Forum stolarskie Domidrewno.pl

Realizacje krok po kroku => Krok po kroku (realizacje własne) => Wątek zaczęty przez: leeching w 14 Stycznia 2018, 22:49:57 czas Polski

Tytuł: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 14 Stycznia 2018, 22:49:57 czas Polski
Hej,

zaczynam nowy temat, który będę realizował po godzinach. Przerabiam cały warsztat, bo nie mam już na nic miejsca i co chwilę czegoś szukam. Najbardziej jednak przeszkadza mi ergonomia dotychczasowych rozwiązań, które były prowizoryczne i czas się z nimi pożegnać.

Docelowo większość sprzętów ma dostać dedykowane szafki ze stalową ramą i kółka. Wewnątrz sklejkowe szafki z szufladami na akcesoria.

Blaty czarna antypoślizgowa sklejka. Reszta brzozowa sklejka. Ma powstać stanowisko do ukośnicy i wysuwane półki do systainerów.
Zaczynam od 6 szafek, będa miały dostęp po bokach. Wzorowałem się na systemach używanych w archiwach z dokumentami. Wczoraj rozpocząłem rozcinać materiał, jutro wieczorem zaczynam montaż.

Wszystko na wysokość 888mm, bo tyle będzie miała nowa piła :)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: L4 w 14 Stycznia 2018, 22:55:03 czas Polski
Łojezu, 10 metrów bieżących? Toż to prawdziwa fabryka a nie warsztat :-).

Masz taki długi prostokąt po prostu? Bo drepatanie z jedno końca na drugi żeby wiertło wziąć się szybko znudzi.

Wszystko na wysokość 888mm, bo tyle będzie miała nowa piła

Ja bym celował w lekko niżej. Zawsze można wtedy jakoś podkładkami się posiłkować żeby wyrównać.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: Jureq w 14 Stycznia 2018, 23:02:38 czas Polski
Będę kibicował i podglądał bo za jakiś czas też mnie to czeka, ale jak policzyłem koszt samych tylko kółek dobrej jakości to doszedłem do wniosku że aż tak mi się nie spieszy ;)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 14 Stycznia 2018, 23:07:15 czas Polski
Słuszna uwaga z tymi wysokościami. Oba stoły odbiorcze już podwyższyłem na 885. Natomiast narzędziowe stoliki będą miały różne wysokości - np. ten od ukośnicy do metalu to wyznacznikiem tych 888 jest blat samej maszyny. Tak samo blaty strugarki będą ciut wyżej niż stoły. W razie potrzeby pod sklejkę będzie zawsze można wsadzić dystanse i podwyższyć.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: look_as w 15 Stycznia 2018, 06:42:58 czas Polski
Jaką planujesz głębokość szafek na systeinery?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: Andriu w 15 Stycznia 2018, 07:54:20 czas Polski
co będziesz przechowywał w tych wysokich szafkach
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: meridox w 15 Stycznia 2018, 08:07:21 czas Polski
meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
tutaj takie śliczne widziałem :)
0JR0A&t=44s
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 15 Stycznia 2018, 09:45:13 czas Polski
Jaką planujesz głębokość szafek na systeinery?

400mm, załączam Ci obrazek - taka głębokość powinna pomieścić najbardziej popularne skrzynki

co będziesz przechowywał w tych wysokich szafkach

przydasie :)
nie no mam mnóstwo transparentnych skrzynek z Ikei, na wózek wejdą 24 skrzynki
jeden z wąskich będzie mobilnym uchwytem na wszystkie ściski, jeden na odzież i części rowerowe/nurkowe

meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
tutaj takie śliczne widziałem :)
0JR0A&t=44s
tak coś podobnego tylko cieńsze profile i sklejka sam olej ale to na końcu, jak trochę popracuję i się okaże, jakie wymiary będą potrzebne, żeby pomieścić wiertła, frezy, tarcze...
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: Lauter w 15 Stycznia 2018, 10:01:43 czas Polski
Już ci tego warsztatu zazdraszczam. Szacowałeś już wstępne koszty materiału?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: maximGTF w 15 Stycznia 2018, 10:15:32 czas Polski
leeching ile masz wzrostu? Ja przy 185cm robię blaty na wysokości 95cm - szkoda kręgosłupa na niższe.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: look_as w 15 Stycznia 2018, 10:17:50 czas Polski
A na jakich prowadnicach chcesz to zrobić? Ja zrobiłem na zwykłych rolkowych i teraz bym zrobił na prowadnicy 450mm bo wtedy spokojnie wysuwasz półkę i otwierasz systeinera, bierzesz co chcesz i zamykasz. Chyba że będziesz robił na kulowych na pełnym wysuwie to wtedy wystarczy 35 cm dla otwartego systeinera.

Jaką planujesz głębokość szafek na systeinery?

400mm, załączam Ci obrazek - taka głębokość powinna pomieścić najbardziej popularne skrzynki

co będziesz przechowywał w tych wysokich szafkach

przydasie :)
nie no mam mnóstwo transparentnych skrzynek z Ikei, na wózek wejdą 24 skrzynki
jeden z wąskich będzie mobilnym uchwytem na wszystkie ściski, jeden na odzież i części rowerowe/nurkowe

meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
tutaj takie śliczne widziałem :)
0JR0A&t=44s
tak coś podobnego tylko cieńsze profile i sklejka sam olej ale to na końcu, jak trochę popracuję i się okaże, jakie wymiary będą potrzebne, żeby pomieścić wiertła, frezy, tarcze...

Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 15 Stycznia 2018, 10:30:17 czas Polski
Z obliczeń wychodzi mi, że meble się powinny zamknąć w 6k. Praktycznie cała sklejka już na miejscu, brakuje mi jeszcze trochę arkuszy 12stki ale nie mam gdzie ją postawić, a co dopiero położyć :)

Najpierw zrobię wózki na skrzynki, demontaż starego systemu półek, zyskam miejsce, potem korpusy, blat, nowa ukośnica i profile, żebym wreszcie mógł ciąć na ten sam wymiar, stalowy wózek do piły do metalu, pozostałe wózki metalowe i na samym końcu szuflady.

Po przeróbkach będę sprzedawał obecny system wsporników i szyn z obu ścian - system z Julii:
https://www.jula.pl/globalassets/catalog/productimages/666002b.jpg

leeching ile masz wzrostu? Ja przy 185cm robię blaty na wysokości 95cm - szkoda kręgosłupa na niższe.

Jestem podobnego wzrostu ale wyznacznikiem jest dla mnie wysokość piły i już jakiś czas temu przerobiłem stoły na ok. 888 i powiem Ci, że jest to dla mnie taki odpowiedni kompromis.

A na jakich prowadnicach chcesz to zrobić? Ja zrobiłem na zwykłych rolkowych i teraz bym zrobił na prowadnicy 450mm bo wtedy spokojnie wysuwasz półkę i otwierasz systeinera, bierzesz co chcesz i zamykasz. Chyba że będziesz robił na kulowych na pełnym wysuwie to wtedy wystarczy 35 cm dla otwartego systeinera.

Zwykłe prowadnice kulkowe, z pełnym wysuwem, bo na otwieraniu bez zdejmowania mi najbardziej zależało.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: gwd w 15 Stycznia 2018, 13:13:36 czas Polski
Ładnie to wszystko wymyśliłeś i rozrysowałeś. W jakim programie?
Zastanawia mnie tylko dlaczego chcesz robić stalową konstrukcję?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 15 Stycznia 2018, 13:33:36 czas Polski
Program to darmowy sketchup google'a

Stal z tego względu, że dużo w niej robię i bardzo małym kosztem oraz szybko uzyskam ciężką, stabilną bazę do dalszej rozbudowy o elementy drewniane. Np. stolik pod wiertarkę ma być maksymalnie ciężki, żeby mi się nic samemu nie przechyliło, jednocześnie ma być wąski i umożliwić obrócenie całej góry, żebym mógł wiercić w długich elementach, które będę podpierał na podłodze.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: meridox w 15 Stycznia 2018, 13:40:23 czas Polski
ja tylko dwie szafki górne po bokach ukośnicy zrobiłbym  z drzwiczkami ze względu na pył z ukośnicy, żaden odciąg czy odkurzacz nie wyeliminuje dostatecznie pyłu z ukośnicy i zawsze te szafki będą zapylone a łatwiej odkurzyć z pyłu drzwiczki niż wszystkie rzeczy które są w szafce
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 15 Stycznia 2018, 13:46:50 czas Polski
Dobrze gadasz - o tym nie pomyślałem. Dzięki :)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: gwd w 15 Stycznia 2018, 15:10:53 czas Polski
Część mebli nawet z uwagi na własne bezpieczeństwo lepiej jak jest stalowa. Np. przecinarka czy szlifierka do metalu z uwagi na iskry czy też inne ciężkie lub przyjmujące duże obciążenia urządzenia np. wiertarka stołowa. Ale reszta mebli to raczej kwestia - nazwałbym to - spójności stylistycznej  :), niestety profile konstrukcyjne zajmują też sporo miejsca.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 20 Stycznia 2018, 20:16:31 czas Polski
Szafki postawione :)
Jeszcze mi zostały dwie do wyszlifowania. Potem przegródki, półki, wieszaki, olejowanie.

Już się nie mogę doczekać, kiedy zajmą miejsce pod ścianami, bo się już o wszystko potykam.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: draax w 20 Stycznia 2018, 23:29:53 czas Polski
Zazdroszcze miejsca do zagospodarowania :)

Jestem na etapie ogarniania w glowie instalacji odciagowej i podkradne pomysl z wezem odsysajacym do elektronarzedzi, nad glownym blatem roboczym. Cos, co zaadaptuje do Nory, a powinno calkiem uprzyjemnic prace.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: Jakacor w 21 Stycznia 2018, 01:03:20 czas Polski
Leeching jak masz zorganizowany ten waz do odciagu idacy z gory? Tam jest jakies ramie? Daj fotke:)
Dzieki
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: Amroz w 21 Stycznia 2018, 06:50:46 czas Polski
Na ścianę masz pojemniczki z szufladkami 4 x 8 + 1 duża. Gdzie kupiłeś takie cudo ?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: maxvondemon w 21 Stycznia 2018, 07:58:36 czas Polski
A ja mam pytanie o latarkę dewalta? Jak ją oceniasz bo rozważam też dcl050 i się zastanawiam czy taka jak Twoja mi nie wystarczy?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 21 Stycznia 2018, 08:24:09 czas Polski
Leeching jak masz zorganizowany ten waz do odciagu idacy z gory? Tam jest jakies ramie? Daj fotke:)
Dzieki

Wąż ma 6m, wychodzi z mobilnego odciągu i po prostu jest podczepiany do sufitowych wsporników. Kiedyś zrobiłem sobie stalowe wsporniki, w których nawierciłem gwint na haczyki. Między nimi naciągam elastyczne linki rowerowe, na których końcach są karabińczyki. W zależności od tego gdzie potrzebuję wąż i kabel, tam mocuję :) Żadnej filozofii.

Na ścianę masz pojemniczki z szufladkami 4 x 8 + 1 duża. Gdzie kupiłeś takie cudo ?
Trochę Lidl i trochę Aldi. W lidlu schodziły bardzo szybko, bo kosztowały jakoś 5 lat temu 30zł/szt. W aldim trafiłem na przecenę, bo nikt ich nie chciał i płaciłem 20zł/szt :D Co roku mają to w gazetkach.

A ja mam pytanie o latarkę dewalta? Jak ją oceniasz bo rozważam też dcl050 i się zastanawiam czy taka jak Twoja mi nie wystarczy?
Najczęściej używam przy spawaniu, docinaniu elementów na ukośnicach. Przydaje się, jak trzeba pogrzebać przy aucie. Wyjąć drzazgę. Albo jak nie ma prądu ;) Światła w sam raz do oświetlenia miejsca pracy. Drażni mnie kolor światła, bo wpada w taki niebieski ale poza tym to wszystko cacy. Będę kupował drugą :)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 30 Stycznia 2018, 23:07:01 czas Polski
Hej,

mam kilka nowych zdjęć, może kogoś zainteresują :)

Potrzebowałem zatyczek do pocket holes. Kiedy je robiłem, nie było jeszcze możliwości kupienia odpowiedniego flekownika. Tzn. można było sprowadzić ale było to kompletnie nieopłacalne. Aktualnie jest już w Europie dostępny jig ale na chwilę obecną mam 1000 zatyczek własnej roboty i muszę je zużyć :D

W dużym skrócie:

- wałek fi 10, zmniejszyłem obwód do 9,1mm - metoda Mathiasa Wandela - coś a'la temperówka
Konieczne jest dobrze naostrzone dłuto.

Brzoza się do tego nadaje słabo - można ale pęka. Lepszy buk.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 30 Stycznia 2018, 23:09:21 czas Polski
Fota rozwiązań podsufitowych i obecny postęp prac:



Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: daka w 31 Stycznia 2018, 04:43:56 czas Polski
No pięknie się dzieje :D
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: radeks w 31 Stycznia 2018, 11:16:49 czas Polski
ale masz ekstra warsztat. Każda przestrzeń wykorzystana. Super
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: zdanszu w 31 Stycznia 2018, 11:39:12 czas Polski
Bardzo fajny i dobrze wyposażony warsztat.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: Lauter w 31 Stycznia 2018, 12:34:39 czas Polski
Jest bardzo fajnie. Kibicuję ci. Fajna frezarka makity, to jakaś wersja z USA?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 31 Stycznia 2018, 20:25:29 czas Polski
to jakaś wersja z USA?

Widziałem u nas też inne białe makity, więc chyba od czasu do czasu takie się trafiają? W opisie było, że wersja limitowana czyli biała i 3 frezy gratis.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 04 Lutego 2018, 22:26:10 czas Polski
Klamoty wstępnie poupychane, kończę pierwszą stronę szafki na ściski i na dniach zaczynam korpusy  ;D

Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: draax w 04 Lutego 2018, 22:39:48 czas Polski
Ołtarzyk tej ukosnicy zbudowales? :D
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 04 Lutego 2018, 22:44:55 czas Polski
Ołtarzyk tej ukosnicy zbudowales? :D

hehe, w sumie to tak, bo jej dni są policzone :)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: draax w 04 Lutego 2018, 23:01:11 czas Polski
Kapex? czy GDL?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: L4 w 04 Lutego 2018, 23:04:42 czas Polski
Fajny patent z tym 'shelf pin jig' na głębokości. Muszę sobie ściski rozporowe wreszcie kupić :-)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 05 Lutego 2018, 00:29:31 czas Polski
Kapex? czy GDL?

skłaniam się ku bramce numer 3 - Makita LS1019l
Kapex 60 jest dla mnie za mały, a Bosch za duży/ciężki
120 byłaby super ale w cenie do 3.5k - podwójny laser i obracanie pokrętłem pochyłu nie robi na mnie aż takiego wrażenia, żeby płacić 5.5k

Fajny patent z tym 'shelf pin jig' na głębokości. Muszę sobie ściski rozporowe wreszcie kupić :-)
A można się obejść bez? Ciężko mi sobie wyobrazić, że ich nie mam ;)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: L4 w 05 Lutego 2018, 01:23:40 czas Polski
A można się obejść bez? Ciężko mi sobie wyobrazić, że ich nie mam

Można obejść się bez projektów które by tego wymagały :-). No i trzeba by też mieć pełen zakres długości do zabawy.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: maximGTF w 05 Lutego 2018, 12:27:45 czas Polski
skłaniam się ku bramce numer 3 - Makita LS1019l
Z miłą chęcią przeczytam kilka słów o niej bo też się do niej ślinię  ;D

Jest też podobna Hitachi C12RSH2 WA
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 12 Lutego 2018, 22:26:39 czas Polski
Szafki poskręcane, ku uciesze żony jeszcze 3 okupują salon :] Muszą tam poczekać, bo dopiero dzisiaj dojechała ukośnica, która mi brakowała do wycięcia formatek pod ostatnią szafkę pod nią.

Z miłą chęcią przeczytam kilka słów o niej bo też się do niej ślinię

Bardzo dokładnie wykonana, wszystko ładnie zmontowane, nasmarowane. Stara metabo 216tka przy niej to jak jakiś nutool. Mówię o zastosowanych materiałach, dołączonej do zestawu tarczy, odlewach, wydawanych dźwiękach, kultura pracy, odprowadzanie wiórów - inna liga.
Kalibracja firmowa - prawie idealna. Ale jestem pedantyczny i lekko skorygowałem kąt prosty. Regulacja jest szybka i prosta. Nie zanotowałem feleru, o którym wspominają na forum festoolowners - czyli przesuwania tarczy przy pełnym wysunięciu. Ale poświęciłem pile jakieś 30 minut, więc tak na prawdę wszystko przede mną. Piszą, że kalibracja tego jest możliwa we własnym zakresie.

Laser można ustawić z lewej albo prawej strony tarczy i jest możliwość przełączania. Tutaj mi zeszło długo zanim stwierdziłem, że lepiej nie będzie ;) Po przełączeniu na drugą stronę tarczy można zacząć zabawę od nowa.

Więcej będę mógł powiedzieć, jak trochę z nią popracuję. Będę pewnie też bardziej obiektywny, bo teraz to wiadomo - dopiero co kupiłem więc achów i ochów nie ma końca ;)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 14 Lutego 2018, 22:17:14 czas Polski
Szafka pod ukośnicę gotowa. Dorzuciłem system poziomowania - stwierdziłem że tak będzie lepiej niż się męczyć z trafieniem w idealną wysokość. Śruby zamkowe w gwincie, z drugiej strony nacięcie na śrubokręt i wszystko da się idealnie dopasować do reszty blatów.

Teraz muszę się rozejrzeć za odpowiednimi profilami do zrobienia odbojników i przyklejenia miarek. Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie - słucham :)

Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 14 Lutego 2018, 22:18:20 czas Polski
i to jeszcze:
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: maximGTF w 15 Lutego 2018, 18:38:00 czas Polski
Zamkowe kupowałeś gotowe czy sam robiłeś nacięcie na płaski śrubokręt?
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 15 Lutego 2018, 20:00:06 czas Polski
imadło, gumówka, tarcza 1.0 i gotowe
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: ZIOMAN w 16 Lutego 2018, 10:39:58 czas Polski
Rzadko pisze ale co tu się wyprawia, co to ma być? Za karę powinno się kazać Tobie zrobić takie szafki dla każdego na forum  ;)  Gratuluję wytrwałości, coś niesamowitego.
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: leeching w 19 Lutego 2018, 22:59:26 czas Polski
Dojrzewałem ponad 2 lata do tych szafek i w końcu się zmobilizowałem. Może kogoś ten wątek zainspiruje do podobnych rozwiązań. W końcu po to jest to forum, żeby się dzielić z innymi, którzy mają podobne ała na punkcie drewna :)


Górne kasty są na miejscu, blat i obrzeże dębowe też, montuję stare szuflady, które robiłem jeszcze zanim używałem kątownika - więc roboty z nimi ogrom ale przyjdą na nie maskownice, więc powinno wyjść ok. Aktualnie panuje totalny bałagan ale żeby było ładnie, najpierw musi być brzydko :D
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: maximGTF w 20 Lutego 2018, 16:51:53 czas Polski
PETARDA! Wiele rzeczy podkradnę  :)
Tytuł: Odp: Nowe meble do warsztatu stalowo-sklejkowe
Wiadomość wysłana przez: sankilatem w 20 Lutego 2018, 18:42:35 czas Polski
normalnie sztos, lubie oglądać ładne warsztaty, motywuje to do zrobienia porządku u siebie :)