Maj 20, 2024, 22:53:07 pm

Autor Wątek: rura do odciagu  (Przeczytany 6295 razy)

arecki1338

  • Gość
rura do odciagu
« dnia: Maj 16, 2016, 19:43:07 pm »
Czy mozecie polecic jakas dobra, w miare elastyczna rure do odciagu fi100mm? Ta ktora jest w komplecie z odciagiem jest sztywna jak drut, ciezko z nia manewrowac.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty

Offline pawelOlsztyn

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2016, 08:27:23 am »
U siebie też odrazu wymieniłem rurę i kupiłem fi100 tak jak kolega wyżej i jest gitarka

Offline pgrzegorz

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 227
    • Zobacz profil
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2016, 09:42:55 am »
Ja mam z pierwszego linku fi 100 a z drugiego fi 50.
Mam pytanie czy te ultra lekkie węże nie ograniczają przepływu powietrza, ja mam taki ale fi40 6mb i przy cyklonie i odkurzaczu warsztatowym strasznie blokuje przepływ oraz zwija -skraca cie sam po włączeniu odkurzacza. Czy u Ciebie też tak jest? Mam kawałek sztywnego węża od piły stołowej i dołączony kawałek od starego odkurzacza to mam wrażenie ze ciąg jest dużo lepszy.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2016, 10:47:04 am »
Fi 100 nie ogranicza przepływu - oczywiście reaguje jak całkowicie zablokuję przepływ. Fi 50 ma trochę grubsze ścianki, ale jest elastyczny. Jak znacząco przytkam przepływ przez zbyt grube wióry czy celowo,  wąż pod wpływem siły ssania skraca się i zdarza się, że przewraca separator. Stąd dwa wnioski:
- im wąż ma mniejszą średnicę tym powinien mieć grubsze ścianki np 0,6 mm zamiast 0,4 mm, przez co będzie nieco sztywniejszy,
- separator -  czy to zbiornik z przegrodą Thiena czy z cyklonem powinien być umocowany np na wspólnym wózku z odkurzaczem lub mieć ciężkie i szerokie dno np ze sklejki 18 mm o średnicy większej niż dno wiadra, tak aby się nie przewracało w przypadku przytkania węża czy złączki.

Wszystkie elementy przez które płynie powietrze wytwarzają opór, dlatego powinno się unikać zwężek, dużych załamań i zmian przekrojów, także węże powinny być jak najkrótsze - tylko tak długie jakie są potrzebne do wygodnej pracy.
Ja np. powinienem skrócić wąż fi 100. Poprzednio miałem 2 m, teraz 4 m a optymalnie będzie 3 m.

Offline pablo8704

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Robię co mogę...
    • Zobacz profil
    • Budowa domu systemem gospodarczym
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2016, 11:00:16 am »
ja kupiłem rurę fi 50 o ściankach 0,4 na olx - niestety było to w grudniu i już mi usunęli wiadomości więc nie podam dokładnie gdzie to było.
W każdym bądź razie rura elastyczna, nie zagina się, tylko trzeba uważać aby jej nie przygnieść :/ nadepnąłem na nią ze 2 razy i już ciężko jest ją przywrócić do poprzedniego stanu
Zapraszam na mojego bloga: www.majsterkowanie24.blogspot.com
jak również do śledzenia budowy naszego domu: www.bababuduje.eu
Nasz kanał na YT: www.youtube.com/c/bababuduje

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2017, 00:30:40 am »
Odgrzeje temat i zapytam tak.
Plan jest taki by od odciągu szła rura 120mm 2metry do takiej skrzyneczki rozdzielającej w której będą dwa przyłącza 40mm i jedno 80mm, rura 80mm będzie miała z 2m a te po 40mm po 3metry. rura 80 ma służyć do wyrówniarko grubościówki a te 40 do podłączenia pilarki od góry i dołu. teraz pytanie czy grubość 0,4 starczy? czy może 0,5? chodzi mi o to by mi ich nie wyginało i by to działało. Rury z linku Amigorga

Offline pablo8704

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Robię co mogę...
    • Zobacz profil
    • Budowa domu systemem gospodarczym
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2017, 08:18:14 am »
te moje jak na razie się nie wyginają tzn nie załamują bo chyba o to chodzi. Problem jest jak się na nie przez przypadek nadepnie. Ja już tak zrobiłem w 2 miejscach  ;D
Zapraszam na mojego bloga: www.majsterkowanie24.blogspot.com
jak również do śledzenia budowy naszego domu: www.bababuduje.eu
Nasz kanał na YT: www.youtube.com/c/bababuduje

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2017, 09:11:17 am »
No to super bo wyjdzie to taniej niż 0,6

mefjuu

  • Gość
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2017, 09:25:38 am »
A jak to jest - jeśli rura ma średnicę handlową 50 mm, to te 50 mm jest jej zewnętrzną średnicą?
Jak sobie radzicie z mocowaniem takich rur do cyklonów itp? Jakieś konkretne złączki czy trapery kanalizacyjne? Na razię robię prowizorkę z przegrodą Thiena na rurze arot 50 (w środku ma 40), w weekend będę dopasowywał to do różnych złączek, zobaczymy jak wyjdzie.

I jeszcze jedno - macie w swoich cyklonach zachowaną zasadę łączenia elementów na zasadzie: idąc w stronę końca rury (tj. wejścia trocin) nakładamy przedłużki czy złączki zawsze na zewnątrz, czyli żeńskie?

mefjuu

  • Gość
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2017, 10:08:27 am »
ja kupiłem rurę fi 50 o ściankach 0,4 na olx - niestety było to w grudniu i już mi usunęli wiadomości więc nie podam dokładnie gdzie to było.
W każdym bądź razie rura elastyczna, nie zagina się, tylko trzeba uważać aby jej nie przygnieść :/ nadepnąłem na nią ze 2 razy i już ciężko jest ją przywrócić do poprzedniego stanu

Reasumując, co można znaleźć w handlu, na przykładzie średnicy 50 mm:

https://www.olx.pl/oferta/waz-antystatyczny-przewod-odciagu-rura-50-10m-CID628-IDdtQ7P.html#ae6a485b42 - tutaj wychodzi najtaniej (1mb = 12 zł, przesyłka 20 zł, trzeba wziąć 10 metrów), ale czy ktoś tego używał i wie jakie są ścianki?

https://przewody-techniczne.pl/waz-odciagowy-pur-folia-ultra-lekka-fi-50-p-279.html - 1mb = 16 zł, przesyłka 15 zł, ścianki 0,4 mm

http://www.stoma.bielsko.pl/pl/p/Waz-PUR-Folia-MB-grubosc-scianki-0%2C5mm/215 -  tutaj bardzo drogo, 1mb = 27 zł, grubość ścianki 0,5 mm czy warto dopłacać do tych ścianek 0,5mm?

Offline pablo8704

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Robię co mogę...
    • Zobacz profil
    • Budowa domu systemem gospodarczym
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2017, 10:37:05 am »
najlepiej zadzwoń i zapytaj (ogłoszenie na olx)
Kiedy ja kupowałem nie było za dużo info w ogłoszeniu a przez tel pan mi wszystko wytłumaczył dał cenę itd.
Jeśli używasz "amatorsko" to ścianka 0,4 wystarczy, przemysłowo raczej 0,5
Jak się kiedyś zbiorę to opiszę tą moją rurę na blogu, ale zanim to nastąpi to zapewne już kupisz  ;D
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 10:38:36 am wysłana przez pablo8704 »
Zapraszam na mojego bloga: www.majsterkowanie24.blogspot.com
jak również do śledzenia budowy naszego domu: www.bababuduje.eu
Nasz kanał na YT: www.youtube.com/c/bababuduje

bobbobson

  • Gość
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2017, 17:03:11 pm »
Podane fi to przeważnie wewnętrzne, przynajmniej na "przewodytechniczne". Kupowałem tam fi 55, 0.6 mm, a to już dosyć solidna i sztywniejsza rułka. Odkurzacz beczkę o dość grubych ściankach pogiął, a z rurą nic się nie działo. Przy dłuższych odcinkach dobrze, żeby była w miarę gładka w środku.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2017, 17:06:27 pm wysłana przez bobbobson »

Offline pablo8704

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Robię co mogę...
    • Zobacz profil
    • Budowa domu systemem gospodarczym
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2017, 22:26:53 pm »
Odkurzacz beczkę o dość grubych ściankach pogiął,
zgadzam się, też tak miałem :)
u mnie najdłuższy odcinek to 8m (przypominam przy ściance 0,4) i nie ma z niczym żadnego problemu.
Wydaje mi się że te grube ścianki to tylko "do fabryki" gdzie idzie to na 2-3 zmianach non stop i do tego nie pył czy wióry tylko odpady z dość ostrymi krawędziami
Zapraszam na mojego bloga: www.majsterkowanie24.blogspot.com
jak również do śledzenia budowy naszego domu: www.bababuduje.eu
Nasz kanał na YT: www.youtube.com/c/bababuduje

Offline raptor123

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 125
    • Zobacz profil
Odp: rura do odciagu
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2017, 00:02:35 am »
...
Reasumując, co można znaleźć w handlu, na przykładzie średnicy 50 mm:

https://www.olx.pl/oferta/waz-antystatyczny-przewod-odciagu-rura-50-10m-CID628-IDdtQ7P.html#ae6a485b42 - tutaj wychodzi najtaniej (1mb = 12 zł, przesyłka 20 zł, trzeba wziąć 10 metrów), ale czy ktoś tego używał i wie jakie są ścianki?
...
Kupiłem z tej firmy fi60. W poniedziałek przyszło. Jakościowo nieźle się prezentuje, ścianki są 2x0,4mm, bo pomiędzy jest oplot z drutu chyba 1mm.  Nie miałem okazji jeszcze zamontować do cyklona, bo dopiero dekiel do beczki musiałem od szwagra przywieść i obudowę będę robił w sobotę.