Maj 20, 2024, 23:09:04 pm

Autor Wątek: Odciąg do tokarki.  (Przeczytany 3559 razy)

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odciąg do tokarki.
« dnia: Listopad 23, 2016, 19:18:27 pm »
Hej
mam do was prośbę o pomoc w wyborze, a raczej w podjęciu decyzji.
Chciałem się trochę dozbroić (piła radialna, strugarka, grubościówka, frezarka dolnowrzecionowa) oczywiście z czasem i stopniowo, ale zacząłem od złej strony czyli od szukania maszyn wymienionych wcześniej ale olałem podstawę czyli porządek i zdrowie. Na razie mam mały metraż i nie mogę sobie pozwolić na syf. Po kilku godzinach toczenia musiałem się przekopywać do wyjścia  :D. Poza tym to wszystko siada na płuca i da się to odczuć. Ogólnie chcę kupić odciąg i oczyszczacz powietrza. Miałem robić samemu ale nie mam na to czasu na razie, poza tym zależy mi na wydajności. Chciałbym żeby odciąg w miarę ładnie zbierał urobek z tokarki, no i wiadomo innych maszyn. Tyle że wiór z tokarki jest często mokry i ciężki. Do tokarki oczywiście chciałem zrobić coś jak w pierwszej foce. Nie przeszkadza mi zupełnie opcja 400V wręcz przeciwnie. I tak pomyślałem o Felderze AF 10 tyle że one są już chyba niedostępne, i ja miałem okazje używać uszkodzonego (nieszczelny) i nie wiem jaki ma rzeczywisty ciąg. Ale na stronie Feldera znalazłem takie dwie opcje:
1.http://pl.feldershop.com/pl/Odci-gi-wi-r-w/urz-dzenia-odci-gowe/Nr-1-AF-500-Oczyszczacz-powietrza.html
2.http://pl.feldershop.com/pl/Odci-gi-wi-r-w/urz-dzenia-odci-gowe/FELDER-AF-12-Mobilny-odci-g.html

i wydaje mi się że ten AF 12  to zastępca AF 10? Czy ktoś używał i może polecić odradzić? Może coś lepszego w podobnej kasie?
zależy mi też na miejscu...

Online tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2016, 21:48:59 pm »
Może zastanów się , jak  później podłączysz resztę  maszyn i czy starczy Ci wydajności powietrza . Ja mam odciąg ,gdzie przy wentylatorze jest zbiorcza skrzynka do której dochodzą  4 wejścia węży z zasuwami .Otwieram te które sa potrzebne.

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2016, 22:53:37 pm »
Na 150% nie będą te maszyny używane na raz. Rury do nich pewnie będą podpięte ale z jakimiś zasuwa czy coś. Nie potrzebuje ciągu na maszynie która nie pracuje. A biorąc pod uwagę że u siebie robię sam, to jedna maszyna działa a inne stoją, od święta dwie ale to już temat do Bhp :D

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2016, 17:04:05 pm »
Nikt nic?

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2016, 09:18:06 am »
odciag to proste urzadzenie , ja uzywam maktek , to tokarki rowniez
obsluguje pily tasmowa i formatowke . szlifierke tasmowa i heblarkowyrowniarke
do tokarki uzywam przy szlifowaniu
wtedy najbardziej pyli,  przy toczeniu i tak leci na czlowieka
lub w bok jak sie skieruje dluto
ale sprzatam po toczeniu odciagiem , wygodne i praktyczne

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2016, 10:58:52 am »
Wiem jak leci nie wiem czy jest sens kupować Feldera czy nie lepiej coś tańszego... Z drugiej strony ten którego używam już 8lat pracuje bez większych problemów prawie codziennie po kilka godzin. Co do oczyszczaczy powietrza Felder wydaje się tani...

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2016, 13:01:04 pm »
zawsze możesz poszukać, bo widzę, że Felder tylko "maluje" swoje oczyszcze. Ten sam model ma JET.
Może nawet taki maluszek ci starczy:
http://www.dodrewnaimetalu.pl/de/filtr-powietrzny.html

kozio

  • Gość
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2016, 18:59:18 pm »
Ja właśnie kupiłem abs 3880 holzmanna. Jak chcesz to coś potestuje specjalnie dla Ciebie.

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 25, 2016, 19:03:16 pm »
Ooo chciał bym się dowiedzieć jak to wygląda z tymi workami? One się na ziemi częściowo opierają? Bo jak dzisiaj w sklepie oglądałem Prome to wyglądała jakby worki po części były ba ziemi. No i jak możesz to czy mokry wior podniesie z ziemi bez większego wysiłku, mój ty mistrzu ;)

kozio

  • Gość
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2016, 19:15:23 pm »
Jak tylko jakiś przedłużacz z odpowiednią wtyczką znajdę... widać to w moim wątku "kozłowy garaż " worki wiszą tyle ile chcesz . Najlepiej jak oprą się na podstawie.

kozio

  • Gość
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2016, 20:25:01 pm »
Specjalnie dla Ciebie pobiegłem do warsztatu i znalazłem wtyczkę. Zrobiłem pierwszy rozruch i wiem już że nawet zszywki wciąga. Daje sobie radę ale dosyć głośno ryczy.
Film już ładuję się na YT

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2016, 20:43:44 pm »
Dzięki mistrzu, duża ta twoja bestia.

kozio

  • Gość
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2016, 21:58:02 pm »
No właśnie myślałem że będzie mniejszy ;)
Tak czy inaczej co dwa wory to nie jeden ;D


Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg do tokarki.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2016, 22:17:04 pm »
Zależy mi starcza jeden :D i to w różnych znaczeniach ;D