Grudzień 11, 2018, 02:17:53 am

Autor Wątek: Budowa tokarki.  (Przeczytany 5927 razy)

Offline Morświn

• Hero Member
Odp: Budowa tokarki.
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 12, 2013, 00:07:28 am »
Dzięki wielkie za zainteresowanie ;).

Zobaczymy co powie tokarz na ten pierścień jak coś dobry będzie patent z kołem pasowym.

Offline krzyś48

• Hero Member
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 12, 2013, 12:46:11 pm »
No to ja jeszcze dorzucę  :) wiem drogo  :-[ kupił nie kupił pooglądać można ;)
http://www.szalonymax.pl/product-pol-35076-18035076-Tokarka-do-drewna-Bernardo-KDM-1100-z-kopialem-230-V-rozstaw-klow-1100-mm-.html
 pooglądaj obrazki ,i tam jest zastosowana cierna regulacja obrotów(na jednym z obrazków) może ktoś wie, jak poprawnie to się nazywa? bo mnie uleciało :P
i jeszcze jest fajne rozwiązanie do toczenia większych :)  jak to mówicie projektów  :D
a tu taki dodatek-może się przyda?
http://www.megamaszyny.com.pl/dane/files/KDM_900_1100.pdf

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 12, 2013, 15:45:35 pm »
może się przyda?
Dzięki za pomoc pewnie się przyda ;).

wiem drogo  :-[

Niby drogo ale to co ja planuje pewnie wyjdzie drożej, swoją drogą nie przemawia do mnie ta tokarka.

Offline amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 12, 2013, 16:25:26 pm »
albo będzie możliwość obrócenia wałka poza łożę
Wrzeciennik będzie obracany, czy wrzeciono będzie na dwie strony? Są rozwiązania i takie i takie, właśnie do toczenia dużych średnic.

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 12, 2013, 17:48:40 pm »
Miał być obracany ale z tego pomysłu szybko zrezygnowałem.Teraz myślę o dwustronnym właśnie lub o zdejmowanym łożu przy czym dwustronny wygrywa że tak powiem ;).

Offline krzyś48

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 12, 2013, 20:16:40 pm »
tak głupio siebie cytować ::)
http://www.szalonymax.pl/product-pol-35076-18035076-Tokarka-do-drewna-Bernardo-KDM-1100-z-kopialem-230-V-rozstaw-klow-1100-mm-.html
cierna regulacja obrotów(na jednym z obrazków) może ktoś wie, jak poprawnie to się nazywa? bo mnie uleciało :P

A kupować nie kazałem tylko obrazki pooglądać  ;D ewentualnie coś zmałpować (sorry za określenie) :P

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 13, 2013, 06:46:53 am »
Mam pytanie kolejne tym razem o łożyska.I tak, jaki: rodzaj,rozmiar(czyli jakie byście sugerowali) i firma.Mało wiem o łożyskach a nie chcę kupić drogiego które będzie nieodpowiednie.A zależy mi na tym żeby były dobrej jakości ponieważ nie znoszę wymieniać łożysk >:(.

Offline krzyś48

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 13, 2013, 09:53:20 am »
No kolego nie na darmo podałem link ;) zorientujesz się jak zbudowana jest ta tokarka  ??? a ty możesz ją poprawić (usprawnić pod swoje potrzeby)
http://www.megamaszyny.com.pl/dane/files/KDM_900_1100.pdf
na rysunku jest jeśli mnie oczy nie mylą :
2 łożyska 80205Z to chyba nie polskie oznaczenia,z tego co znalazłem na innej  stronie to
Łożysko 6206 2RS /80205/ 30x62x16 tak mi się wydaje :-\ trzeba katalog z łożyskami i zamiennikami ,bo to co kraj to obyczaj :P to na tą główną oś tokarki ::)
http://elcar.waw.pl/prod1134_Pozostale_czesci_zamienne_do_wozkow_widlowych_BALKANCAR_Lozysko_6206_2RS_80205___30x62x16.php
1 łożysko 6006Z
co do doradzenia jakiej marki to już pytaj tam gdzie będziesz kupował łożyska no i z wyższej półki ;)
choć teraz cena nie zawsze w parze z jakością  ::)
Ja pamiętam że dobre były nasze polskie ale nie wiem czy z polskich to tylko nazwa nie została  :-\ a i chyba trzeba zaznaczyć czy to ma być wolno czy szybko obrotowe ,oj jest teraz tego ,ale może jeszcze, niech ktoś coś powie a raczej napisze :)

Offline amigorg

• Hero Member
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 13, 2013, 13:18:32 pm »
Witaj
Spośród wielu typów, do tokarki odpowiednie będą łożyska kulkowe jednorzędowe, poprzeczne (zwykłe).
Tu masz kreator do doboru łożysk, kieruj się średnicą wewnętrzną (średnica wrzeciona )
http://bearings.webpassion.pl/choose.php?bearingsTypes=1&step2=2

Firmy: chyba SKF. Porozmawiaj z tokarzem, który będzie ci toczył wrzeciono, on ci na pewno doradzi szczegóły.

Niżej adres gdzie masz chyba wszystko o łożyskach.
http://home.agh.edu.pl/~wedrych/sites/default/files/LOZYSKA_TOCZNE_CALOSC_0.pdf

Offline hycel

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 13, 2013, 14:10:43 pm »
Witam .
  Niedaleko mojego miejsca zamieszkania znajduje się hurtownia
łożysk ,,FAG".
 Z tego co się orientuję są to jedne z najlepszych na rynku i mają ogromny
asortyment .
 Gdyby coś z tej marki ,,podpasiło" to służę pomocą .
    Pozdrawiam .

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 13, 2013, 16:04:33 pm »
Wielkie dzięki panowie za pomoc :D
Przejrzałem wszystkie linki i naprawdę wiele przydatnych informacji jeszcze raz dzięki ;).

Offline amigorg

• Hero Member
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 13, 2013, 16:44:44 pm »
Wybacz Adrian, ale musisz trochę uporządkować swoją pracę przy budowie tokarki, bo na razie na moje oko trochę się szamoczesz a i nam, chcącym ci pomóc nie ułatwiasz zadania. Patrz jak to wygląda: najpierw silnik, nie podajesz do czego, pytasz o regulację obrotów, potem redukcję na wrzeciono, znowu silnik, dalej blokada wrzeciona, łożyska itd. Technika wymaga precyzji: co, do czego, wymiary i inne parametry, obciążenie, dopiero dobór silnika ( moc, obroty) , projekt wrzeciennika - jaki wałek, przekładnia, łożyska, obsady łożysk, blokady, zabezpieczenia itd.
Sam wiesz co chcesz robić, przejrzyj w sieci gotowe maszyny, będziesz miał ogólne pojęcie, zobacz co inni robią i jak np tu:  http://www.homemadetools.net/category/wood-lathes
Zrób jakiś wstępny projekt, choćby szkic, naszkicuj przekrój wrzeciennika ( ale tak abyś mógł włożyć wrzeciono, łożyska, koła pasowe itd), dopiero wtedy zadawaj pytania inaczej, to my też "macamy" - co autor miał na myśli, a to przecież nie o to chodzi.
Masz już tokarkę, możesz podejrzeć będzie ci łatwiej. A przecież nawet jeszcze nie jesteś na początku drogi. Jak widzisz jest dużo wpisów i życzliwych i chętnych do pomocy nie brakuje :)

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 13, 2013, 22:05:44 pm »
Wiem wiem narobiłem zamieszania ;D.Szkice i zamysł ogólny już mam tylko parę niewiadomych się pojawiło i na szybko próbowałem to ogarnąć(z waszą pomocą) :D.Ogólnie na razie muszę skontaktować się z z dobrym tokarzem i po dowiedzeniu się co da radę a co nie zobaczymy co dalej.Dzięki za uwagę bo jak się człowiek spieszy to tak na to uwagi nie zwraca ;). Przed nowym rokiem może ruszę z pracami i wtedy zobaczymy co wypali a co nie.

Offline leokanarek

• Newbie
  • *
    • toczenie w drewnie
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 15, 2014, 00:10:08 am »
może się przyda taki rysunek

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 15, 2014, 00:34:07 am »
Przedstaw się i dołącz do dyskusji bo patrząc na twoją stronę coś ciekawego się tam dzieje  :). Jasne że się przyda każda rada i sugestia.Na dzień dzisiejszy założenie to łoże 2,3m wałek dwustronny i regulacja obrotów przez falownik jak te punkty uda się zrealizować to "będzie z górki" :D