Maj 20, 2024, 20:11:08 pm

Autor Wątek: Moje "Roubo"  (Przeczytany 17282 razy)

Offline sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 14, 2014, 19:05:47 pm »
Po prostu przekręci się ją do góry dnem i będzie równo z blatem.

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 14, 2014, 21:09:47 pm »
Chyba się nie rozumiemy . Na zdjęciu  bog-dana  strugnica ma  w środku szparę z włożonymi w nią dłutami ,   O tym  pisałem , że   jest   to  nie   praktyczne

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 14, 2014, 22:47:31 pm »
bog_dan to zdradź czym robiłeś wszelkie wybrania w tych nogach, tam jest sporo dłubania pod te dociski :)
Dzięki za zainteresowanie :)
Frezarka górnowrzecionowa z prowadnicą boczną + dla potrzeby chwili prowizorycznie zrobione ograniczniki (zderzaki)
do ustalenia długości rowków. Ograniczniki to klocek drewniany zamocowany ściskiem, do którego dojeżdżała
prowadnica boczna frezarki. Trochę mierzenia, ale proste i zadziałało super. Szerokość rowków (wpustów) to już "od ręki".
Reszta, nie ma rady ... dłuta! Otwór pod śrubę - Bormax.

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 14, 2014, 22:57:12 pm »
Chyba się nie rozumiemy . Na zdjęciu  bog-dana  strugnica ma  w środku szparę z włożonymi w nią dłutami ,   O tym  pisałem , że   jest   to  nie   praktyczne
Wiem o czym mówisz, trochę się nie zrozumieliśmy. Mi chodziło o to, że po obróceniu listwy na narzędzia blat jest płaski.
Ale, masz racje dalej nie ma poręcznego schowka na narzędzia. Może jak ukończę to co zacząłem to pomyśle nad doklejeniem
z tyłu takiej tradycyjnej "rynienki" na narzędzia. Pomysł na usprawnienie OK.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2014, 22:59:38 pm wysłana przez bog_dan »

Offline Jakub82

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 201
    • Zobacz profil
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:03:19 pm »
Nie widzę zastosowania w dzisiejszych czasach dla takich strugnic, zresztą nigdy nie widziałem, ciężka masywna konstrukcja, ogromna ilość materiału - przerost formy nad treścią w czasach gdy wszystko można przymocować do ściany czy podłogi bądź wykonać ze stali i mdf-u jak w przypadku mft-3. Wiem że zostanę zaraz skrytykowany ale jest to moja opinia i praktyka z tego typu stołami.   

Offline Van Gert

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
    • Forest Guy
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:08:45 pm »
Świetnie to wygląda:) Z jakiego materiału robisz stół? Co do maszyn, to chciałbym mieć takie "kombajny" w swojej "stajni". :P Oczywiście można takie rzeczy wykonywać z innych materiałów, ale po co kupować spawarkę na jeden stół skoro można posklejać z drewna. Niektórzy wolą własne projekty tworzyć na przestrzeni specjalnie do tego przeznaczonej, a stół musi być masywny żeby przy pracy strugiem czy dłutem nic nam nie uciekało. 
Pozdrawiam, Łukasz.

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:14:47 pm »
Nie widzę zastosowania w dzisiejszych czasach dla takich strugnic, zresztą nigdy nie widziałem, ciężka masywna konstrukcja, ogromna ilość materiału - przerost formy nad treścią w czasach gdy wszystko można przymocować do ściany czy podłogi bądź wykonać ze stali i mdf-u jak w przypadku mft-3. Wiem że zostanę zaraz skrytykowany ale jest to moja opinia i praktyka z tego typu stołami.   
Szanuje Twoją opinie. Ale: po pierwsze - spróbuj coś strugnąć ręcznie na lichej konstrukcji stole; po drugie - pamiętajmy również
czasem o przyjemności i satysfakcji z własnoręcznie wykonanego "dzieła". A w moim konkretnym
przypadku dochodzi jeszcze nauka, którą muszę przejść od początku krok po kroku i tak to między innymi traktuję.

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:18:40 pm »
Kolega Jakub chyba nic nigdy nie strugal , ani nie dlutowal ;)

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:20:26 pm »
Świetnie to wygląda:) Z jakiego materiału robisz stół? Co do maszyn, to chciałbym mieć takie "kombajny" w swojej "stajni". :P Oczywiście można takie rzeczy wykonywać z innych materiałów, ale po co kupować spawarkę na jeden stół skoro można posklejać z drewna. Niektórzy wolą własne projekty tworzyć na przestrzeni specjalnie do tego przeznaczonej, a stół musi być masywny żeby przy pracy strugiem czy dłutem nic nam nie uciekało. 
Materiał to dąb. Nie jest najlepszej jakości. Powiem szczerze, że skusiłem się ceną u sąsiednich "górali" i jak już pojechałem
pooglądać co oferują za rozsądną cenę to kupiłem na próbę 0,4 m3, żeby nie jechać na próżno. Cudów nie ma, ale powykrawałem
co się dało, a na pierwszą robotę stwierdziłem, że nie ma co przesadzać. Moje motto: "Jak nie wyjdzie pójdzie na opał do warsztatu" ...
ale jak na razie nie jest źle.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:51:19 pm »
Z doborem materiału na blat pamiętam sporą debatę na TheWoodWhisperer i jak mnie pamięć nie myli stanęło na buku lub grabie.

Jak Bozia da to też roubo będę chciał wykonać (za jakiś czas... versja 2.5m).

Praktycznie każdą pracę zaczynam i kończę na strugnicy, MFT3 obok - idealne uzupełnienie.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 14, 2014, 23:53:42 pm »

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 15, 2014, 00:03:39 am »
Z doborem materiału na blat pamiętam sporą debatę na TheWoodWhisperer i jak mnie pamięć nie myli stanęło na buku lub grabie.

Jak Bozia da to też roubo będę chciał wykonać (za jakiś czas... versja 2.5m).

Praktycznie każdą pracę zaczynam i kończę na strugnicy, MFT3 obok - idealne uzupełnienie.
I racja, też bym buk wybrał, ale jak pisałem wcześniej dęba miałem, a co mi wyjdzie to nie wiem. Uczę się, więc najwyżej przewidziałem na opał (ostatecznie).
Co do MT3 to też mam, bo nie miałem na czym robić. Kwadratura koła: trzeba mieć stół, żeby stół zrobić :) I też doszedłem do Twoich przemyśleń.
Otóż wg. projektu strugnica ma wysokość 904 mm. Ja zmiejszyłem do 900 mm, żeby wyrównać do MT3 i tak jak Ty będę miał niezłe przedłużenie.

bog_dan

  • Gość
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 15, 2014, 00:25:12 am »
Popatrzcie na łączenie noga - blat w tym projekcie:
https://www.youtube.com/watch?v=cBPxhIjJy7o
Mistrzostwo !

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 15, 2014, 09:29:36 am »
I racja, też bym buk wybrał, ale jak pisałem wcześniej dęba miałem, a co mi wyjdzie to nie wiem

Miałeś takie drewno to zrobiłeś . Dąb z racji posiadania dużo garbników brudzi , dlatego lepszy jest buk .

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Moje "Roubo"
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 15, 2014, 09:42:06 am »
więc najwyżej przewidziałem na opał (ostatecznie).

Nie śpiesz się tak bardzo z  przeznaczaniem materiału na opał - zawsze można go wykorzystać na wiele innych projektów, trzeba szanować materiał.
Co do stołu - gdybym miał warunki, też na pewno zrobiłbym porządną strugnicę, tym bardziej, że bardzo wiele prac lubię wykonywać ręcznie.