprosiła o zbudowanie podniesionej grządki, żeby mogła tam sobie uprawiać jakieś warzywka i zioła. Deski sosnowe, oheblowane, grubości 3 cm przeszlifowałem i pomalowałem (zabezpieczyłem) pokostem lnianym. Mając na uwadze, że to co wyjdzie później z tej grządki będzie pałaszowane przez 3 małe istoty zależało mi aby środek był bezpieczny. Po przejrzeniu "internetów" wybór padł właśnie na pokost. Jak to mówią - mądry Polak po szkodzie, dzisiaj wiem, że raczej popełniłem 2 błędy:
1. od wewnątrz deski powinienem zabezpieczyć jakąś folią, np kubełkową
2. Pokost lniany raczej nie powinien być jedynym środkiem, zabrakło czegoś na niego, lub wybór był kompletnie nie trafny - deski po roku dość mocno poszarzały.

Czy macie jakieś sugestie co z tym powinienem teraz zrobić? Mój zamysł jest, żeby całość przeszlifować i pomalować lakierobejcą - np. Bondex Premium Wood Design (nie chodzi o reklamowanie konkretnego produktu, tylko zobrazowanie, w którą stronę planuję iść).
Jak już wspomniałem - skrzynka / grządka jest w dość trudnych warunkach jak na drewno (postawiona bezpośrednio na gruncie; zakładam, że w środku wyłożę ją folią) to jeszcze istotne, aby to co w środku wyrośnie nadawało się do zjedzenia...

Z góry dzięki za rady. w załączeniu jeszcze zdjęcia - rok temu i dziś...

8
Przedstaw się na Domidrewno / Cześć
« dnia: Luty 26, 2020, 12:28:22 pm »
Witam serdecznie
Jestem Bartek, pochodzę z Górnego Śląska. Od jakiegoś czasu przeglądam i zdobywam wiedzę na forum DID oraz kanale YT. Jestem typowym korpoludkiem, a moja wiedza w temacie drewna jest prawie żadna, podobnie jak warsztat. Przy domu i dzieciach co rusz pojawiają się różne pomysły, co by się jeszcze przydało, oczywiście Żona jest mistrzem w tej kwestii. Kilka razy udało Jej się podrażnić moją ambicję, tak, że coś z tego drewna "popełniłem"  własnoręcznie - wyszło jak wyszło, na pewno dłuuuugo. Pomysłów jest bez liku, stąd też decyzja o zakupie czegokolwiek do pracy (bo ile można jechać na wkrętarce, wyrzynarce i szlifierce - od zeszłego roku mimośrodowa Metabo). Zaczynam od ukośnicy, także Metabo, z całym ciężarem pozytywnych i negatywnych opinii - sprawdzimy w praktyce. Reszta powoli do przodu. Mocno interesuje mnie kwestia zabezpieczania drewna (ogromny szacunek dla Pani Lidii; szczególnie kwestia bezpieczeństwa dzieciaków), porady odnośnie sprzętu (tak jak przy wyborze piły) no i podpatrywanie jakiś dobrych praktyk i rozwiązań.

Strony: [1]