23 Czerwca 2026, 09:07:56 czas Polski

Autor Wątek: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^  (Przeczytany 2632 razy)

Offline prezzemolo

wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« dnia: 31 Grudnia 2014, 01:27:01 czas Polski »
Zima przyszla i ludziom zimno :D poproszono mnie o wymiane w starych oknach szyb 3mm wsuwanych z gory, na szyby zespolone  jednokomorowe 15mm

rozpoczelem od przyjemnej zabawy wybijania szyb mlotkiem :D niechcialy sie wysunac, tak napuchlo stare drewno :D

wybor padl na zaglebiarke + szyna bo szkoda mi bylo zamianiac wszystko w wiory. (fot.1 i 2)

zaleta zaglebiarki to to ze mozna sie zaglebic tyle ile sie chce i zatrzymac sie z cieciem tam gdzie sie chce :)  (fot 3,4,5,6)

ale w samym norozniku trzeba wybrac recznie (fot 7,8)

zrobilem 6 skrzydel rano i 6 popoludniu (fot 9)

no i szyba wstawiona (fot 10 i 11)

i docieta listewka z niewielkim skrzydelkiem zakrywajacym ewentualne odpryski farby i inne niedoskonalosci ciecia (fot 12)

zalozone tez uszczelki ale zdjecia brak







« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2014, 01:31:30 czas Polski wysłana przez prezzemolo »

Offline prezzemolo

Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Grudnia 2014, 01:27:57 czas Polski »
...

Klo

  • Gość
Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Grudnia 2014, 08:09:43 czas Polski »
Elegancko.

Offline robson

Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudnia 2014, 10:46:14 czas Polski »
Pokazałeś sposób w jaki można między innymi wykorzystać zagłębiarkę  :) teoretycznie można by wykorzystać frezarkę ale i czasu by to twało :o  ''+''

Offline krzyś48

Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudnia 2014, 10:47:18 czas Polski »
niechcialy sie wysunac, tak napuchlo stare drewno

 Widzę że wstawiając nową szybę chyba też nie zakonserwowałeś powierzchni ciętej drewna  :-\  i tu moja obawa że może spuchnąć jeszcze bardziej,no chyba że zakonserwowałeś bezbarwnym impregnatem  :)  to zwracam honor :D
Praca na + nie wszystko co stare od razu na śmietnik :P

Offline tomekz

  • Moderator
  • Hero Member
  • ***
  • Wiadomości: 5618
  • Ocena +65/-7
  • View Gallery
    • Zobacz profil
Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudnia 2014, 11:53:25 czas Polski »
szyb 3mm wsuwanych z gory,

Czy się nie rozumiemy ? znam  metodę  wkładanie szyby  w  skrzydło  we wręg od strony dworu jak i wewnętrznej strony , ale wsuwanej od góry nie znam .

Dziwi mnie , że  tak masywne  ramiaki okna zastały zrobione na tak cienką szybę , z drugiej strony umożliwiło   to zastosowanie  zespolonej .

Robota  szybka i czysta . W całości listwa przytrzymująca szybę wyszła wg . mnie za  szeroka  ,  patrząc od frontu skrzydła .

Od strony dworu jest uszczelka  , czy  silikon?

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7336
  • Ocena +224/-6
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
  • View Gallery
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudnia 2014, 12:01:27 czas Polski »
Pomysłowo i co za wydajność, 12 okien! "+"

Offline prezzemolo

Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudnia 2014, 13:38:03 czas Polski »
znam  metodę  wkładanie szyby  w  skrzydło  we wręg od strony dworu jak i wewnętrznej strony , ale wsuwanej od góry nie znam
  no bo to chyba stara i bardzo nieskuteczna metoda. szyby byly wsuwane z gory przez taka szczeline ktora widac na pierwszysm zdjeciu. niektore skrzydla wystarczylo obrocic do gory nogami i szyba sama sie wysuwala inne wolalem rozbic na kawaleczki bo taka cienka szyba mozna sobie szybko krzywde zrobic szarpiac sie z nia.
W całości listwa przytrzymująca szybę wyszła wg . mnie za  szeroka
no wiem moze i zaszeroka ale tu chyba o estetyke nie chodzilo. mialo byc szybko i skutecznie.  Listwy zrobilem "na oko" przed demontarzem okien. Zostawilem ludzi bez okien tylko na jeden dzien ^^
Od strony dworu jest uszczelka  , czy  silikon?
Od strony dworu silikon.
  i tu moja obawa że może spuchnąć jeszcze bardziej
ah no fakt nie zakonserwowalem, ale to okna maja juz ponad 50 lat wiec chyba dalej puchnac nie beda :D a nawet jesli beda to juz nie stanowi zadnego problemu bo juz nie sa wsowane z gory tak jak te stare.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2014, 13:44:34 czas Polski wysłana przez prezzemolo »

Offline tomekz

  • Moderator
  • Hero Member
  • ***
  • Wiadomości: 5618
  • Ocena +65/-7
  • View Gallery
    • Zobacz profil
Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Grudnia 2014, 14:12:21 czas Polski »
  no bo to chyba stara i bardzo nieskuteczna metoda. szyby byly wsuwane z gory przez taka szczeline ktora widac na pierwszysm zdjeciu. niektore skrzydla wystarczylo obrocic do gory nogami i szyba sama sie wysuwala

Metoda  obecnie   stosowana  czasem  w skrzydłach drzwiowych , ale wewnętrznych. Ta z okien to  jedynie  w ciepłych krajach przy znikomych deszczach , i kolesiach  wybijających często   szyby ,     powodowana  bez problemową  wymianą  szkła

Offline Pragmatyczny Przemek

Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Grudnia 2014, 14:19:15 czas Polski »
A we włoszech to można ludzi bez okien zostawić na jeden dzień :)
Piękna praca. Teraz im będzie cieplej :)

Offline prezzemolo

Odp: wymiana szyb w starych zabytkowych oknach przy pomocy zaglebiarki ^^
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Grudnia 2014, 14:42:22 czas Polski »
jedynie  w ciepłych krajach przy znikomych deszczach , i kolesiach  wybijających często   szyby

haha mam nadzieje ze powodem byl klimat a nie chuligani
A we włoszech to można ludzi bez okien zostawić na jeden dzień
a no mozna nawet na kilka dni przed Bozym Narodzeniem :D