Maj 21, 2024, 00:10:12 am

Autor Wątek: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)  (Przeczytany 29562 razy)

Qiub

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 29, 2017, 18:38:59 pm »
czy ja wiem ... wolalby 1200 papiera za wzrorcowy wywalic na picie no ale trzeba miec jeden od ktorego reszte sie w razie co ustawia.

nie wiem o jakich limitach piszesz ... moze o jakims gownie za 30pln bo chyba nie o takich za kilka stowek.

dla porownania mam tez jednego japonca certyfikowanego ich tam norma odpowiednik naszej klasy 0:0 a wiec w najwyzszej precyzji i miedzy limitem wzorcowym a japoncem nawet 5 setek szczeliniomierza nie wejdzie.

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 29, 2017, 19:01:50 pm »
Moim ostatnim zakupem były właśnie kątowniki z czasów PRLu
za 130 zł zakupiłem 3 szt
1 szt 200mm z grubym dolnym ramieniem
1 szt 150mm z grubym dolnym ramieniem
1 szt  150 krawędziowy z grubym ramieniem

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 29, 2017, 19:56:15 pm »
qiub, powiedz o jaki konkretnie katownik (nr kat)bo w katalogu jest dużo klasy 3 i drugiej. z 00 jest jeden rodzaj i największy z nich to 5217-1402 i kosztuje koło 2 stówek
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2017, 20:00:14 pm wysłana przez Arek15 »


Offline draax

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 482
  • Jesli wyglada na proste, to jest proste!
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 29, 2017, 20:58:09 pm »
Q czy ja dobrze widze, ze ten katownik z perwszego linku ma wymiary 2 metry na 1 metr? oO

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 29, 2017, 21:34:17 pm »
słuchajcie, a jakby taki większy kątownik z blachy o grubości 3-4mm zamówć gdzieś cięty na laserach? jaka byłaby dokładność takiego narzędzia?
jest sporo zakładów gdzie mają lasery do cięcia i to raczej dokładne jest..

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 29, 2017, 22:02:08 pm »
oj qiub, raczej o tej samej, odsyłam do katalogu http://lunapolska.pl/uploads/files/katalogi/Limit_Katalog_2017.pdf strona 32, jest taki ale cena to raczej za wielkosć bo to w normie 2 masz przecie tylko ze stali narzędziowej. aktualna cena katalogowa to 753,91 netto, gość który to sprzedaje taniej i tak zarabia. sklep którego link podałeś do tylko DELMET  w lesznie-zadzwoń i zapytaj-wszytsko biorą od luny:)jak chcesz się przekonać to zadzwoń jutro i powiedz że chcesz 10 szt tego kątownika a on ci powie że będzie miał tylko 3 i to za jakieś 2 tygodnie:) ten drugi z linku niby kalibrowy a też w 875/2?  w katalogvu nie ma ale szwedy mają jeszcze 4 sztuki
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2017, 22:10:56 pm wysłana przez Arek15 »

Qiub

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 29, 2017, 22:43:38 pm »
wiem co Ci dalem, jeden kalibracyjny a drugi zwykly co nie zmienia faktu ze  kalibracyjny masz 00 a ten 2 i ma ma taki odchylki ze i 1mm na 1m nie uswiadczysz.

Co do luny to powiem ci ze mialem w rekach kilka ich rzeczy w sklepie i akurat pech chcial ze natkanel sie na dystrybutora czy jak kto woli sprzedawce. A ze wlasciciel sklepu DW ktort tez luna handluje bo tanie sprzety jak barszcz to odpalil sobie malborasa i sobie siadl popatrzyc czy cos kupie luny czy nie...

wzialem protoola najnizszy bieg, najwiekszy moment obrotowy, sruby fishera i belka debowa do testow ;D koncowki bity oraz nasadki na 1/4 luny pekaly jak marzenia dystrybutora o sprzedaniu mnie czegokolwiek ;D  to tyle z firma LUNA ;D

podalem linki z pierwszego lepszego sklepu, mam gdzies czy to z Kosowa czy spod Warszawy, mam 2 sklepy w ktorych zamawiam co chce i sciagaja mnie to co chce. Nie zamawiam ze alledrogo czy sklepow internetowych bo zwyczajnie sie mnie nie oplaci. Raz ze przywioza na miejsce i powiem ze mnie nie pasi i ide w cholere, dwa ze moge wymacac, trzy ze moge negocjowac stawki bo jak slusznie napisales to sprzedawca zarabia... ale wiedza doskonale ze jesli ja biore jakies produkty porobie i pochwale to od razu ich sklep wskazuje palcem i jest kilkanacie osob ktore pojedzie i kupi.

Zdaje sobie sprawe ze i japonce maja super sprzety u angole i jankesy no ale ... nie bede czekal miesiaca na katownik ;D

A limit od reki ma w 00 przynajmniej polowe tego co w ofercie.

Oczywiscie moglbym kupic sobie gowno nitowane w markecie za tam 20pln i powiedziec ze katownik jest ale co do wymiarow katow to powiedzmy sobie szczerze daleko im. Zreszta raz pisalem w poscie w temacie katownikow i gowna ktore jest nazywane katownikami.

Rada dla wszystkich... kupic najwiekszy katownik klasy 00 na ktory nas stac i mozna na gownie pracowac... bo do tego 00 ustawiamy tanioche i jest ok. Wydacie raz ale na lata.

Certyfikowane katowniki sa jak obrazki swiete! Macie obrazki ze swietymi? Ja nie mam ale katownik certyfikowany lezy w specjalnym boxie i otwieram go raz do 3 razy do roku zeby posprawdzac inne katowniki.

Rada taze zeby nie kupowac aluminiakow bo to wyrzucenie kasy w bloto. alu dobry katownik z pa9 albo pa 13 to koszt prawie 1000
a za tyle kupicie kilka klasy 00 czyli w teoretycznej dokladnosci mierzonej w nm na 1mb a wiec lepiej juz sie nie da.

Kupujcie certyfikowane sprawdzonych firm a nie topexow, itp

Nie dlatego ze uwazam ze topex to gowniana firma za gowniane piniadze sprzedaje towar bo zdaje sobie sprawe ze ona mierzy w innego klienta niz ja. Jednak musze to napisac bo nie bylbym soba, ze firma topex na pewno by zyskala duzo klientow gdyby zrobila nie szmelc na nitach ale 5mm stalowke ciata woda. To taka moja rada... ciecie woda z cnc da na pewno lepsze rezultaty nic alu nitowane przez kogos kto nie ma pojecia o nitowaniu, jak i nitami tak niskiej jakosci ze az oczy bola.
W polsce byscie zatrudnili jakas firme ktory by wam ciela i robila, Zawsze to ponizej 1mm na 1mb a nie 3mm na 20cm ;D

Czy kupicie limita czy cos innego np. takie https://mmtools.com.pl/?grupa=483&cat=485 watro pamietac  ze bedziecie na tym pracowac...

Zdaje sobie sprawe ze dla jednego katownik styknie z majstra za 10pln zeby kawalek deski przyciac ale jesli myslicie na powaznie o tym ze chcecie ta deske dobrze wymierzyc... to trzeba wydac.

Nikt nie mowil ze stolarka bedzie tania ;D

krzysiek

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 30, 2017, 20:19:48 pm »
Laser tnie ( jak jest dobrze ustawiony ) z dokładnością +/- 0.1 mm a gładkość krawędzi pozostawia czasem wiele do życzenia.
Nie wiem co chcecie sprawdzać kątownikami za kilka setek PLN przy pracy z drewnem.
Kątowniki precyzyjne mają raczej zastosowanie przy pracy z metalem i też nie z wykorzystaniem pilnika.
@Qiub to co Ty promujesz to przerost formy nad treścią.
Kątownik do prac stolarskich sprawdza się przy pomocy dwóch szpilek i równej krawędzi, jak przechodzi pozytywnie ten test to wystarczy.
I jeszcze coś ,nie ma sensu wycinania kątownika na CNC. Gówno z tego wyjdzie a nie przyrząd pomiarowy.

Qiub

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 30, 2017, 21:30:01 pm »
Mozesz Krzysiek rozwinac swa finezyjna mysl o moim promowaniu??

Bo nie bardzo rozymiem czy robie kuku ludziom informujac ich ze za 20pln w mastrze kupia gowno po ktorym sie zraza czy boli cie to ze podalem linki do roznych firm sprzedajacych rozne katowniki ;D

Ja wyznaje zasade ze lepiej sie mile rozczarowac niz mocno zdziwic a czesci ludzi uprawia na forum partyzantke informujac innych ze na gownie tez popracuja ;D czyz nie tak? Mam dac przyklady z postow?

krzysiek

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 30, 2017, 22:26:33 pm »
Spokojnie , nie ma się co unosić . W moim poście na pewno nie było żadnych złośliwości pod Twoim adresem ani pretensji o podawanie linków do sklepów oferujących drogie precyzyjne przyrządy pomiarowe. Po prostu promowanie wykorzystywania w technice stolarskiej tego typu przyrządów mija się z sensem. Tego typu przyrządów nie stosuje się nawet do trasowania w metalu a co dopiero w drewnie. Sposób sprawdzania kątownika nawet o 1000 mm ramieniu podałem a raczej przypomniałem i jest on wystarczający . Posiadanie ekstra drogiego precyzyjnego kątownika po to tylko by sprawdzić jakiś inny , bo taka myśl też padła - być może nie była to Twoja rada , też jest z ekonomicznego punktu widzenia bez sensu. Choć jak kto bogaty to kto mu zabroni.
Co do kupowania gówna za 20 PLN to mógłbym Cię zdziwić bo wszystko zależy na co trafisz ,ja mam dwa takie 300 mm i oba są bez zarzutu. Kupiłem ostatnio Kinex'a 500 mm też tanio i też jestem zadowolony. Tu nie ma reguł a jest niestety ruletka.
Więc informujmy się na wzajem jakie modele czy jakich producentów omijać  a informacje o kątownikach za setki PLN raczej w stolarstwie się nie przydadzą i w taką inicjatywę wzajemnego informowania się raczej kiepsko się wpisują.

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 30, 2017, 23:01:07 pm »
No dobra - mam do ucięcia płytę meblową 600 mm szeroką i chce zrobić "kreskę" prostopadle. I co? - mam kupić np Kątownik krawędziowy MKSg 200 x 130 mm (4622 2000) za prawie 700 zł i przyłożyć do niego znowu linijkę za kolejne 200 zł żeby przedłużyć sobie kątownik do 600 mm? Przecież cała tolerancja DIN 875 / 00 pójdzie się paść :)

Offline arturs

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 30, 2017, 23:22:32 pm »
Posiadanie ekstra drogiego precyzyjnego kątownika po to tylko by sprawdzić jakiś inny , bo taka myśl też padła - być może nie była to Twoja rada , też jest z ekonomicznego punktu widzenia bez sensu.
Tu właśnie opisałeś standardowy sposób wzorcowania w każdym poważnym zakładzie gdzie stosuje się jakiekolwiek normy..
w poprzedniej pracy miałem obowiązek raz w roku sprawdzić (i skalibrować w miarę potrzeby) na zewnętrznym wzorcowanym przyrządzie oscyloskop, miernik elektryczny (napięcie, prąd, rezystancję)..

czemu laser z dokładnością 0.1mm nie nadawałby się żeby wyciąć kątownik powiedzmy 500x500mm?

Offline L4

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 858
    • Zobacz profil
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 30, 2017, 23:27:22 pm »
No dobra - mam do ucięcia płytę meblową 600 mm szeroką i chce zrobić "kreskę" prostopadle. I co? - mam kupić np Kątownik krawędziowy MKSg 200 x 130 mm (4622 2000) za prawie 700 zł i przyłożyć do niego znowu linijkę za kolejne 200 zł żeby przedłużyć sobie kątownik do 600 mm? Przecież cała tolerancja DIN 875 / 00 pójdzie się paść

Raczej masz do droższego co jakiś czas przykładać tańsze i je ewentualnie korygować.

Qiub

  • Gość
Odp: Tolerancja kąta drogich kątowników (albo: czy 2mm/metr to dużo?)
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 31, 2017, 07:51:27 am »
Wlasnie malym kroczkami zblizamy sie wlasnie co kazdy z Nas tak naprawde oczekuje i w czym ma doswiadczenia!

Krzysiek napisal ze mija sie z celem wywalanie na drogie katowniki bo mozna i tanie kupic ale jest to ruletka - oczywiscie mikronowe dokladnosci nie sa nam potrzebne bo i tak jesli ktos grubym olowkiem budowlanym przejedzie to i krecha bedzie miala z 2mm i szlak trafi nasz dokladnosc.

L4 zmierza w tym kierunku co ja czyli miec jeden certyfikowany katownik i mierzyc sobie od niego gowniane katowniki.

Teraz moze wyjasniam dlaczego dalem kilka linkow. Jak widzicie co sklep to inne ceny ale i inni producenci.

Ja osobiscie jestem ciety przez bardzo zle doswiadczenia na gowniany sprzet za grosze. Co kupilem z katownikow to szkoda byla nawet w rece trzymac.  Widac Krzyskowi sie udalo... mnie nie.

Jesli nie chcecie wydawac na certyfikowany to nie wydawajcie... kupcie po prostu klasy 00 jeden i juz jest prawie zerowe prawdopodobienstwo ze kat 90 bedzie uwalony. A od takiego tez mozecie przeciez mierzyc inne.

Pamietajcie ze certyfikowany katownik lub 00 to tak naprawde te same katowniki, mozliwe ze przy cert. zastosowana jest dodatkowa polerka, zabezpieczenia, itp., oraz co najwazniejsze jedna lub dwie osoby sprawdzily go osobiscie czy spelnia norme. Chodzi  o papierek i o pewnosc ze producent nie sprzedal kichy a ktos za jego poprawnosc gwarantuje klejnotami!

Norma 00 jest dla nas juz wystarczajaca i dajaca nam gwarancje ze to nie katownik spieprzy robote a czlowiek! I to jest wlasnie ta pewnosc - to jest wlasnie kolejny element ktory nam odpada w ukladance, element powodujacy ze zmniejsza sie potencjalne zagrozenie spieprzenia pomiaru a jednoczesnie ciecia, skrecania...

Co do samych katownikow i ich cen w klasie 00 to sugeruje kupic najwiekszy katownik na jaki mozemy sobie pozwolic !!! Dlaczego?

Im wiekszy katownik tym wieksza precyzja. Katowniki ja kupuje grube bo latwo taki polozyc pozniej na drewnie jak robie szafeczke i sprawdzic czy mam katy, nie wybije sie i nie wygnie jak cienkie. Patrzcie w sklepie za takimi z krawedzia i bez. Sprawdzcie czy nie ma na nich farby... jesli jest odstawiamy.

Dobrym przykladem dlaczego farba na katownikach jest zlym pomyslem sa katowniki firmy wolfcraft! Sa odpryski i nie ma trasowania... czlowiek dostaje nerwicy, na forum sa na pewno userzy ktorzy to potwierdza! Wolfcraft robi duzo fajnych i dobrych rzeczy ale katowniki spieprzyli.

Dochodzimy w koncu do samych cen i moich linkow o ktore Krzyskowi zapewne chodzilo.
Dalem linki zeby sobie porownac ceny, modele i producentow.

Dla przykladu podaje: Helios 30x20cm bedzie za 350pln, Limit podobny kolo 250pln, a sa firmy ktore kupicie za 150pln w tej klasie!
Nie ma wiec wielkiego problemu. I kupujecie raz produkt, jak przychodzi czas trasowania to wiecie ze mozecie na tym polegac i nie tracic nerwow jak zle utniecie - w zasadzie wtedy to juz mozecie szukac winy gdzie indziej.


W tym drodzy userzy chce Was uswiadomic! W czestych bledach ktore sa popelniane jako amatorzy i zrazacie sie albo winicie za to caly swiat!

Doskonale zdaje sobie sprawe ze starzy wyjadacze wezma cyrkiel, kartke i zrobia sobie pomiar do kartki ale nowi nawet na to nie wpadna.


Pomagajmy sobie nawzajem. Ja moge smialo polecic kazdy katownik z jednego kawalka materialu ktory ma norme DIN875/00.
Z przeszlosci odradzam katowniki woltcrafta bo sa malowane, farba odpryskuje i zle sie odrysowuje krechy, odradzam tez marketowy z przyczyn czysto obiektywnych - cienkie aluminium i slabe nitowane polaczenia.

Jesli ktos sie zastanawia czy nie wolalbym przepic ta kase co wydalem na te lepsze katowniki to go informuje ze wolalbym przepic... ale na czyms trzeba pracowac.

Pozdrawiam i sie nie napinajcie bo ratuje zycie gownianym katownikom ktore moglibyscie rozwalic w akcie zlosci warsztatowej jak sie okaze ze pomiar trefny