Maj 21, 2024, 00:09:47 am

Autor Wątek: Odciąg na rurach wentylacyjnych  (Przeczytany 2471 razy)

Offline looq1

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odciąg na rurach wentylacyjnych
« dnia: Luty 20, 2016, 12:33:03 pm »
Witajcie. Jestem w trakcie ustawiania maszyn w warsztacie i podłączania do nich odciągu. Z grubsza przymocowałem rury w miejscach gdzie wg mnie byłoby dobrze, ale nie jestem pewien co do kolan.
1. Posiadam z odzysku 7 szt kolan 90 stopni z uszczelkami ( wiem że w teorii powinno się łamać łukiem 2 x 45 st)ale o bardzo łagodnym łuku. Czy mogę je zastosować w miejscach zaznaczonych na rysunku? czy jednak takie podłączenie drastycznie pogorszy ciąg do odpylacza?
2. Niestety na ścianach są słupy nośne i muszę je ominąć, jak w narożniku nie ma problemu bo 2x45 st wszystko ładnie ominie, tak przy łączeniu pionowej rury od pilarki( nad trójnikiem do osłony górnej) mam jedno kolano 90 st w pionie i zaraz kolano 45 st w poziomie - czy jest OKEJ?
3. Z filmu Jarka wynikało że wszystkie trójniki powinny być poziomo, ale Mój przy odpylaczu zamontowany pionowo będzie miał od razu zasuwy rozdzielające odciąg taśmówki i pilarki ( bardzo krótkie odcinki)
Jeśli Widzicie jakieś błędy w Moim "projekcie" proszę o info

Offline mk_kosa

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 236
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2016, 13:07:12 pm »
Odnośnie prowadzenia przewodów: czy nie ekonomiczniej do taśmówki prowadzić rurociąg dołem, już od trójnika przy wyciągu?

A co do ekektywności: najlepiej sprawdzić empirycznie, jaka jest różnica w wydatku powietrza dla różnych układów rur (pod warunkiem, że masz różne kształtki "pod ręką") np. przy pomocy anemometru. Od siebie dodam, że miernik prędkości powietrza posiada praktycznie każdy kominiarz w Polsce.

Offline looq1

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2016, 20:40:28 pm »
Nie mam żadnych kształtek, dlatego pytam żeby nie narobić się na darmo i wydać niepotrzebnie kasę na eksperymenty. Dwa trzy pomiary podciśnienia mogą mnie kosztować tyle co wszystkie części na odciąg

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2016, 12:15:33 pm »
Zamiast "owijać" kolanami słupy - poprowadź instalację 2 bloczki wyżej - po wieńcu.
Zużyjesz trochę więcej prostej rury (i tak dużo tańszej  niż kształtki) ale unikniesz zawirowań i oporów przepływu.

To tak na logikę, bez obliczeń

Offline ciosekl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2016, 21:44:39 pm »
albo odsuń całość instalacji na jednej ścianie na grubość tych wystających słupów.

Offline skrzydlak10

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2016, 21:15:19 pm »
ok a jak zadbasz o uziemienie?

aktualnie i ja przybieram się do instalacji i nie huhu nie wiem jak to uziemić. 

Offline looq1

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2016, 21:42:07 pm »
Przy budowie garażu elektryk zostawił przyłącze do podłączenia uziemienia odciągu. Nie wiem czy jest to spięte z ogólnym uziemieniem instalacji elektrycznej, przy okazji sprawdzę to napisze. Ale obudowy odciągu, pilarki i piły taśmowej są podpięte pod ochronny przewód instalacji elektrycznej, a rury odciągu łączą się z maszynami, więc chyba wsio rawno

Offline skrzydlak10

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2016, 21:54:40 pm »
hmm
może tak zapytam jak przy całej mojej małej instalacji na jakieś 12 metrów przewodów 3-4 metry to pcv będzie bez uziemienia nie zapali mi się nic?
praca kilka godz dziennie

Offline marek20

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 789
  • Co tu się pisze ??
    • Zobacz profil
Odp: Odciąg na rurach wentylacyjnych
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2016, 00:42:17 am »
Nieee nie zapali spoko głowa  8) najwyżej wybuchnie... Uziem to...
Pozdrawiam :D